// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

To rekord! Niemal 3000 osób zarejestrowało się na Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej! Uczestnicy przyjechali do nas z prawie 60 szkół, by wziąć udział w 200 wydarzeniach na 6 wydziałach oraz Centrum Nowoczesnego Kształcenia! Gościliśmy uczniów z liceów, techników, szkół zawodowych z Podlasia! Odwiedzili nas maturzyści, ale nie tylko! Takie wydarzenie to wyjątkowa okazja, by poznać 30 kierunków studiów oraz zaplanować swoją przyszłość. 

 

Bielsk Podlaski, Sokółka, Zambrów, Olecko, Suwałki, Augustów, Ostrołęka i Białystok – to między innymi z tych miast przyjechali do nas uczniowie ze szkół w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. W większości były to grupy szkolne, choć osób indywidualnych również nie brakowało. Poza maturzystami, liczną grupę stanowili uczniowie klas trzecich, którzy wolą wcześniej zdecydować o wyborze studiów.

– Pomyśleliśmy, że to jest świetna okazja, żeby poznać uczelnię od podszewki, zdobyć nową wiedzę i doświadczenie – mówiła Agnieszka Sujeta, nauczycielka z Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku. Przyjechała z grupą młodzieży, która kształci się na kierunku technik budownictwa. – Większość z nich chciałaby kontynuować naukę na Politechnice, na kierunku budownictwo, to uczestnicy olimpiad. Część z nich rozważa też inżynierię środowiska.

W tym roku było naprawdę gęsto od atrakcji, które trwały we wszystkich lokalizacjach od godziny 9. do 15. Warsztaty, pokazy, wykłady, wystawy, doświadczenia – było z czego wybierać. Jakie zajęcia na wydziałach cieszyły się największym powodzeniem? Duże grupy zapisywały się na prezentacje oferty kierunków na poszczególnych wydziałach, a także na zorganizowaną wycieczkę po Wydziale Architektury, podczas której można było poznać wydział A do Z, łącznie z jego kierunkami studiów, a także pracowniami, katedrami, laboratoriami i studenckimi projektami.

– Postanowiłem przyjechać na Dzień Otwarty, ponieważ za rok piszę maturę i moim celem są studia na architekturze. Myślę, że właśnie to chciałbym w przyszłości robić. Architektura to zajęcie kreatywne, tu raczej nie ma ryzyka, że znudzi mnie ta praca. Podczas wycieczki po Wydziale mogłem zobaczyć, jak wyglądają zajęcia i jak są prowadzone. Mam wrażenie, że tu jest wszystko poukładane “krok po kroku”. Zaczyna się od rysunku odręcznego, który jest nawet na egzaminie, a kończy na poważnych projektach. Mi to pasuje – przekonywał Kacper, który przyjechał z Ełku z Zespołu Szkół nr 1 w Ełku.

Młodzi ludzie chętnie korzystali z zajęć naukowych, które miały specjalistyczny charakter, co często odpowiadało profilowi ich kształcenia w szkole średniej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się takie zajęcia tematyczne, jak: Podstawy cyberbezpieczeństwa, Elektronika cyfrowa od prehistorii do układów on-chip, Brak zasięgu w budynkach – dlaczego? Warsztaty ekonomii behawioralnej, Prezentacja laboratorium odnawialnych źródeł energii, Energia dla przyszłości, czy też Tajniki i ograniczenia komunikacji bezprzewodowej.

Świetnie sprawdziły się spotkania o praktycznej i interaktywnej formule jak:  Wirtualne spawanie – wykorzystując technologię rozszerzonej rzeczywistości, Cięcie laserem kształtów ze sklejki brzozowej, Badania pokazowe, metody niszczące i nieniszczące betonu i stali, Kreatywne drukowanie 3D w inżynierii biomedycznej.

– Szczególnie interesującą rzeczą były rysunki z agarozy. Jest to coś przepięknego. Wiele rzeczy mogliśmy się tu dowiedzieć m.in. stan czystości wody i powietrza. Co prawda, jeszcze nie zdecydowałem, gdzie chcę podążać w swoim życiu, ale być może będzie to Politechnika Białostocka – zdradził nam Adam z I Społecznego LO w Białymstoku, który wziął udział w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Chemii, Biologii i Biotechnologii na Wydziale Budownictwa i Nauk Środowiska.

Uczestnicy doceniali możliwość kontaktu z naukowcami, ale i atrakcyjną formułę spotkań.

– Wzięłam udział w zajęciach, w których wykrywaliśmy konserwanty w żywności. Mogliśmy się też dowiedzieć więcej o kierunku inżynieria rolno-spożywcza. Bardzo mi się podobało. Krótko, na temat i zwięźle. Fajne doświadczenie. Wizualnie podoba mi się i jestem pod wrażeniem przygotowania całego eventu – z entuzjazmem o wydarzeniu mówiła Kinga, uczennica III klasy w II LO w Augustowie.

Pewniakiem Dnia Otwartego były też zajęcia dla tegorocznych maturzystów pt. Dowodzenie na maturze, które odbywają się co roku i zawsze przyciągają tłumy, a także bolidy wyścigowe klasy Formula Student, stworzone przez studentów Wydziału Mechanicznego PB.

Uczestnicy byli też obecni na zajęciach poza Białymstokiem –  “Innowacje inspirowane grzybami” to wydarzenie, które przyciągnęło wielu uczniów do Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

Na kampusie Wydziału Inżynierii Zarządzania uczestników witali studenci z kół naukowych. Zapraszali do udziału w konkursach, quizach i do rozmowy o studiach.

