// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Wystawy tkanin, warsztaty różnych technik tkackich oraz piknik na dziedzińcu Pałacu Branickich złożyły się na tegoroczny Festiwal „Podlaskie Sploty”. Organizowane przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku przedsięwzięcie chroni i upowszechnia regionalne tradycje tkackie. Wśród wielu wydarzeń, które od 8 do 9 czerwca 2024 r. zachęcały publiczność do poznania dawnego rzemiosła, były wystawy oraz pokaz mody na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

– Cieszę się, że nasza uczelnia została partnerem wydarzenia organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. Festiwal „Podlaskie Sploty” jest niesłychanie ważny w kontekście kultywowania wspaniałych tradycji tkackich, które mamy na Podlasiu. Sama jestem wielką fanką tkaniny tradycyjnej, wykonywanej ręcznie, zarówno podlaskiej, jak i tej, która pochodzi z innych regionów kraju i świata. Takich osób jest znacznie więcej, wystarczy spojrzeć na to, jaką popularnością cieszą się festiwalowe imprezy na Wydziale Architektury. Podlaski Instytut Kultury jest naszym naturalnym partnerem, jako ważna instytucja otoczenia społeczno-gospodarczego. Wspieranie jego flagowych inicjatyw sprzyja również budowaniu marki i rozpoznawalności Politechniki Białostockiej. Jesteśmy otwarci na współpracę. Myślę, że w ostatnich latach dowiedliśmy, że jesteśmy rzetelnym partnerem. Doceniają to instytucje partnerskie, które coraz chętniej powierzają nam ważne zadania w ramach współpracy – podkreślała rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

8 czerwca w przestrzeniach Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej można było uczestniczyć w otwarciu wystawy prac pracowników WA PB. Wspólnym motywem prezentowanych na niej projektów form użytkowych oraz projektów wnętrz jest nawiązanie do wzorów i tkanin, które tworzą podlaskie tkaczki.

Jeszcze do końca tego tygodnia (14.06.2024 r.) zobaczyć tu można:

  • ul zaprojektowany przez dr. Radosława Górskiego,
  • ławkę „Sploty” – dr inż. arch. Agnieszki Januszkiewicz,
  • stolik inspirowany pasiakiem ludowym projektu dr inż. arch. Marty Kruk,
  • oraz zaprojektowane przez dr hab. inż. arch. Tatianę Misijuk, prof. PB konsole „JASNA” i „CIEMNA”, w których zastosowano tkaninę wielonicielnicową.

Dodatkowo na wystawie w hali Wydziału Architektury podziwiać można wizualizacje projektów wnętrz inspirowanych podlaską tkaniną dwuosnowową, wykonane przez dr inż. arch. Agnieszkę Januszkiewicz.

Ślady wzornictwa i kolorystyki tradycyjnych splotów odnaleźć też można na wystawie towarzyszącej, na której znalazły się dwa dyplomowe projekty magisterskie absolwentek kierunku architektura wnętrz: Weroniki Iwaszczuk oraz Karoliny Kuźmy, a także projekt kursowy wykonany przez Martynę Pelikszę, który powstał na studiach magisterskich.

– W moim projekcie dyplomowym zainspirowałam się tkaniną, która została wytkana przez prababcię, więc jest w mojej rodzinie już od bardzo dawna. Uznałam, że warto jej użyć w projekcie wnętrza piekarni, jako element, który ociepla wnętrze i sprawia, że jest ono bardziej nastrojowe. Wzór z tkaniny, ale już w formie 3 D, przeniosłam na drewniane elementy dekoracyjne ścian – mówiła Karolina Kuźma, absolwentka architektury wnętrz na Wydziale Architektury PB.

Wszystkie wystawy zorganizowane przez Wydział Architektury PB dowodzą, że bogactwo tkactwa na Podlasiu ma silny wymiar użytkowy. A nasi lokalni artyści i architekci potrafią go świetnie wykorzystać.

– Jestem pod dużym wrażeniem. Jedna rozmowa telefoniczna, a następnie kilka spotkań wystarczyły, żeby przekonać pracowników Politechniki Białostockiej, do zaangażowania się w nasz festiwal i wykonania kolekcji związanej z wystrojem wnętrz. Są to niezmiernie cenne modele przedmiotów i projekty aranżacji wnętrz. Cała prezentacja wypadła wspaniale i udowodniła, że nasze dziedzictwo regionalne można pokazać w bardzo współczesny i atrakcyjny sposób. Bardzo za to dziękuję – mówiła Krystyna Kunicka z Podlaskiego Instytutu Kultury, koordynatorka Festiwalu „Podlaskie Sploty”.

Tego samego dnia, w hali Wydziału Architektury PB, zorganizowano pokaz mody inspirowanej tkaniną tradycyjną. Przygotowaniem kolekcji zajęły się podlaskie projektantki, które już wcześniej wykorzystywały elementy folkloru podlaskiego w swoich pracach: Jolanta Nierodzik, Edyta Uss-Mazewska i Aneta Popławska. Część pokazu uświetnił zespół Kurpi Zielonych. Do udziału w wydarzeniu zaangażowano również tkaczki, które wytkały na krosnach odpowiednio zaprojektowane tkaniny.

Projekt „Podlaskie sploty – V Festiwal Tkactwa” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej na: PIK. V Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty

(mr)