// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Specjaliści do zadań specjalnych! Potrafią zarządzać zespołami, wykorzystywać wiedzę biznesową organizując proces produkcji, a do tego znają się na nowych technologiach. Tacy są absolwenci kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Nic dziwnego, że rynek pracy ich kocha.

O unikalnym połączeniu wielu umiejętności, możliwościach rozwoju zawodowego, a także perspektywach zatrudnienia mówią wykładowcy, absolwentka kierunku i studenci: dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB, dr inż. Elżbieta Krawczyk-Dembicka, dr inż. Krzysztof Łukaszewicz, Mateusz Kujawa (student 3. roku), Ewa Gryniewicka, (studentka 3. roku), mgr inż. Patrycja Rogowska (absolwentka kierunku).

 

Czego uczą się studenci na Zarządzaniu i inżynierii produkcji?

Dr inż. Elżbieta Krawczyk-Dembicka: Zarządzanie i inżynieria produkcji to kierunek, który kształci specjalistów do wykonywania zadań związanych z organizowaniem, optymalizowaniem, sterowaniem procesami produkcyjnymi. Kładziemy nacisk na rozwiązywanie problemów produkcyjnych, które pojawiają się w przedsiębiorstwach. Studia te łączą w sobie podejście inżynierskie z podejściem biznesowym, dzięki czemu studenci dostają z jednej strony praktyczną wiedzę techniczną, a z drugiej strony – uczą się, jak zarządzać produkcją czy firmami, ale też jak założyć własną działalność gospodarczą. Dostarczamy studentom pełną wiedzę, którą mogą wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

Czym wyróżniają się studia na tym kierunku?

Dr inż. Elżbieta Krawczyk-Dembicka: Stawiamy na praktykę. Dbamy o to, by studenci mieli jak najwięcej kontaktu z przemysłem już na etapie studiów. Dlatego też podczas zajęć szczegółowo analizujemy problemy, które występują w różnych branżach przemysłu. Odwiedzamy zakłady produkcyjne, żeby młodzi ludzie mogli zweryfikować i skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną z praktyką. W procesie dydaktycznym wykorzystujemy też różne narzędzia symulacyjne, które umożliwiają stworzenie pewnej namiastki zakładu produkcyjnego. Jednym z przykładów jest gra symulacyjna, która pozwala studentom wcielić się w rolę przełożonych i pracowników, i wspólnie opracować standardy pracy. Uczymy naszych studentów, jak dobrać optymalną metodę pracy, a także tworzyć dobrej jakości produkty, które są wytwarzane w sposób bezpieczny i optymalny pod względem kosztów, czasu pracy i zaangażowania pracowników. Oprócz tego studenci dowiadują się, jak szkolić pracowników, żeby można było ich szybko i skutecznie wdrożyć do procesu produkcyjnego. Zdobywają również wiedzę na temat budowania relacji w zespołach, umiejętności zarządzania nimi, w tym unikania potencjalnych konfliktów.

Przemysł 4.0 to innowacje i technologie. Jak studia przygotowują do pracy w nowoczesnych przedsiębiorstwach?

Dr inż. Krzysztof Łukaszewicz: Proces dydaktyczny realizowany na kierunku Zarządzanie
i inżynieria produkcji jest ściśle związany z wymogami, jakie narzuca na nas Przemysł 4.0 i dynamicznie postępująca cyfryzacja. W procesie kształcenia stosujemy więc systemy
i technologie, które odpowiadają potrzebom przedsiębiorstw. Wprowadzamy m.in. elementy rzeczywistości rozszerzonej, która jest wykorzystywana w przemyśle m.in. do szkolenia pracowników, wspomagania procesów projektowania oraz montażu, czy prezentowania produktów klientowi. Studenci kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji w zasadzie od podstaw poznają poszczególne etapy projektowania procesu produkcyjnego oraz rozwoju wyrobów. Wyposażamy młodych ludzi w niezbędną wiedzę, ale i umiejętności, które zdobywają poznając trzy środowiska oprogramowania, takie jak AutoCAD, Inventor oraz SolidWorks. Tworzą w nich modele, w tym modele 3D, które mogą weryfikować w środowisku rzeczywistości rozszerzonej. Dzięki temu są lepiej przygotowani do podejmowania wyzwań współczesności.  

Gdzie znajdują zatrudnienie absolwenci kierunku?

Dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB: Co można robić po studiach na Zarządzaniu i inżynierii produkcji? Nasz wydział od lat ściśle współpracuje z przedsiębiorcami, dla których realizuje projekty badawcze, ale i szkoli kadry specjalistów. Firmy z regionu mają do nas zaufanie, więc nierzadko chcą, by polecić im inżyniera, który zna się na zawiłościach produkcji, ale i na zarządzaniu. Jak widać, wiedza biznesowa w połączeniu z wiedzą organizacyjną i tą dotyczącą stosowania technologii – jest bardzo cenna.

