// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Naukowcy z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej opracowali prototyp unikalnego i wielofunkcyjnego monitora dotykowego z niedostępną wcześniej funkcjonalnością OPTITOUCH. Projekt zrealizowali razem z firmą iMedia Joanna Sawicka.

– Rozwiązania istniejące dotychczasowo, czy to pojemnościowe, czy rezystancyjne przestają działać, czy przestają być opłacalne gdzieś powyżej 40 cali – podkreśla dr inż. Piotr Kardasz z Laboratorium Komputerowego Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Rozwiązania dla takich dużych ekranów po prostu nie istnieją.

 

 

Dlatego naukowcy z Politechniki Białostockiej musieli wykorzystać zupełnie inne rozwiązanie. I tak narodziła się idea stołu multimedialnego optycznego.

– Zbudowaliśmy od podstaw cały rozwiązanie, które bazuje wyłącznie na optyce, czyli wykorzystuje szerokie spektrum promieniowania, w tym podczerwień do analizy dotyku – wyjaśnia dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB, Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Rozkład luminancji na wyświetlaczu, czyli to co na nim widać, jest efektem opracowanego przez nasz zespół dedykowanego oświetlenia ledowego, o bardzo dużej wierności barw i możliwości sterowania podświetleniem matrycy LCD. Staraliśmy się, żeby było ono efektywne energetycznie, czyli żeby pobierało minimalną ilość energii w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych. Nasze rozwiązanie cechuje się innowacją opierającą się na niemal wyłącznie optycznej analizie, tego co się na stole multimedialnym dzieje.

 

– Rozwiązanie z szerokokątnymi kamerami CCD ma przede wszystkim taką zaletę, że jest modułowe – wyjaśnia dr inż. Kardasz. – Jeżeli mamy większy ekran, wstawiamy większą liczbę takich modułów i możemy się dopasować do każdej wielkości ekranu, nie jesteśmy ograniczeni rozmiarem. Panele mogą być w tym momencie dużo większe niż wspomniane 40 cali.

 

–  Możemy budować stoły czy budować wyświetlacze na bazie naszego rozwiązania o nieograniczonym rozmiarze – dodaje dr hab. inż. Maciej Zajkowski. – Jesteśmy w stanie zaproponować ponad 40 punktów dotykowych, co jest praktycznie albo nieosiągalne albo trudno osiągalne w konwencjonalnych rozwiązaniach bazujących na przykład na dotyku pojemnościowym.

Do czego może służyć  multimedialny stół dotykowy w technologii optycznej  OPTITOUCH?

Multimedialny stół dotykowy w technologii optycznej OPTITOUCH można zastosować na przykład jako pomoc do jednoczesnej obserwacji ekranu, operowania dotykiem i skanowania dokumentacji.

– Poprzez stół, czyli nie używając innych zewnętrznych urządzeń, tylko naszego stołu, ta dokumentacja wędruje później do komputera, który jest w stole i może być odtworzona, przekształcana, modyfikowana – wyjaśnia ideę prototypowego narzędzia dr hab. inż. Zajkowski. Ale to tylko jedna z funkcjonalności prototypu.

 

– Oprócz tego, że stół ma dedykowane pole pod funkcje skanowania, dodatkowo cały obszar stołu ma możliwość skanowania QR-kodów – dodaje mgr inż. Damian Tyniecki asystent z Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

W przypadku komercjalizacji prototypu może on być również wykorzystany na przykład jako wyświetlacz reklamowy w sklepie czy zakładzie gastronomicznym,  który pozwala na interakcję z klientem i można coś wybrać dotykiem.

Inne proponowane funkcjonalności:

  • w placówkach medycznych: niezależne rozpoznawanie punktów dotyku przez każdy moduł pozwala np. na jednoczesną pracę ze stołem przez lekarza i pacjenta siedzących po przeciwnych jego stronach,
  • w placówkach edukacyjnych: obsługa pisaków i tagów pozwala na tworzenie aplikacji edukacyjnych i gier planszowych,
  • w biurach: stół dotykowy pozwala na obsługę interaktywnych formularzy, zaś wbudowany moduł skanera pozwala na skanowanie dokumentów papierowych.

Płaska, wykonana ze szkła powierzchnia stołu pozbawiona elementów aktywnych pozwala na bezproblemowe czyszczenie i sterylizację stołu.

Jak doszło do współpracy naukowców z Politechniki Białostockiej z firmą iMedia Joanna Sawicka?

– Współpracujemy z różnymi firmami i czasem firmy zwracają się do nas z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu, czy to za pośrednictwem Instytutu Transferu Technologii, czy poprzez Dział Nauki, czy poprzez nasze dziekanaty – wyjaśnia dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB. – Współpracowaliśmy z firmą iMedia od jakiegoś czasu, wykonywaliśmy proste badania rozwiązań, które są przez nią produkowane.

W trakcie współpracy pojawił się pomysł, żeby sięgnąć po środki zewnętrzne, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Do tego celu firmie był potrzebny pomysł i partner naukowy.

– Zaproponowaliśmy opracowanie innowacyjnego stołu multimedialnego, firma przemyślała ten pomysł i podjęliśmy decyzję, że możemy wspólnie podjąć się tego wyzwania – opowiada dr hab. inż. Zajkowski. – Przeanalizowaliśmy cały rynek na świecie, znaleźliśmy podobne rozwiązania, które realizował Microsoft, ale odstąpił od tego problemu, bo nie uwzględnił pewnych czynników, które myśmy zaobserwowali. Uznaliśmy, że mamy możliwości i mamy szansę na to, żeby to rozwiązanie powstało właśnie we współpracy nauki z przemysłem. Firma iMedia złożyła wniosek o dofinansowanie, a myśmy przygotowali bardzo dużą część merytoryczną do tego wniosku. Pozostaje już tylko kwestia realizacji poszczególnych etapów. Właśnie opracowaliśmy prototyp (16 lipca 2021 r.). Czekamy teraz na wdrożenie w szpitalu MSWiA w Białymstoku. Mamy zapewnienie, że będzie on testowany przez medyków i zobaczymy jaki będzie wynik.

Dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB

  • Katedra Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej
  • ekspert w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
  • członek Prezydium Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP
  • konsultant w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • doradca ds. OZE w Urzędzie Marszałkowskim woj. podlaskiego
  • autor ponad 140 publikacji, patentów, twórca produktów i rozwiązań komercyjnych

Mgr inż. Damian Tyniecki

  • Katedra Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej
  • Absolwent studiów inżynierskich i magisterskich kierunku Elektrotechnika na Politechnice Białostockiej
  • Uczestnik studiów III stopnia na kierunku Elektrotechnika na Politechnice Białostockiej
  • doradca ds. OZE w Centrum Energii Odnawialnej.

dr inż. Łukasz Budzyński

  • Katedra Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej
  • ekspert ds. OZE Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego
  • ekspert ds. OZE Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • autor ponad 25 publikacji, patentów, twórca produktów i rozwiązań komercyjnych

Dr inż. Piotr Kardasz

  • Katedra Automatyki i Robotyki, pracownik Laboratorium Komputerowego
  • członek Zespołu ds. Mediów Internetowych
  • specjalista w zakresie programowania mikrokontrolerów i procesorów
  • ekspert w zakresie technologii informacyjnych