Drogi studencie… Czy czujesz rozkojarzenie? Czy twoje myśli przypominają rozproszone stado drobiu biegającego po klepisku? Czy bystrość twego studenckiego intelektu przeplata się z intelektualną kompromitacją?
W zwyczajnych okolicznościach miałbyś prawo do niepokoju. Natomiast istnieją pewne czynniki niezależne, które mogą powodować podobne objawy.
Jeśli twoja studencka głowa nie miała ostatnio niespodziewanego spotkania z latarnią lub znakiem drogowym w ciepły wiosenny weekend… Jeśli twoje ciało nie zdradza dodatkowych objawów choroby… Jeśli akurat nie jesteś zaangażowany w świeżą akcję zaczepno – romantyczną… Odpowiedź jest jedna…
Twoje zmysły rezonują z przesileniem wiosennym!
Objawy studenckiego przesilenia wiosennego:
Korytarzowa senność
Czym różni się zmęczenie uczelniane od standardowego? Niewątpliwie naukowym podłożem zakłóceń. Nie martw się drogi (przesilony) studencie. Już spieszę z wyjaśnieniem!
W okresie przesilenia wiosenno – studenckiego szare komórki mają tendencję do popadania w letarg. Może tak się dziać w sytuacjach wymagających tężyzny intelektualnej.
Nie przejmuj się. To minie. W momentach kryzysowych charakteryzujących się tzw. „pustką w głowie” staraj się używać bezpiecznych zwrotów beztreściowych:
- „to zależy…”
- „trudno powiedzieć…”
- „muszę do toalety…”
Dzięki tym anty – komunikatom zyskasz więcej czasu na okopanie się przed wymagającymi pytaniami.
Pozanaukowe bóle głowy
Występują w momentach niezwiązanych ze studenckim wysiłkiem mózgowym. Mają charakter okresowy i są trudne do przewidzenia.
Pozanaukowe bóle głowy po prostu trzeba przetrwać. Ćwiczenie odporności na ból to niezastąpiony trening charakteru.
Jako lekturę pomocniczą polecamy klasyczne filmy z Brucem Lee i mit o Prometeuszu.
Sinusoida emocjonalna
Nawet postacie świata nauki nie są wolne od swoich emocji. W okresach przesileniowych, nawet małe rzeczy mogą nagle zwiększyć gabaryty emocjonalne.
Rada jest jedna. Zachowaj zimną krew i stosuj techniki relaksacyjne, które z łatwością odnajdziesz w zamierzchłych odcinkach tego poradnika.
Syndrom znikającej koncentracji
Objawia się częstymi niedoborami zdolności intelektualnej. Przypomina jesienny zanik koncentracji, ale w przeciwieństwie do niego, występuje w krótkich rzutach. Różni się tym, że zapominasz zajrzeć do innych kartek kalendarza, niż zapominasz zajrzeć jesienią.
Uwaga! Wyjaśnienie tego punktu może wydawać się nieskładne, ponieważ autorzy tego poradnika również nie są wolni od skutków trwającego przesilenia.
Objawów przesilenia nie powinno się lekceważyć, natomiast nie powinno się ich przesadnie bać. Zwykle ustępują po kilku tygodniach od ich zauważenia. Ich częstotliwość zmniejsza się wraz z upływem czasu i stabilizowaniem się pogody.
Coraz dłuższe wiosenne dni będą zacierać skutki przesilenia. Przyroda obudzi się do życia, a ty zrzucisz studencką zimową skórę, i rozkwitniesz jak politechniczny kwiat na naukowej łące….
Uwaga! Kwiecistość ostatniego zdania świadczy o tym, że przesilenie, powoli ustępuje miejsca wiosennej euforii…
Poza (dobrą na wszystko!) aktywnością fizyczną i uzupełnieniem witaminy D, na skutki przesilenia zaleca się:
a) unikanie stresu
Łatwo powiedzieć… Trudniej zrobić… Na pewno nie chciałbyś stracić równowagi podczas tak prestiżowych czynności jak zajęcia laboratoryjne! Mogłoby to wpłynąć na wyniki badań, lub spowodować ubytek w cennym sprzęcie…
Produkty bogate w magnez pomogą złagodzić reakcję na stres. Kolejnym sposobem na regulację nastroju i obniżenie napięcia mogą być przyjemne i pożyteczne czynności, takie jak wiosenne porządki, lub odświeżenie wszystkich odcinków tego poradnika…
b) dbaj o efektywny wypoczynek
Staraj się spać co najmniej siedem godzin na dobę. Zaznaczam, że wyrażenie „co najmniej” nie jest równoznaczne z pojęciami „do oporu” i „ile wlezie”.
c) nawadniaj się
Właściwie nawodniony organizm funkcjonuje lepiej pod każdym względem. Ilość płynów, które powinno się spożywać w ciągu doby nie powinna być mniejsza niż 1,5l. Jest to objętość odpowiadająca 6 szklankom.
Uwaga! Aby ukrócić wszelkie insynuacje, które mogą doprowadzić do zachowań powszechnie uznawanych za niewłaściwe, zaznaczam, że chodzi o szklanki zawierające wodę mineralną!
Mądrość na dziś.
„Czuć w powietrzu zapach wiosny…
Głowa buja gdzieś w obłokach…
Wykorzystaj tę energie…!
Po sukcesy leć w podskokach…!”
(pi)