Politechnika Białostocka po raz 16. uruchamia Podlaski Uniwersytet Dziecięcy. W roku akademickim 2024/2025 w Uniwersytecie biorą udział miasta: Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Hajnówka i Siemiatycze. Zapisy w Białymstoku rozpoczną się 6 listopada 2024 roku. Szczegóły na stronie: pbbud.pb.edu.pl/rekrutacja
W tym roku akademickim z możliwości poznania od środka Politechniki Białostockiej, skorzysta 245 uczniów z pięciu miejscowości w regionie. Na zajęciach będą mogli poznać nauki przyrodnicze, informatykę, architekturę, odwiedzić Muzeum Wojska w Białymstoku, przyjrzeć się judo i kulturze Chin.
– To autorski program przygotowany przez naszą Uczelnię – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Chcemy przybliżać naszą uczelnię i jej potencjał społeczności regionu, budzić w młodych ludziach zainteresowanie techniką, ale też i kwestiami projektowania, budzić kreatywność, budzić pasje, które miejmy nadzieję będą potem realizowane w naszej Uczelni. Podlaski Uniwersytet Dziecięcy jest elementem misji uczelni, jaką jest kształcenie przez całe życie. Im wcześniej zaczniemy to kształcenie i im ono będzie ciekawsze, ciekawsze, tym będzie bardziej skuteczne, bardziej efektywne, będzie dawało więcej satysfakcji młodym uczestnikom Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego, ale także i prowadzącym nauczycielom.
Działalność edukacyjna Politechniki Białostockiej zainteresowała posła na Sejm RP – Krzysztofa Truskolaskiego.
– To bardzo ważne, aby młodzi ludzie, w klasach IV-VI mogli przygotowywać się już do przyszłego, dorosłego życia. Uczelnia techniczna, jaką jest Politechnika, daje szeroki wachlarz możliwości, jak wiele ci młodzi ludzie będą mogli się tutaj dowiedzieć – mówi poseł Truskolaski. – Chciałbym zachęcić do tego, aby próbować swoich sił tutaj, w Politechnice Białostockiej i zobaczyć, jak to jest w tak młodym wieku rozpocząć studia.
Uniwersytet materialnie wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
– Jesteśmy w miejscu, które łączy województwo podlaskie, łączy gminy, łączy Białystok i troszczy się nie tylko o studentów, o ich przyszłość, ale także troszczy się już od wielu, wielu lat o naszych najmłodszych mieszkańców – mówi Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego. – To niebywałe, że profesorowie Politechniki Białostockiej swoją wiedzę przekuwają w programy, które są idealnie, dopasowane do nowoczesnej nauki dostosowanej do naszych uczniów. To zaszczyt, że województwo podlaskie może być partnerem tego przedsięwzięcia, ponieważ inwestowanie w najmłodszych mieszkańców naszego województwa jest troską o to, aby nasz region w przyszłości rozwijał się jak najlepiej, a nam jako mieszkańcom żyło się jak najbardziej dostatnio.
Od pierwszej edycji w Podlaski Uniwersytet Dziecięcy jest zaangażowane Miasto Białystok.
– Zależy nam na promowaniu już wśród najmłodszych białostoczan tego, by decydowali się na studia w Białymstoku, chociażby w Politechnice Białostockiej, ale też na innych publicznych państwowych uczelniach wyższych, by wiązali swoją przyszłość z naszym miastem i myślę, że taki namacalny przykład w postaci właśnie zajęć, które odbywają się w Politechnice zachęca uczniów szkół podstawowych, by po skończeniu szkół, szkoły ponadpodstawowej, decydowali się na studia w Białymstoku – mówi Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku. – Pokazujemy, że to jest bardzo dobry wybór, nie tylko dlatego, że nasze uczelnie są świetne, ale także i miasto, w którym przychodzi im żyć, jest wyjątkowym miejscem do życia, bardzo dobrym, wygodnym, dobrze skomunikowanym, zielonym.
Po raz piąty w działalność Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego włącza się Miasto Augustów.
– Młodzi ludzie są bardzo ciekawi świata i tę ciekawość warto wykorzystywać – mówi Mirosław Karolczuk, Burmistrz Miasta Augustowa. – A gdzie najlepiej spożytkować ich zainteresowanie światem, nowoczesnymi technologiami, jak nie na Politechnice, a Politechnika Białostocka jest od Augustowa bardzo blisko i osobiście mam nadzieję, że młodzi ludzie, którzy zdobędą wyższe wykształcenie w Białymstoku, nie będą szukać swojego miejsca gdzieś daleko, a zostaną tutaj w naszym regionie najlepiej w Augustowie, bo tak miastu Augustów, jak naszemu regionowi bardzo potrzeba młodych, światłych, wykształconych ludzi, którzy umieją odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.