– Fajnie było porozmawiać ze studentami i poznać ich opinię na ten temat. Przy stoiskach spotkałyśmy bardzo sympatyczne i otwarte osoby. Bardzo dużo powiedzieli nam o klimacie studiów, o tym, jak można się tu odnaleźć. Różnica wieku jest mała i w sumie niedawno Ci ludzie byli na naszym miejscu. Dużo pamiętają z tego, co teraz przechodzimy, czyli stresu przed maturą. Ogólne wrażenie jest bardzo dobre. Obie uczymy się w klasach o profilu matematycznym i szukamy kierunku, na którym tę wiedzę można wykorzystać. To może być na przykład zarządzanie na tym wydziale – mówiły Dominika i Ola z klasy III w IV LO w Białymstoku.

W ramach Dnia Otwartego obyły się też wydarzenia specjalne w Centrum Nowoczesnego Kształcenia. To tam mieściło się studio live, z którego transmitowano spotkania ze studentami z kół naukowych. Rozmowy prowadziły studentki – Julia Buczyńska z Wydziału Architektury oraz Ewa Tatarczyk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. W rozmowach brali udział studenci z kół naukowych:

Studenci reprezentowali swoje koła naukowe, które w CNK wyeksponowały swoje projekty. A było na co popatrzeć! Przystawka do wózka dla osoby niepełnosprawnej, metrowy drewniany kornik, okazy fauny i flory Puszczy Białowieskiej, świat oglądany w VR. Można było też pograć w szachy, obejrzeć repliki obrazów znanych malarzy, jak i makiety osiedli, czy prace artystów, projektantów.

Bezpośredni kontakt ze studentami doceniała młodzież, która mogła poznać uczelnię z nieco innej strony oraz możliwości, jakie stwarza młodym ludziom największa uczelnia techniczna w Polsce północno-wschodniej.

– Przyjechałam, by dowiedzieć się o kierunku, który chcę studiować, czyli leśnictwo. Byłam na stoisku koła Leśników. Myślę, że dziewczyny super opowiadają o tym kierunku, na pewno o wiele bardziej mnie zachęciły niż czytane fora i komentarze w internecie.  Myślę, że naprawdę warto tu przyjść i porozmawiać osobiście – twierdzi Julka, tegoroczna maturzystka z VIII LO w Białymstoku.

Poza studiem live, w CNK odbywały się również prezentacje 6 wydziałów oraz ABC rekrutacji. Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną uczelni oraz perspektywami zawodowymi jej absolwentów.

– Zdecydowanie wybieram Politechnikę Białostocką. Jest tu więcej kierunków i możliwości – mówił Krzysztof, uczeń Technikum z Suwałk, który zamierza studiować w Białymstoku na kierunku informatyka.

Wzmożony ruch było widać też przy stoiskach ekspertów, z którymi można było porozmawiać o własnej ścieżce zawodowej, zasadach wyjazdów na studia w ramach programu Erasmus+, czy podnoszeniu kompetencji językowych. Uczestnicy mogli rozwiązać quiz „nietypowe zawody”, wykonać test predyspozycji zawodowych, poznać relacje studentów, którzy studiowali za granicą, a nawet wziąć udział w warsztatach z kaligrafii.

Ale że nie samą nauką człowiek żyje, wielu uczniów oblegało trenerów i sportowców związanych z Politechniką Białostocką. Niektórzy wzięli udział w wycieczkach po kampusie –  po Akademickim Centrum Sportu i Centrum Historii PB. Miłośnicy gier mogli wziąć udział w atrakcji Biblioteki PB, która ukryła w swojej przestrzeni cytaty literackie.

Uczelnia zadbała o każdy szczegół. Młodzież mogła zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w fotobudce i skorzystać z darmowych przekąsek. Były też konkursy „Sprawdź się”, w których można było wygrać extra gadżety!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony dzień.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy przyszłym studentom w wyborze odpowiednego kierunku studiów. Wierzymy, że takie spotkania pozwalają lepiej się poznać. Dzięki nim dowiadujemy się o potrzebach i oczekiwaniach młodzieży!

Jesteśmy wdzięczni, że byliście z nami:

  • I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
  • XIII Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Kamila Cypriana Norwida w Ostrołęce
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży
  • III Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce
  • Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
  • Augustowskie Centrum Edukacyjne
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim
  • I Liceum Ogólnokształcące w Zambrowie
  • II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie
  • II Liceum Ogólnokształcące z dodatkową nauką języka Białoruskiego w Hajnówce
  • II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim
  • II Społeczne Liceum Ogólnokształcące
  • III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku
  • Liceum w Chmurze
  • Liceum INFOTECH
  • IV Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
  • Karton Studio w Białymstoku
  • IX Liceum
  • Liceum Ogólnokształcące im Mikołaja Kopernika w Sokółce
  • Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem
  • Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowii Mazowieckiej
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku
  • Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku
  • Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku
  • V Liceum Ogólnokształcące
  • VI liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku
  • VII Liceum Ogólnokształcące
  • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • XI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
  • XIX Liceum Ogólnokształcące Białystok
  • Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku
  • Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku
  • Zespół Szkół Handlowo – Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku
  • Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku
  • Zespół Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego
  • Zespół Szkół nr 1 w Ełku
  • Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sejnach, Technikum
  • Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa
  • Zespół Szkół Zawodowych im K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim
  • Zespół szkół zawodowych nr 2
  • Zespół szkół zawodowych nr. 1 w Ostrołęce
  • ZSTiO nr 4 w Łomży
  • ZSTiOzOI w Białymstoku
  • СШ 2

Do zobaczenia za rok – na kolejnym Dniu Otwartym Politechniki Białostockiej!

Informacje na temat na Dnia Otwartego znajdziecie na stronie 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Dnia Otwartego Politechniki Białostockiej 2024: