Zaznacz stronę

W poprzednim tygodniu rozkładaliśmy na czynniki pierwsze zagadnienia związane z optymalizacją pracy studenckiego mózgu. Poruszaliśmy tematy diety, suplementacji i ćwiczeń fizycznych, jako recepty na jesienne zamroczenie.

Temat wysiłku fizycznego, który wymaga dużej dozy silnej woli i samozaparcia, wzbudził wiele kontrowersji. Mimo ostrożnej narracji poradnika i wielu praktycznych komunikatów ostrzegawczych, dostajemy sporą liczbę zażaleń od słuchaczy. Najczęściej wnoszone skargi:

  • Dlaczego autor nie uprzedził, że od biegania bolą nogi?
  • Dlaczego rower nie wjeżdża po schodach?
  • Podczas spaceru gonił mnie pies!
  • W czasie wykonywania skłonów zgubiłem pięćdziesiąt groszy…

Jak zwykle, wnikliwie rozpatrzyliśmy wszystkie te błyskotliwe uwagi i wychodzimy naprzeciw studenckich potrzeb. Dla tych, którzy rozpoczynając aktywność fizyczną zderzyli się z okrutną rzeczywistością zakwasów i otartej pięty, mamy optymalne rozwiązanie.

Mnemotechniki to skuteczne metody ćwiczenia umysłu polegające na zapamiętywaniu, przechowywaniu i odtwarzaniu informacji. Dzięki nim poprawisz skuteczność przyswajania wiedzy na co dzień i łatwiej przygotujesz się do zaliczeń oraz egzaminów. Poza tym przestaniesz zapominać imiona koleżanek z grupy i po co poszedłeś do sklepu.

Za pioniera mnemotechnik uznaje się Symonidesa z Keos.  Podobno ten grecki liryk jako pierwszy zaczął stosować metodę „pałacu pamięci”. Mam nadzieję, że twój studencki „pałac pamięci”, tuż przed weekendem nie przypomina „rudery zapomnienia” i jest gotowy na solidną dawkę wiedzy.

Podstawą mnemotechniki jest szlachetna umysłowa triada: skojarzenie, kontekst i wyobraźnia. Skojarzenie pomaga łączyć pewne fakty w łatwe do powiązania dane, dzięki którym konkretne hasło przyporządkowane zostaje do określonej kategorii.

Powyższe zdanie było tak skonstruowane, że tylko   koneserzy mnemotechnik mogli je zrozumieć bez bólu w skroniach. Mam nadzieję, że tym zabiegiem wzbudziłem w tobie konstruktywną zazdrość intelektualną i przekonałem cię, że warto je trenować. Posłużmy się przykładami skojarzeń.

            Przykład 1

Jeśli kiedyś zdarzyło ci się zmarznąć idąc jesiennym wieczorem ulicą Lipową, to już wiesz, że należy unikać ulic na literę „L” ponieważ najprawdopodobniej są one wyziębione.

            Przykład 2

Twoja koleżanka z grupy ma na imię „Maja” i z jakiegoś powodu wciąż nie możesz tego zapamiętać. W takim przypadku dobrze jest skojarzyć to imię z inną, dobrze ci znaną postacią. Może to być aktor, film lub postać z kreskówki.

Jestem przekonany, że te podpowiedzi od razu zapaliły lampkę w twojej głowie, i już wiesz, że najlepiej skojarzyć imię „Maja” z serialem „Policjanci z Miami…” 

Skojarzenia to nie tylko świetna metoda utrwalania wiedzy, ale i wspaniała zabawa towarzyska! Wystarczy rzucić pierwsze nasuwające się na język hasło i pozostawić je do swobodnej interpretacji reszcie towarzystwa. Może to być jedno słowo, fraza, czy metafora. Uwaga! Autorzy poradnika nie odpowiadają za obrażenia powstałe w wyniku reakcji reszty towarzystwa!

Drugim filarem mnemotechnik jest kontekst. Ten zabieg polega na umiejscowieniu jakiejś informacji w określonej przestrzeni, czyli na odniesieniu. Kiedy spotkasz się z problemem pamięciowym, wystarczy pomyśleć o odpowiednim miejscu powiązanym z tą informacją. Wyświetli się ona wirtualnie w twojej pamięci jak za dotknięciem czarodziejskiej mnemotechnicznej różdżki. Może to być jakaś przestrzeń, miejsce lub sytuacja.

            Przykład 1

Jeśli podczas odpowiedzi ustnej stres sparaliżuje twoje zdolności poznawcze, a twój studencki kark obleje zimny studencki pot, możesz myślami przenieść się w adekwatną do problemu przestrzeń. Załóżmy, że zapomniałeś kolejności liczb… Możesz wyobrazić sobie, że kroczysz uczelnianym korytarzem i przyglądasz się numerom sal: 1… 2… 3…

 Trzecim filarem mnemotechnik jest wyobraźnia. Tu jestem spokojny dzięki twoim pytaniom, które przytoczyłem na początku odcinka. Jeśli próbowałeś wjeżdżać rowerem po schodach, to znaczy, że może ci brakować wielu rzeczy, ale nie wyobraźni…

Stosowanie technik pamięciowych jest niezwykle pomocne na każdym poziomie edukacji. Sprawdzą się one doskonale również w życiu codziennym. W nauce przepisów drogowych i kulinarnych, w weekendowych sytuacjach zapoznawczych na ulicy Lipowej (Uwaga! Ubierz się ciepło!)  oraz podczas przyjęć imieninowych u babci, z dużą ilością wnucząt o unikatowych imionach…

W kolejnych odcinkach dokonamy szerszej analizy zagadnienia mnemotechniki… i nazw ulic. Mądrość na dziś… „Kontekst oraz wyobraźnia, z nową wiedzą zaprzyjaźnia… Stosuj w kuchni skojarzenia! By uniknąć  oparzenia…”

(pi)