Rok akademicki 2024/2025 będzie szóstym z kolei okresem, w którym 50. uczniów z podstawówek w Bielsku Podlaskim będzie mogło uczestniczyć w zajęciach w Politechnice Białostockiej.
– Wielu absolwentów Politechniki Białostockiej znajduje zatrudnienie w bielskich firmach – mówi Piotr Wawulski, Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski. – Politechnika to jest najwyższy poziom nauczania, jeśli poznają ją nasze dzieci, myślę, że to zaprocentuje w przyszłości.
W ławach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego po raz piąty po kilku latach przerwy zasiądą też młodzi Hajnowianie.
– Kiedy tylko dowiedziałem się o tej inicjatywie, podjąłem decyzję o wznowieniu współpracy – mówi Ireneusz Roman Kiendyś, Burmistrz Miasta Hajnówka. – Nasza młodzież jest najważniejsza dla naszych małych miast, naszego województwa. Kontakt naszych uczniów z Politechniką, gdzie mogą zdobyć większą wiedzę, zaprocentuje na przyszłość już na etapie szkoły podstawowej. Liczę na to, że wybiorą w przyszłości właśnie studia politechniczne i wzmocnią nasz region.
Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy po raz dziewiąty zainauguruje rok akademicki w Politechnice Białostockiej
– Mimo odległości inicjatywa spotyka się ona z bardzo dobrym odzewem wśród uczniów, nie mamy żadnych problemów z rekrutacją – mówi Henryk Tomasz Czmut, Zastępca Burmistrza Miasta Siemiatycze. – Dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym w Podlaski Uniwersytet Dziecięcy.
Rekrutacja uczniów do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego rozpocznie się 6 listopada 2024 roku. W Białymstoku odbywać się będzie w formie elektronicznej. W Augustowie, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach zapisy będą prowadzone przez samorządy, we współpracy ze szkołami podstawowymi.
30 listopada najmłodsi studenci Politechniki Białostockiej wezmą udział w wykładzie inauguracyjnym p.t. Niezwykłe liczby Fibonacciego
Podczas kolejnych zajęć (zaplanowano ich łącznie15) uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI przekonają się, że zdobywanie wiedzy nie jest trudne, a wręcz przeciwnie może być wspaniałą przygodą.
Podczas kolejnych zajęć (zaplanowano ich 15) uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI przekonają się, że zdobywanie wiedzy nie jest trudne, a wręcz przeciwnie może być wspaniałą przygodą.
Plan zajęć Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego w roku akademickim 2024/2025:
- Wykład inauguracyjny: „Niezwykłe liczby Fibonacciego” (WI)
- Cyfrowe modelowanie 3D (WA)
- Mój magiczny pokój: Kreatywne warsztaty projektowania przestrzeni (WA)
- Chemiczne przygody (WBiNŚ)
- Pszczeli zapylacze – mali, ale niezwykle ważni mieszkańcy naszego ekosystemu (WBiNŚ)
- Czy kamera widzi to samo co nasz zmysł wzroku?(WE)
- Skąd się bierze prąd (WE)
- Gdy na ciało działa siła (WM)
- Nieskończona matematyczna przygoda (WM)
- Magiczna podróż do krainy sztucznej inteligencji (WIZ)
- Gra w handel: Odkryj świat globalnych wyzwań, współpracy i rywalizacji (WIZ)
- Zajęcia w Muzeum Wojska w Białymstoku
- Judo jako sport olimpijski, sztuka walki i system wychowania fizycznego
- Poznajemy Chiny z Klasą Konfucjańską PB
- Uroczyste zakończenie
Podlaski Uniwersytet Dziecięcy rozpoczął swoją działalność 16 lat temu i był jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Cel Uniwersytetu od początku stanowiła nie tylko edukacja młodych Podlasian, ale również – a może przede wszystkim „wszczepianie bakcyla ciekawości naukowej” jeszcze na poziomie szkoły podstawowej (zajęcia kierowane do uczniów klas IV-VI). Dzięki zajęciom prowadzonym na terenie Uczelni, starannie dobranym partnerom i nauczycielom oraz różnorodnej formie spotkań Uniwersytet co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Dotychczas w zajęciach PUD wzięło udział blisko 2000 uczestników.