// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

90 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku, Szczecina, Pruszkowa i Wysokiego Mazowieckiego, Bielska Podlaskiego, przystąpiło 21 kwietnia 2023 r. w Politechnice Białostockiej do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Náboj. Punktualnie o 11:30, na sygnał startu, uczestnicy „odpalili” w głowie każdą znaną regułę matematyczną, twierdzenie i wzór. Właśnie ta wiedza i umiejętności były dziś potrzebne, by rozwiązać jak najwięcej zadań w wyznaczonym czasie dwóch godzin.

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Náboj to jedna z najciekawszych konkurencji matematycznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczestników przyciąga dynamiczna formuła konkursu, niesztampowe zadania, presja czasu oraz rywalizacja na żywo z innymi zespołami w Polsce i w innych krajach. Wyniki zawodów (lokalne, krajowe i międzynarodowe) są wyświetlane na żywo w trakcie trwania konkursu.

Pomysłodawcami Náboja są Słowacy, a obecnie konkurs jest organizowany w aż 12 krajach. I kiedy zastanawialiśmy się jaki jest klucz, że właśnie te, a nie inne ośrodki chcą u siebie organizować zawody Náboj, to doszliśmy do wniosku, że czynnikiem decydującym są aktywne środowiska akademickie, czyli zrzeszenie tych osób: pracowników i studentów, którzy podejmują się trudu organizacji tej ciekawej konkurencji matematycznej – wyjaśnia dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, dziekan Wydziału Informatyki.

Białostocką edycję zawodów Náboj zorganizował Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.

Cieszymy się bardzo, że jako Politechnika Białostocka, w szczególności Wydział Informatyki, możemy ponownie organizować stacjonarną edycję zawodów Náboj. Pomagają nam pracownicy wydziału, zarówno dziekanatu, jak i sekretariatu, a w rolę sędziów wcielili się studenci kierunku matematyka stosowana – podkreśla dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, dziekan Wydziału Informatyki.

Náboj 2023 odbywa się jednocześnie w 4 miastach w Polsce: Białymstoku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. W tym samym czasie do rywalizowali uczniowie w Austrii, Czechach, Estonii, Iranie, Niemczech, Rumunii, Szwajcarii, na Słowacji, Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii.

W Politechnice Białostockiej do zawodów przystąpiło 10 drużyn w kategorii junior (klasy 1-2 szkół średnich) oraz 8 drużyn w kategorii senior (klasy 3-4). Zawodnicy, czyli pięcioosobowe reprezentacje szkolne, przyjechali z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Wysokiego Mazowieckiego, Pruszkowa i Szczecina.

Bardzo chcieliśmy wystartować w konkursie, a miejsca na listach startowych w innych miastach były zajęte. Dlatego przyjechaliśmy do Białegostoku, choć to faktycznie kawał drogi. Było mało czasu na odpoczynek i sen, ale mamy nadzieję, że pójdzie dobrze – mówili jeszcze przed zawodami reprezentanci XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

Humory dopisywały innej „przyjezdnej” drużynie.

Jesteśmy najlepsi z najlepszych i spróbujemy to udowodnić! – mówili uczniowie z LO im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie.

Wśród 18 reprezentacji szkolnych były zespoły z:

  • Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej (5 zespołów)
  • I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku (3 zespoły)
  • II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku (4 zespoły)
  • Technikum Elektrycznego w Białymstoku Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku (2 zespoły)
  • Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem (1)
  • II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim (1)
  • XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie (1)
  • Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie (1)

Wszystkie drużyny rozwiązywały zadania z tej samej puli, która w tym roku liczy 59 . Zawody trwały 120 minut. W tym czasie zawodnicy starali się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na podstawie wyników powstają rankingi na trzech poziomach: międzynarodowy, krajowy i lokalny. Na zakończenie zawodów uczestnicy otrzymali dyplomy, a pierwsze miejsca wśród drużyn juniorskich oraz seniorskich w rankingu lokalnym zostały nagrodzone pucharami.

Wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Náboj 2023:

  • Zwycięzcy w kategorii Juniorzy/ Białystok:
  1. miejsce: XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie: Jakub Chyży (Klasa 2), Michał Goździk (Klasa 2), Adam Maleszka (Klasa 2), Jakub Kmieć (Klasa 2), Miłosz Bury (Klasa 2)
  2. miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku A: Stanisław Kozłowski (Klasa 1), Adam Sienkiewicz (Klasa 1), Kamil Januszkiewicz (Klasa 2), Michał Jóźwiak (Klasa 11, Kacper Januszkiewicz (Klasa 1)
  3. miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku: Aga Mielnikawa (Klasa 2), Filip Rogowski (Klasa 2), Marek Hatouka (Klasa 2), Mateusz Jasiński (Klasa 2), Paweł Pieńkowski (Klasa 2)
  • Zwycięzcy w kategorii Juniorzy Seniorzy/ Białystok:
  1. miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku A: Stanisław Pańkowski (Klasa 4), Bartosz Rzemek (Klasa 4), Maciej Sirocki (Klasa 3), Sylwia Sapkowska (Klasa 3), Michał Burzyński (Klasa 3)
  2. miejsce: II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku B: Jan Błażuk (Klasa 3), Krzysztof Nadulicz (Klasa 3), Karol Kuc (Klasa 3), Iwan Korsunskij (Klasa 3), Maja Maksimiuk (Klasa 3)
  3. miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku A: Aleksander Mielnikau (Klasa 3), Marta Smolej (Klasa 3), Michał Dzierżek (Klasa 3), Kacper Tarnowski (Klasa 3), Michał Szydło (Klasa 3)

 

Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim drużynom za niezapomniane emocje!

Organizacji białostockiej edycji konkursu Náboj 2023 podjął się Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Zawody odbyły się 21 kwietnia 2023 r. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.

Więcej informacji na stronie: Náboj

Zapraszamy do obejrzenia galerii z przebiegu konkursu oraz rozdania nagród:

(mr)