Ponad 50-letnia grusza rosnąca przy domach studenta Politechniki Białostockiej nie pójdzie pod topór. Badanie tomografem akustycznym przeprowadzone przy udziale studentów architektury krajobrazu wykazało, ze drzewo jest zdrowe i będzie jedną z ozdób planowanej w tym miejscu Rekreacyjnej Strefy Studenta.
Ciąć czy nie ciąć – przed takim dylematem stanęli gospodarze kampusu Politechniki Białostockiej. Obawiali się, że wiekowe drzewo może stanowić zagrożenie dla studentów, którzy będą korzystali z planowanej wokół Rekreacyjnej Strefy Studenta. Wtedy z pomocą przyszli nauczyciele akademiccy z kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. O diagnozę poprosili Jędrzeja Grygoruk z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
– Zbadaliśmy drzewo na wysokości 115 cm, tomograf wskazał nam, że drzewo jest w 100% praktycznie zdrowe, nic tam w środku się nie dzieje, także powinniśmy je na gruncie pozostawić tak jak ono tutaj jest – powiedział Grygoruk. – Badanie tomografem akustycznym pozwala na określenie stanu zdrowotnego pnia drzewa na danej wysokości.
Najpierw trzeba było drzewo opukać, potem podłączyć tomograf akustyczny, a później skorzystać ze specjalistycznego oprogramowania komputerowego.
– Wtedy widzimy każdą zgniliznę, każdy element, nawet pęknięcia w pniu drzewa – wyjaśnia Grygoruk. Specjalista ustalił 12 punktów tomografii pnia gruszy. Bardzo dokładnie objaśniał obecnym studentom, w jaki sposób uzyskać tak szczegółowy obraz drzewa za pomocą nowoczesnej aparatury technicznej. Później założył odpowiednie czujniki i dokonał pomiaru, który uratował drzewo przed toporem.
– Pierwszy raz spotkałem się z takim badaniem – mówi Sebastian Trocki, student kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Cieszę się, że drzewo jest zdrowe, bo jako architekci krajobrazu mamy dbać to, żeby właśnie drzewa pozostawiać. Zieleń jest bardzo ważna i myślę, że też świadomość ludzi na temat ekologii jak i zieleni wzrasta. To był chyba jeden z powodów, dla którego wybrałem ten kierunek – właśnie, żeby pozostawiać jak najwięcej zieleni, bo potrzebujemy jej do walki ze zmianą klimatu.
– Cieszę się, że drzewo jest zdrowe – mówi Patrycja Kalinowska, studentka kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Jestem już na studiach II stopnia (magisterskich) na kierunku architektura krajobrazu, bo to rozwojowy kierunek, który zwyczajnie warto wybrać.
Nauczyciele akademiccy zaprosili studentów do udziału w badaniu nie do końca zdradzając, na czym będzie polegało. I udało się – studenci byli zachwyceni możliwościami, jakie stwarza im największa w północno-wschodniej Polsce uczelnia techniczna. Najbardziej aktywni otrzymali miód z Białostockiej Pasieki Miejskiej.
Politechnika Białostocka realizuje strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju Moja Zielona Politechnika. Działania realizowane do 2035 roku zostały zaprojektowane w odpowiedzi na globalne wyzwania współczesnego świata, do których należą zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody, postępujący ubytek zasobów przyrody, a także zanik różnorodności biologicznej.
Jak zbadać drzewo tomografem akustycznym?
Żeby przeprowadzić badanie musimy:
– delikatnie wbić w badane drzewo po obwodzie gwoździe, tak by przejść przez warstwę kory
– gwoździe oznaczyć numerkami
– przyczepić do gwoździ czujniki
– uruchomić tomograf
– stukając po kolei w oznaczone gwoździe generować dźwięk, który odczytają pozostałe czujniki
– prędkość dźwięku oznacza stan drzewa – im szybciej dźwięk się rozchodzi – tym drzewo jest zdrowsze – kolor brązowy odczytu oznacza zdrowe miejsca – zielony sygnalizuje ubytki
– przenieść wyniki do komputera i wygenerować grafiki, które uwidocznią stan przekroju drzewa na wybranej do badań wysokości
– w razie potrzeby zbadać kolejny przekrój drzewa
(jd)