Zaznacz stronę

Politechnika Białostocka odwiedziła Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Jęz. Białoruskiego
w Hajnówce w ramach akcji Uczelnie w powiecie. Maturzyści poznali 33 kierunki studiów, w tym 5 nowych. Uczelnia spotka się jeszcze z uczniami i nauczycielami w pięciu szkołach ponadpodstawowych w regionie.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w programowaniu? Zarządzanie innowacyjnymi projektami przedsiębiorstw? A może eksploatacja pojazdów elektrycznych? Tym mogą się zajmować młodzi ludzie w przyszłości. Politechnika Białostocka podczas XXI edycji Prezentacji Edukacyjno-Doradczych „Uczelnie w powiecie” odwiedziła Zespół Szkół z DNJB w Hajnówce, prezentując 33 kierunki studiów przyszłości, w tym 5 nowych. Uczelnia  planuje uruchomić w rekrutacji na rok akademicki 2025/2026 następujące kierunki: agroekobiznes, data/science – inżynieria danych, elektromobilność, transport, zarządzanie projektami – profil praktyczny. Czy spotkały się one
z zainteresowaniem młodzieży?

– Zainteresowałam się kierunkiem agroekobiznes, który promuje ekologiczne produkty rolne
i spożywcze – mówi Maria Sołowiej, uczennica 4. klasy. – Według mnie to ciekawy kierunek, który zainspirował mnie do zdobywania kolejnych informacji na ten temat.

Gdzie znajdę  pracę po ukończeniu studiów? Jakie stypendia oferuje Politechnika Białostocka? Czy mogę kontynuować naukę na studiach magisterskich? Uczniowie, z którymi spotkali się pracownicy i studenci Politechniki Białostockiej, pytali o wiele kwestii, także o uprawnienia branżowe, o które można się starać na studiach magisterskich, na przykład na kierunku budownictwo.

– Chciałbym studiować budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku – mówi Paweł Aleksiejuk. – Mój tata skończył również budownictwo i jest inżynierem. Zaszczepił we mnie ciekawość do różnych rodzajów budynków, do konstrukcji.

Na  stoisku Politechniki Białostockiej można było również zapytać o egzaminy zawodowe, egzaminy wstępne z rysunku czy też przedmioty rozszerzone na maturze, które mają wpływ na wyniki rekrutacji na studia.

– Wybieram się na Politechnikę Białostocką, ponieważ jest to unikalna uczelnia, szczególnie
w naszym regionie – uważa Mateusz Pawłowski z II LO w Hajnówce. – Zamierzam rozpocząć studia na Wydziale Mechanicznym, na kierunku mechanika i budowa maszyn. Dlaczego akurat to? To odpowiada moim zainteresowaniom, jest zbieżne z moim obecnym tokiem kształcenia, a poza tym będę zdawał egzamin maturalny z rozszerzonej fizyki, więc liczę, że się dostanę.

Praca zdalna dla dużych korporacji? Uczniów interesowały również umiejętności, które pozwolą zdobyć atrakcyjną pracę w Polsce, ale też za granicą. Politechnika Białostocka, która jest jednym
z liderów mobilności studenckiej, oferuje zdobycie podwójnego dyplomu na 21 uczelniach zagranicznych.

– Chciałabym bardzo dostać się na Politechnikę Białostocką. Słyszałam same pozytywne słowa na jej temat – mówi Wioletta Juchimuk, która w tym roku zdaje maturę. – Swoją przyszłość wiążę
z kierunkiem architektura wnętrz. Na stoisku porozmawiałam z przedstawicielką uczelni, która wyjaśniła mi różnicę między architekturą, a architekturą wnętrz. Na pewno mnie zachęciła, ale po więcej informacji wybieram się na Dni Otwarte. Chcę zobaczyć jak wygląda Wydział Architektury i zasięgnąć informacji o możliwościach zagranicznej wymiany studenckiej.

W tegorocznej edycji „Uczelnie w powiecie” bierze udział 19 uczelni z województw: podlaskiego, lubelskiego, warszawskiego i warmińsko-mazurskiego.  Stoisko Politechniki Białostockiej będzie można odwiedzić w  kolejnych lokalizacjach:

  • 27 lutego Zespół Szkół w Sokółce
  • 3 marca Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem
  • 4 marca Zespół Szkół nr 1 w Zambrowie
  • 5 marca Zespół Szkół nr 1 w Grajewie
  • 6 marca Zespół Szkół nr 6 w Ełku

Tegoroczni maturzyści spotkają się z przedstawicielami Politechniki Białostockiej na Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym Perspektywy 2025który odbędzie się w dniach 7-8 marca 2025 się w centrum EXPO XXI w Warszawie. Uczelnia zaprezentuje ofertę edukacyjną na wspólnym stoisku pod szyldem „Studiuj w Białymstoku”.

Ofertę 33 kierunków studiów białostockiej uczelni technicznej będzie można również poznać podczas targów edukacyjnych:  

  • 19 marca na Giełdzie Pomysłów na Życie, którą organizuje III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży,
  • 28 marca na Targach Szkół Wyższych w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie.

Kulminacyjnych punktem działań skierowanych do młodzieży będzie Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej 28 marca 2025 roku. Zapisy grup oraz osób indywidualnych ruszą 3 marca na stronie – sprawdź! 
Przedstawiciele uczelni odwiedzają szkoły w regionie, zapraszając dyrekcję na Dzień Otwarty uczelni. Przy okazji akcji w powiecie w Bielsku Podlaskim, zaprosili dyrekcję II LO w Hajnówce oraz Technikum Leśnego w Białowieży.

Oferta studiów Politechniki Białostockiej dostępna na stronie – zobacz

Organizatorem wydarzenia „Uczelnie w powiecie” jest redakcja dwutygodnika „Wieści Podlaskie”.

Nowe kierunki studiów Politechniki Białostockiej zostaną uruchomione po uzyskaniu zgody Senatu PB. Kierunki elektromobilność, agroekobiznes oraz transport są finansowane w ramach projektu PB 5.0.

(mz)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia: