Prototyp inteligentnej laski dla osób niewidomych, proteza dłoni sterowana mięśniami przedramienia, a także stacja do badania jakości wody, urządzenie do zgłaszania wypadków motocyklowych oraz porównanie modeli sztucznej inteligencji – to zwycięskie projekty konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” w Politechnice Białostockiej.
Podczas finału etapu regionalnego konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” w Politechnice Białostockiej 5 drużyn otrzymało szansę na udział w międzywojewódzkim finale NAUKOLATKA, który odbędzie się w czerwcu w Politechnice Lubelskiej.
„Inteligentna laska wspomagająca poruszanie się osób niewidomych z wykorzystaniem technologii sensorowych i sztucznej inteligencji” to projekt uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej: Huberta Muszyńskiego, Michaliny Muszyńskiej i Jakuba Trykozko.
– W ramach projektu wykonaliśmy prototyp laski dla osoby niewidzącej – wyjaśnia Hubert Muszyński, tegoroczny maturzysta. – Testowaliśmy ją na kampusie Politechniki Białostockiej i próby wypadły pomyślnie. Nasze urządzenie bardzo pomaga w nawigacji po terenie oraz omijaniu przeszkód na drodze.
Mentorami licealistów jest nauczycielka Anetta Pogrebniak oraz dr inż. Marcin Derlatka z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej
Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych im. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku: Gabriel Wasilewski, Paweł Kajdewicz, Aliksandr Dubovik opracowali urządzenie do wykrywania wypadków z udziałem motocyklistów oraz aplikację Motosignal z systemem automatycznego wzywania pomocy służb ratunkowych.
– Sprawdziliśmy statystyki wypadków z udziałem motocyklistów i zwróciliśmy uwagę na to, że gdyby pomoc przyszła wcześniej, to może ofiar byłoby mniej – mówią młodzi innowatorzy. – Nasze urządzenie jest niewielkie i przenośne. Po wykryciu wypadku połączy się z aplikacją i automatycznie poinformuje wskazane osoby i wezwie służby ratunkowe. W ten sposób nawet samotny motocyklista w razie potrzeby będzie mógł otrzymać pomoc. Mamy nadzieję, że masz pomysł, gdyby został wprowadzony na szerszą skalę pomógłby uratować wiele ludzkich żyć, głównie motocyklistów, ale również rowerzystów, czy osób poruszających się na hulajnogach.
Opiekunami projektu są nauczycielka: Anna Łuniewska i dr inż. Tomasz Grześ z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
Piotr Łukowski, Wojciech Pawłowski, Gabriel Roszkowski w ramach NAUKOLATKA zbudowali stację do badania jakości wody w stawach wokół Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku.
– W naszych szkolnych stawach prowadzona jest hodowla karpia w cyklu dwuletnim. Nasz projekt jest więc bardzo praktyczny. Zbudowaliśmy prototyp stacji, która jak najbardziej działa i dostarcza informacji o jakości wody – mówią pomysłodawcy.
W pracy wspierały ich nauczycielka ZSR Katarzyna Łogwiniuk oraz dr hab. Janina Piekutin, prof PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku: Mateusz Naumowicz, Dominik Pawelski, Piotr Klepacki zbudowali prototyp protezy dłoni sterowanej mięśniami przedramienia.
– Nasz model bionicznej dłoni człowieka wykonaliśmy w technologii druku 3D – wyjaśnia Dominik Pawelski. – Model jest uzbrojony w czujniki elektromiograficznyme, nazywane też czujnikami MG. Ich zadaniem jest wychwycić sygnał napięcia mięśnia, który jest przekazywany do płytki Arduino, gdzie jest filtrowany, wygładzany i przekształcany na ruch dłoni. Prezentujemy dziś wersję pokazową, ale stworzyliśmy również wersję protezy na kończynę resztkową dla osoby z niepełnosprawnością.
Mentorami są nauczyciel ZSZ Robert Zabielski oraz dr hab. inż. Piotr Mrozek z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Projekt zawierający porównanie modeli sztucznej inteligencji wykonali Zachary Czech, Gabriel Zaborowski, Piotr Maciejewski – uczniowie Technikum Programistycznym INFOTECH. Wspierał ich nauczyciel Karol Przybyszewski oraz opiekun merytoryczny z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej – dr inż. Tomasz Grześ.
– Wykonałem badanie porównujące pięć modeli sztucznej inteligencji, żeby przekonać się, który z nich ma najlepszy model językowy uruchamiany lokalnie – mówi Zachary Czech, uczeń z Technikum Programistycznego INFOTECH. – Chodzi przede wszystkim o to, żeby młodzi ludzie wiedzieli, które modele sztucznej inteligencji warto zainstalować na swoich domowych komputerach i korzystać z nich za darmo i prywatnie. W naszym projekcie przeprowadziliśmy ankiety wśród prawie 200 użytkowników. Do tego przeprowadziliśmy wykłady, które zwiększały świadomość uczniów na temat narzędzi sztucznej inteligencji.
Podczas finału etapu regionalnego konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” w Politechnice Białostockiej swoje projekty zaprezentowało 20 zespołów uczniowskich ze szkół w Białymstoku i Grajewie. Każdy z nich na realizację swojego projektu otrzymał po 10 tys. złotych. Wyłonione w regionalnym finale III edycji konkursu projekty będą reprezentować województwo podlaskie w finale międzywojewódzkim, który odbędzie się 17 czerwca 2025 r. na Politechnice Lubelskiej.
Laureaci etapu regionalnego konkursu na Podlasiu:
- Inteligentna laska wspomagająca poruszanie się osób niewidomych z wykorzystaniem technologii sensorowych i sztucznej inteligencji / Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
- Proteza dłoni sterowana mięśniami przedramienia / Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. kpt. Władysława Wysockiego w Białymstoku
- Stacja Badania Jakości Wody / Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku
- Urządzenie do wykrywania cyklistów i motocyklistów z systemem automatycznego wzywania pomocy służb ratunkowych i pobliskich uczestników ruchu drogowego w sytuacji wypadku / Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku
- Porównanie modeli sztucznej inteligencji / Technikum Programistyczne InfoTech
Serdecznie gratulujemy!
NAUKOLATEK – Konkurs na miniprojekty badawcze dla uczniów
Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska i Politechnika Rzeszowska, trzy uczelnie tworzące Politechniczną Sieć Via Carpatia, wspierają utalentowanych uczniów. Wspólnie organizują konkurs „Naukolatek” – Nastoletni Naukowiec”, w którym młodzi naukowcy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 10 tys. złotych na realizację swojego pomysłu badawczego.
– Uważam, że to wspaniałe przedsięwzięcie, dzięki któremu młodzi ludzie mogą spróbować swoich sił i poczuć się na chwilę naukowcami – mówi prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej. – Otrzymują wsparcie, dzięki któremu mogą zrealizować swoje pierwsze w życiu przedsięwzięcie naukowe. A potem mogą się pochwalić efektami tej pracy w zespole. Podczas finału Naukolatka w Politechnice Białostockiej obejrzeliśmy 20 bardzo interesujących prezentacji. Jestem przekonany, że wielu z tych młodych ludzi ma szansę w niedalekiej przyszłości zostać prawdziwymi naukowcami.
Konkurs NAUKOLATEK jest adresowany do najzdolniejszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych z regionu. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach zadania „Politechniczna Sieć Via Carpatia”.
Czytaj także: Regionalny finał konkursu „NAUKOLATEK” w Politechnice Białostockiej!
mr