Kompleks kortów i boisk na świeżym powietrzu o pow. 1 ha, wózek inwalidzki napędzany jednostronnie oraz sztuczna inteligencja na rzecz Doliny Rolniczej 4.0 to inwestycja, odkrycie i projekt 4.0 Politechniki Białostockiej nominowane w konkursie Podlaska Marka 2024. Ruszyło głosowanie konsumentów – zakończy się 31 marca 2025 roku o godz. 12.
W tym roku można oddawać głosy na trzy projekty, w które zaangażowana była Politechnika Białostocka
Kategoria: Inwestycja
Kompleks kortów i boisk na świeżym powietrzu o pow. 1 ha
3 czerwca 2024 roku Politechnika Białostocka otworzyła kompleks kortów i boisk o powierzchni 1 ha. To boisko do gry w piłkę nożną (pełnowymiarowy „orlik”) z mobilną trybuną, boisko wielofunkcyjne, boisko do gry w siatkówkę plażową, park kalisteniczny, korty do tenisa i pierwsze w Polsce korty do squasha na świeżym powietrzu.
Boiska w sercu kampusu Politechniki Białostockiej u zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Wiejskiej w Białymstoku są doskonałą wizytówką województwa podlaskiego, jako miejsca, gdzie Uczelnie dbają o rozwój motoryczny studentów w nowoczesnych obiektach sportowych. Do tej pory odbyło się już kilka turniejów sportowych dla młodzieży z całego województwa.
W skład kompleksu kortów i boisk wchodzą:
– boisko do gry w piłkę nożną, typu Orlik o wymiarach 34×66 m o nawierzchni z trawy syntetycznej z trybunami mobilnymi,
– boisko wielofunkcyjne do gry w: piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę, tenisa ziemnego, o wymiarach 36,5×49,4 m o nawierzchni syntetycznej poliuretanowej,
– kort do gry w tenisa ziemnego 18,5×36,5 m o nawierzchni syntetycznej poliuretanowej,
– korty do gry w tenisa ziemnego 17,10×69,70 m o nawierzchni akrylowej,
– zespół dwóch kortów do gry w squasha o wymiarach 10,87×13,4 m,
– boisko do gry w siatkówkę plażową o wymiarach 19,48×36,5 m,
– park kalisteniczny o wymiarach 22×16 m.
Modernizacja kompleksu boisk na kampusie Politechniki Białostockiej została zrealizowana w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – Edycja 2022” w formule zaprojektuj i wybuduj jest dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.
Link do głosowania: https://podlaskamarka.pl/pmr/product/preview/id.3177
Kategoria: Odkrycie
Wózek inwalidzki napędzany jednostronnie
Wózek inwalidzki napędzany jednostronnie, którego koła napędowe poprzez trzpień wózka mocowane są do ramy wózka za pomocą szybkozłączy i są połączone ze sobą układem sprzęgającym, składającym się z łącznika, mechanizmu sprzęgającego koła oraz mechanizmu sprzęgającego ciągi. Wózek wyposażony jest w samonastawne koło stabilizujące zamocowane z tyłu do ramy wózka.
Odkrycie świadczy o tym, że w Podlaskiem funkcjonuje uczelnia, w której rodzą się patenty użyteczne dla społeczeństwa. Ich współtwórcami są studenci i ich nauczyciele akademiccy.
Przedmiotem wynalazku jest wózek inwalidzki napędzany jednostronnie. Osoby z niepełnosprawnością kończyn dolnych, jak i w obrębie jednej z kończyn górnych mają do wyboru wózki napędzane ręcznie bądź elektrycznie. Wśród modeli wózków napędzanych ręcznie można zauważyć bardzo niewielką różnorodność oraz stosowanie minimalnej liczby funkcji, które nie spełniają oczekiwań użytkowników. Ponadto, ich konstrukcje często znacznie ograniczają przemieszczanie się, nie umożliwiają pokonywania przeszkód architektonicznych. Jest to spowodowane m.in. brakiem możliwości jazdy w balansie osoby z niesprawną jedną kończyną górną oraz niedostatecznym przystosowaniem konstrukcji samego wózka.
Rozwiązanie według wynalazku jest odpowiedzią na potrzeby osób z dodatkową niepełnosprawnością w obrębie jednej z kończyn górnych. Dzięki zastosowaniu po stronie sprawnej kończyny podwójnego ciągu oraz mechanizmu sprzęgającego koła i mechanizmu sprzęgającego ciągi, umożliwia ono przemieszczanie się poprzez napędzanie wózka jedną kończyną. Mechanizm sprzęgający ciągi ułatwia napędzanie wózka poprzez poruszanie tylko jednym z ciągów, co zapewnia jazdę do przodu lub do tyłu. Ponadto, w dowolnym momencie ciągi można rozłączyć tak, aby używając odpowiedniego do tego ciągu skręcić w lewą bądź prawą stronę. Napędzanie wózka może odbywać się również z wykorzystaniem elementu dodatkowego – dźwigni. Dzięki zwiększeniu momentu działającego na koło napędowe pozwala ona na zastosowanie przez użytkownika mniejszej siły do napędzenia wózka. Rozwiązanie to zmniejsza urazy wtórne.