Olbrzymi potencjał produktywności, a więc zysków tkwi nie w tym, jakie technologie przedsiębiorca zastosuje w produkcji, ale w tym, jak te technologie połączy i zorganizuje przepływ. I tego właśnie uczymy naszych studentów. Rynek pracy docenia ich unikalne kompetencje, oferując atrakcyjną pracę na stanowiskach typu: kierownik produkcji, menedżer projektu, specjalista od innowacji, specjalista od zarządzania jakością i doskonalenia procesów. Są to typowe stanowiska dla naszych absolwentów.

Atrakcyjna praca to nie jedyny atut studiów. Co jeszcze zyskują studenci na Wydziale Inżynierii Zarządzania?

Mateusz Kujawa (student 3. roku): Studia wybrałem, można powiedzieć z pasji. Zawsze fascynowała mnie produkcja, kierunki mechaniczne, więc studia w Kleosinie były dla mnie oczywistym wyborem. Na wydziale funkcjonuje wiele kół naukowych, które pozwalają studentom rozwijać się w wielu obszarach. Z kierunkiem Zarządzanie i inżynieria produkcji bezpośrednio związane są cztery koła: Formacja, Industry 4.0, Zarządzania Produkcją i Young Engineers. Ja należę do studenckiego koła naukowego „Young Engineers”, którego jestem przewodniczącym. W ramach koła angażujemy się w realizację różnych projektów, starając się rozwiązywać realne problemy firm, z którymi współpracujemy. Uczestniczymy także w różnego rodzaju wyjazdach i seminariach, podczas których zdobywamy cenne doświadczenia. Przynależność do koła naukowego na pewno wpłynie pozytywnie na przebieg mojej kariery zawodowej, gdyż daje możliwość poznania działalności dużych firm od podszewki. Myślę, że aktywne uczestnictwo w tego typu organizacjach jest także mile widziane wśród pracodawców.

Czy istnieje możliwość kontynuacji edukacji na studiach magisterskich?

Patrycja Rogowska (absolwentka kierunku): Jak najbardziej! Moją przygodę z kierunkiem Zarządzanie i inżynieria produkcji rozpoczęłam od studiów 1. stopnia, na których zdobyłam wiedzę techniczną i wiele cennych umiejętności w zakresie skutecznego zarządzania produkcją. Chciałam pogłębić zdobyte kompetencje, więc poszłam na studia magisterskie, których ukończenie pozwoliło mi otworzyć drzwi do dalszego rozwoju. Obecnie jestem w trakcie pisania pracy doktorskiej, której celem jest opracowanie metodyki identyfikacji ograniczeń w systemach produkcyjnych branży poligraficznej. Będzie to praktyczne narzędzie, które wykorzysta osoba zarządzająca produkcją w celu m.in. poprawienia przepływu, czy też zwiększenia wydajności tych systemów. Jako absolwentka studiów Zarządzanie i inżynieria produkcji jestem dumna, że otrzymałam na studiach takie praktyczne przygotowanie. Kierunek ten daje nie tylko umiejętności techniczne, ale również wiele różnych umiejętności dotyczących zarządzania zespołem. Jeśli interesuje Was pozyskanie wiedzy z różnych obszarów m.in. wiedzy technicznej, zarządzania produkcją, zarządzania zasobami ludzkimi, ale również wiedzy z zakresu finansów oraz prawa, to ten kierunek jest dla Was!

Czy warto wybrać Zarządzanie i inżynierię produkcji? Komu można polecić te studia?

Ewa Gryniewicka (studentka 3. roku): Wybrałam ten kierunek przede wszystkim dlatego, że jest on bardzo przyszłościowy i zapewnia ciekawe perspektywy zawodowe. Obecnie firmy poszukują studentów z wykształceniem inżynierskim, którzy potrafią zarządzać produkcją.
Na studiach zdobywam wiedzę nie tylko w zakresie technicznym, ale również i menedżerskim, więc myślę, że w przyszłości będzie mi o wiele łatwiej kierować całym procesem produkcyjnym. Co mi się podoba w studiach na tym kierunku? Ogromną wartością jest to, że nie skupiamy się wyłącznie na teorii, ale mamy również części laboratoryjne i odwiedzamy różnego rodzaju zakłady produkcyjne, takie jak SMP czy SaMASZ. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wszystko wygląda od strony praktycznej. Bardzo polecam te studia wszystkim tym, którzy lubią przedmioty ścisłe – chcieliby się w tym realizować, rozwijać i kierować zespołem.

Dziękujemy za rozmowę.

Ruszyła rekrutacja na studia 1. stopnia na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji! Oferta edukacyjna kierunku na stronie dla kandydatów. Szczegóły rekrutacji na stronie. 

 

 

 

O korzyściach wynikających ze studiowania na kierunku mówi dr inż. Elżbieta Krawczyk-Dembicka:

 

 

Ewa Gryniewicka – studentka kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji Politechniki Białostockiej:

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze studentami i wykładowcami kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji: