// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Od ponad roku Politechnika Białostocka patronuje klasie o profilu politechnicznym w III Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku. W ramach tej współpracy, 17 listopada 2023 r., uczniowie „Trójki” uczestniczyli w wykładach i warsztatach na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

 

– Z chęcią tutaj przyszedłem, ponieważ wydaje mi się, że kontakt z wykładowcami może nam wiele dać. Ogólnie interesuję się matematyką, a w moich planach są studia na wydziałach matematyki, fizyki, może nawet informatyki. Myślę, że pod tym względem uczelnie w Białymstoku mają dobrą ofertę, niedaleko jest moja rodzina, więc myślę, że nie będę nigdzie wyjeżdżał – powiedział nam Oliwier Wolański z klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym.

Z wizyty na Politechnice Białostockiej zadowolona jest również Natalia Szumska z klasy matematyczno-fizycznej.

– Cieszę się, że mogę dzisiaj być na Politechnice i brać udział w wykładach i warsztatach. To jest dla mnie bardzo ważne, bo mam w planach studia na architekturze – mówiła uczennica III LO.

W programie wydarzeń zorganizowanych dla uczniów III LO na Wydziale Informatyki PB  były wykłady i warsztaty rozszerzające wiedzę uczniów z zakresu matematyki i informatyki. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu prof. Zbigniewa Bartosiewicza, który sposób łatwy i przyjemny przybliżył licealistom problem z zakresu geometrii różniczkowej, czyli wyznaczania najkrótszej drogi. Oparte na nim algorytmy są wykorzystywane do wyznaczania najlepszej trasy pomiędzy dwoma miastami na mapach cyfrowych, używanych już niemal przez wszystkich, a w szczególności firmy transportowe.

Po wykładzie odbyły się warsztaty z samodzielnego projektowania i rozwijania aplikacji WPF (Windows Presentation Foundation), metod statystycznych pozwalających na szybki przegląd danych oraz narzędzi ułatwiających analizę informacji przestrzennych.

Ale przygoda uczniów III Liceum Ogólnokształcącego z nauką w wydaniu akademickim nie skończy się na piątkowej wizycie w Politechnice Białostockiej. Zajęcia będą kontynuowane w poniedziałek, 20 listopada już na terenie szkoły. Całość inicjatywy nosi nazwę „konferencja naukowa”. Uczniowie będą pracować w formie warsztatowej z wykładowcami Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Królować będzie matematyka w różnych odsłonach i w połączeniu z różnymi dziedzinami.

– Organizacja konferencji popularnonaukowych jest już naszą szkolną tradycją. Od paru lat koncentrujemy się na różnych przedmiotach i zaproponowaniu młodzieży spotkania z nauką w bardziej akademickiej formule. Od dwóch lat staramy się, żeby to matematyka była osią przewodnią konferencji. III Liceum ma klasy matematyczno-fizyczne, matematyczno-geograficzne, a wielu naszych uczniów wybiera się na studia na Politechnikę Białostocką. Dlatego zależy nam na tym, żeby przyzwyczaić ich do uczelnianych form edukacji: wykładu, konwersatorium, warsztatów. Sama obecność uczniów w murach uczelni wyższej ma bardzo istotne oddziaływanie. Mogą poczuć klimat akademickości i spotkać się z profesorami i z pracownikami naukowymi uczelni – podkreśla mgr Anna Kietlińska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Czytaj także: informacja na stronie III LO: Konferencja Naukowa 2023

Harmonogram Konferencji Naukowej III LO i Politechniki Białostockiej w dn. 17 listopada 2023 r.:

  1. „Najkrótsza droga” – prof. dr hab. inż. Zbigniew Bartosiewicz
    (wykład dedykowany uczniom klas z rozszerzoną matematyką)
  2. „Przetwarzanie danych przestrzennych” – dr inż. Marcin Koźniewski
    (warsztaty dedykowane uczniom klas z rozszerzoną matematyką oraz geografią/fizyką/informatyką)
  3. „Wspomaganie decyzji w warunkach niepewności” – dr Dariusz Kacprzak
    (warsztaty dedykowane uczniom klas z rozszerzoną matematyką oraz geografią/informatyką)
  4. „Wprowadzenie do technologii WPF” – mgr inż. Paweł Zabielski
    (warsztaty dedykowane uczniom klas z rozszerzoną informatyką).

Czytaj także:

(mr)