Konstrukcja wózka może być dopasowana do wymiarów antropometrycznych użytkownika pod względem zmiany szerokości siedziska oraz wysokości oparcia. Wynalazek posiada również opcję regulacji długości całej konstrukcji, co pozwala modyfikować stabilność i zwrotność wózka.
Wynalazek uzyskał patent Pat.244644. Data publikacji o udzieleniu patentu: 2024.02.19 WUP 08/2024
Link do głosowania: https://podlaskamarka.pl/pmr/product/preview/id.3257
Kategoria: Projekt 4.0
Sztuczna inteligencja na rzecz Doliny Rolniczej 4.0
Politechnika Białostocka i firma SaMASZ Sp. z o.o. (lider projektu)
Celem projektu jest opracowanie i przebadanie zespołu powiązanych ze sobą maszyn do zbioru zielonki z wielkopowierzchniowych areałów, zgodnie z koncepcją Doliny Rolniczej 4.0., przy zastosowaniu innowacyjnych systemów i układów, pozwalających na prowadzenie zrównoważonego, precyzyjnego rolnictwa.
Projekt Politechniki Białostockiej i firmy SaMASZ Sp. z o.o. dotyczy opracowania zespołu powiązanych ze sobą maszyn do kompleksowego zbioru zielonki z wielkopowierzchniowych areałów, zgodnie z koncepcją Doliny Rolniczej 4.0. W ramach projektu planowane jest opracowanie i przebadanie ciągu maszyn, tj. dwustronnej kosiarki dyskowej pracującej z kosiarką czołową, przetrząsacza karuzelowego i zgrabiarki karuzelowej. Opracowywane maszyny wyróżniać się mają innowacyjnymi rozwiązaniami, pozwalającymi na prowadzenie precyzyjnego, zrównoważonego rolnictwa. O innowacji stanowić tu mają: system monitorujący w czasie rzeczywistym ilości zbieranego plonu, system geolokacyjnego mapowania pola z uwzględnieniem informacji dotyczącej plonu, system zarządzający pracą maszyn oparty na magistrali LOADSENS/ISOBUS, system monitorujący parametry pracy maszyn oraz autodiagnostyki informujący o zużywających się elementów eksploatacyjnych. Skoordynowana praca 3 maszyn pozwoli zaoszczędzić czas i paliwo. Grupą docelową odbiorców rezultatów projektu będą duże gospodarstwa rolne oraz producenci pasz objętościowych suchych.
Prace wdrożeniowe systemu diagnostycznego były prowadzone w latach 2022 -2023. W pierwszej fazie system w wersji prototypowej był testowany na maszynach firmy SaMASZ typu: przetrząsacz P8 i P10 oraz zgrabiarka Z2-650. Następnie ostateczna wersja dopracowanego i zoptymalizowanego pod dany typoszereg maszyn systemu diagnostycznego została zaimplementowana w maszynach typu: przetrząsacz P12 oraz zgrabiarka Z2-1000. Aktualnie wyżej wymienione maszyny są wykorzystywane w warunkach rzeczywistych (łąki, pastwiska) i zbierane dane diagnostyczne są transmitowane i analizowane przez platformę telemetryczną.
Link do głosowania: https://podlaskamarka.pl/pmr/product/preview/id.3318
Jak głosować?
Głosowanie jest bardzo proste i nic nie kosztuje. Wystarczy kliknąć w link kandydata, odebrać SMS z kodem i potwierdzić decyzję o wyborze posługując się pobranym kodem.
Zwycięzca, który dostanie największą liczbę głosów, otrzyma 10 tys. zł, prawo do używania logo konkursu wraz z hasłem Podlaska Marka Konsumentów.
Pozostałych laureatów w dziesięciu kategoriach wskaże kapituła. Natomiast tytuł Ambasadora Podlaskiej Gospodarki przyzna zarząd województwa, a Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego –marszałek. Zwycięzców Podlaskiej Marki 2024 poznamy podczas finału 15 maja br.
W 21. edycji konkursu zarejestrowano 211 potwierdzonych kandydatur w dziesięciu kategoriach. Kapituła konkursu, składająca się m.in. ze specjalistów w zakresie jakości, gospodarki, marketingu, turystyki wybrała po trzech nominowanych do tytułu w każdej z dziewięciu kategorii tematycznych: Produkt Spożywczy, Produkt Użytkowy, Inwestycja, Odkrycie, Wydarzenie, Kultura, Społeczeństwo, Biznes, Projekt 4.0 Marka bez barier.
(jd)
Więcej: Podlaska Marka 2023 dla Politechniki Białostockiej za East Design Days i Juwenalia 2023