Na zaproszenie organizatorów Dnia Nauki w III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odpowiedziało 2 tysiące osób! Uczniowie klas średnich i podstawowych z naszego miasta, okolic, a nawet Warszawy wzięli udział w wydarzeniu, które popularyzuje naukę i pozwala poznać ofertę edukacyjną białostockich uczelni wyższych, a także dokonania studenckich kół naukowych. Politechnikę Białostocką reprezentowali nasi wykładowcy oraz 11 SKN. Nasza uczelnia była partnerem wydarzenia, które odbyło się 22 kwietnia 2024.
Stoiska studentów, warsztaty i wykłady naukowe, eksperymenty chemiczne, konkurs z nagrodami – to wszystko zaplanowali i zorganizowali młodzi uczniowie ze szkoły pod patronatem K. K. Baczyńskiego, którzy w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii otrzymali zadanie przeprowadzenia wydarzenia o charakterze społecznym. Zespół „olimpijczyków” realizujący projekt “Poczuj chemię do nauki!” postanowił podjąć się ambitnego wyzwania, organizując Dzień Nauki w swojej szkole.
– Naszym celem było zachęcić młode osoby do nauk ścisłych i pokazać im, że matematyka, chemia oraz fizyka mogą być ciekawe – wyjaśniała ideę przedsięwzięcia Luiza, jedna z organizatorek z III LO.
A jak najłatwiej zafascynować się nauką? Rozmawiając z naszymi studentami i naukowcami. To najlepsi ambasadorowie marki PB, którzy z charyzmą opowiadają o swoich projektach! Dzięki nim młodzież dowiedziała się, jak powstają: bolid o napędzie hybrydowym, obrazy malowane bakteriami, biodegradowalna deska dla przemysłu meblarskiego, mini stacja OZE, drukowane czekoladki, czy też sprzęt do rehabilitacji.
Podczas Dnia Nauki zaprezentowało się 18 kół naukowych z wiodących białostockich uczelni wyższych, z których większość stawiły SKN Politechniki Białostockiej. Aż 11 stoisk należało do naszych studentów, którzy wraz z naszymi wykładowcami (opiekunami kół) zachęcali do studiowania u nas. Na wydarzeniu były obecne następujące studenckie koła naukowe z PB:
- Helisa
- Con-krecik
- ROLKA
- Biologów Sanitarnych
- Leśników
- Systemów Wbudowanych „W sieci rzeczy”
- Math4You
- Mechatronix
- Auto-Moto-Club
- ORTHOS
- Robotyków
Jakie kierunki studiów interesowały młodych? Z tym było różnie. Jedni dawali sobie jeszcze czas na podjęcie decyzji, inni – jak Julka z X LO w Białymstoku, mieli dość sprecyzowane plany.
– Zdecydowanie wybieram Politechnikę Białostocką. Najbardziej interesuje mnie Wydział Inżynierii Zarządzania, ponieważ wiążę swoją przyszłość z technologiami produkcji – mówiła uczennica 3. klasy, dodając, że bardzo podobają jej się stoiska naszej uczelni, które przyciągają uwagę swoją różnorodnością.
Wśród uczestników wydarzenia przeważali uczniowie klas o profilach stricte technicznych, stąd dużym zainteresowaniem cieszyły się rozwiązania proponowane przez naszych studentów i technologie, które współtworzą ich projekty.
– Wraz z kolegami jesteśmy na profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Nie bez powodu wybraliśmy taki profil – w tym kierunku chcemy się dalej rozwijać. W naszej klasie część osób interesuje się mechaniką, część grami komputerowymi, a jeszcze inni programowaniem. Ja mam wiele planów i nie chcę zapeszać, dlatego póki co ich nie zdradzę – wyjaśniał Bartek z III LO, który za rok zdaje maturę.
Poza stoiskami białostockich uczelni, uczestnicy mogli obejrzeć również 9 stoisk „science fair” przygotowanych przez uczniów w ramach konkursu. Młodzież spisała się na medal, zadziwiając pomysłami uatrakcyjnienia samego stoiska, jak i tematu przewodniego. Młodzi pasjonaci nauki badali wpływ słodkich napoi oraz kawy na szkliwo zębów, zajmowali się chemią w kryminalistyce, a nawet powstawaniem planet.
Ogromną wartością eventu były z pewnością warsztaty i wykłady naukowe. I tu też możemy się pochwalić naszym zaangażowaniem.
Dr hab. inż. Jacek Kusznier, wykładowca z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej na Wydziale Elektrycznym poprowadził interaktywne 2 warsztaty: Fotowoltaika – czy energię możemy mieć za darmo?, Czy kamera widzi tak (to) samo co nasz zmysł wzroku?
Wojciech Derecki – student 1. roku matematyki stosowanej na Wydziale Informatyki poprowadził warsztat ”Szydełkowanie w matematyce”.
Dziękujemy III LO w Białymstoku za zaproszenie nas do udziału w przedsięwzięciu, które popularyzuje naukę wśród młodzieży.
Jesteśmy wdzięczni naszym wykładowcom oraz studentom za dzielenie się z uczestnikami Dnia Nauki swoim doświadczeniem, innowacyjnymi projektami i wspaniałą energią! Brawo WY!
(mz)