// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Dwa zespoły uczniowskie oraz czterech studentów Politechniki Białostockiej zdobyło wsparcie finansowe przyznane przez Kapitułę Programu Odkrywcy Diamentów. Pieniądze będą mogli zainwestować w rozwój własny oraz realizację innowacyjnych pomysłów.

7 000 zł od Kapituły Programu Odkrywcy Diamentów otrzymał zespół FutureVision. Tworzą go tegoroczni maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku: Wiktor Rojecki, Mateusz Jakoniuk oraz Jakub Kokoszkiewicz, uczeń klasy trzeciej Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Wspólnie realizują projekt o nazwie Smart Home Vision System. Zauważyli, że obecnie właściciele inteligentnych domów zarządzają ich systemem z poziomu dedykowanych urządzeń – to często piloty, panele, czy asystent głosowy. Młodzi innowatorzy idą krok dalej i chcą umożliwić sterowanie systemem smart home gestami dłoni. Ich celem jest stworzenie systemu, którego głównymi elementami będą kamery i czujniki rejestrujące ruch oraz oprogramowanie, przypisujące konkretny gest do polecenia. Do potężne zadanie, dlatego konstruktorzy podzielili je na etapy. W tej chwili starają się rozwiązać problem rozpoznawania kluczowych punktów dłoni. Próbują do swojego pomysłu dostosować funkcje MediaPipe, narzędzia już istniejącego i opartego na modelu sztucznej inteligencji. Warto dodać, że w kwietniu 2023 roku projekt Smart Home Vision System zajął drugie miejsce w podlaskich eliminacjach do Olimpiady Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice o tytuł Młodego Innowatora dla uczniów szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2022/2023. Natomiast w 2021 roku Wiktor Rojecki i Mateusz Jakoniuk jako konstruktorzy prototypu robota Xplorer, który miał przybliżać użytkownikom świat programowania, zdobyli w konkursie EL-ROBO-MECH indeks na studia w Politechnice Białostockiej.

Kolejne 6 tys. złotych trafi do zespołu Orange Aerospace. W tym przypadku ekipę tworzą pasjonaci elektroniki, lotnictwa oraz technik rakietowych. Do zespołu należą maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku: Bartosz Dąbrowski i Jakub Koniuch oraz Weronika Maciejczuk, uczennica Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Wspólnie rozwijają swoje hobby oraz chcą popularyzować modelarstwo rakietowe w Polsce. Orange Aerospace buduje model rakiety i już dwukrotnie (w 2021 i 2022 roku) otrzymywał na ten cel wsparcie Programu Odkrywcy Diamentów. Młodzi ludzie kontynuują swoje dzieło. Dzięki dofinansowaniu kupili drukarki do prototypowania pojazdu. Potem, w zbudowanej i prawie dwumetrowej rakiecie służącej do badania atmosfery, usprawnili system służący do odzyskanie pojazdu, czyli zamontowali spadochron i lokalizator. Kolejne pieniądze Orange Aerospace przeznaczą na skonstruowanie i przetestowanie rakietowego silnika hybrydowego. Mają już nawet jego projekt, który powstał we współpracy z inżynierami Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Wsparcie Programu Odkrywcy Diamentów w postaci stypendium otrzymało również czterech studentów Politechniki Białostockiej:

  1. Daniel Aleksiejczuk z Wydziału Mechanicznego
  2. Alan Kondrusik z Wydziału Elektrycznego
  3. Mateusz Sumorek z Wydziału Elektrycznego
  4. Jakub Żukowski z Wydziału Elektrycznego

Daniel Aleksiejczuk otrzyma stypendium Odkrywców Diamentów po raz drugi z rzędu. Jest laureatem wielu konkursów m.in. zdobywcą II miejsca w kategorii Lego Sumo w turnieju robotów RoboGame w 2021 roku. Jest także dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Białegostoku w kategorii „innowacyjna myśl techniczna”.

Mateusz Sumorek i Jakub Żukowski w poprzednich latach korzystali ze wsparcia Programu Odkrywcy Diamentów jako członkowie zespołów konstruktorskich. Obecnie są członkami Koła Naukowego IO działającego na Wydziale Elektrycznym, w którym współtworzyli takie projekty jak:

  • wielofunkcyjna maszyna CNC wraz z system sterowania do obsługi urządzenia,
  • prototyp deskorolki elektrycznej służącej do terapii ruchowej osób niepełnosprawnych
  • stacja solarna do szybkiego ładowania małych pojazdów elektrycznych.

Alan Kondrusik do grona stypendystów Programu dołącza po raz pierwszy. Jest studentem trzeciego roku kierunku automatyka i robotyka. Ma na koncie kilka projektów z elektroniki. Wśród nich samochody RC – czyli zdalnie sterowane modele aut. Ich budowa to wyzwanie projektowe, a także konstrukcyjne, w zakresie elektroniki i mechaniki. Pojazdy RC zawierają zminiaturyzowane elementy w prawdziwych samochodów i potrafią rozwijać prędkość do 70 km/h. Alan podrasował swój model dokładając lustra weneckie. Ma zamiar wystartować w turniejach robotycznych w kategoriach FreeStyle.

Wszystkim uczniom i studentom serdecznie gratulujemy!

Jak działa Program Odkrywcy Diamentów?

Program Odkrywcy Diamentów to inicjatywa Politechniki Białostockiej realizowana we współpracy z największymi przedsiębiorstwami w regionie. Wspólnie tworzą one Stowarzyszenie, które pomaga uzdolnionej młodzieży szkolnej i studentom, przyznając im fundusze na rozwijanie swoich innowacyjnych pomysłów i prezentowanie ich na arenie krajowej i międzynarodowej.

W skład Kapituły Programu Odkrywcy Diamentów wchodzą: Politechnika Białostocka, Budimex SA, Coral W.Perkowski J.Perkowski sp.k., CynkoMet sp. z o.o., Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o., Kombinat Budowlany sp. z o.o., Malow sp. z o.o., Metal-Fach sp. z o.o., Rosti Poland sp. z o.o., SaMASZ sp .z o.o., Unibep SA, Wodociągi Białostockie sp. z o.o.

Kapituła stara się wyłonić te projekty, które oferują ciekawe rozwiązania z zakresu technologii, inżynierii, konstrukcji, wzornictwa przemysłowego, matematyki oraz zarządzania. Wszystkie zgłoszenia dokładnie analizuje i ocenia je pod względem oryginalności i innowacyjności, a następnie przyznaje kwotę dofinansowania, którą uczniowie mogą przeznaczyć m.in. na zakup materiałów i usług niezbędnych do realizacji projektów czy opłaty związane z udziałem w konkursach.

Do tej pory Stowarzyszenie wsparło finansowo już ponad 60 zespołów uczniowskich, które na swoje projekty otrzymały ponad 320 tys. złotych. Jednym z najwybitniejszych „Diamentów” był niewątpliwie Petros Psyllos, wynalazca, który był wiele razy nagradzany w najbardziej prestiżowych konkursach w Polsce i na świecie.

(mr)