// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

International Staff Week w Politechnice Białostockiej to znakomity inkubator pomysłów i współpracy!

Właśnie rozpoczął się 5-dniowy maraton spotkań międzynarodowych organizowany przez Biuro Współpracy Międzynarodowej PB.

Pierwsze prezentacje uczelni partnerskich za nami! Przed nami cykle wykładów, warsztatów i spotkań z władzami zagranicznych uczelni, nauczycielami akademickimi i pracownikami biur współpracy międzynarodowej zarówno z Europy, jak i Azji, czy Ameryki.

Już pierwszego dnia (15 maja 2023 r.) od godz. 9.00 trwały prezentacje około 50 przedstawicieli uczelni partnerskich m.in.: z Albanii, Algierii, Armenii, Belize, Bułgarii, Bhutanu, Bośni i Hercegowiny, Finlandii, Hiszpanii, Indonezji, Jordanii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mauritiusa, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Salwadoru, Ukrainy, Turcji, Wietnamu. 

Podczas oficjalnej inauguracji powitaliśmy wszystkich naszych Gości. Otwarcia wydarzania dokonała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, która zachęciła uczestników do zacieśniania relacji i realizacji wspólnych celów edukacyjnych w obszarze umiędzynarodowienia uczelni partnerskich.

Ważnym punktem rozpoczynającym tygodniowe spotkania, było również wystąpienie dr hab. inż. Doroty Anny Krawczyk, prof. PBProrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Politechnice Białostockiej, która jest koordynatorem ds. ACROSS w naszej uczelni. Wraz z pozostałymi dziewięcioma Partnerami europejskimi – należymy do konsorcjum uczelni wyższych Alliance of Universities ACROSS. Wspólne działania konsorcjum przedstawił podczas spotkania dr Benny Liebold, Kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej Politechniki w Chemnitz (Niemcy).

Majowy International Training Week ma wyjątkowy charakter, nie tylko z powodu wyjątkowych Gości. To już bowiem 10. edycja wydarzenia organizowanego co roku przez Biuro Współpracy Międzynarodowej. Dekada tradycji spotkań międzynarodowych, które odbywają się u nas, pokazuje, jak ważne są integracja i współpraca bez względu na różnicę kultur, języka i narodu.

– Bez umiędzynarodowienia wszystkich aspektów funkcjonowania uczelni, nie ma w tej chwili efektywnego jej rozwoju, i to zarówno jeśli chodzi o działania dydaktyczne, jak i naukowe. International Staff Week służy przede wszystkim wzmocnieniu naszych związków z partnerami zagranicznymi, ale też propagowaniu umiędzynarodowienia dydaktyki i nauki Politechniki Białostockiej. Mamy w tym względzie dużo doświadczeń, ale każdy taki „week” to spotkanie z partnerami z różnych stron świata, dzięki czemu możemy pokazać swój potencjał, a także wymienić się doświadczeniami – przekonuje dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

Każdego roku Politechnika Białostocka poszerza grono Partnerów, z którymi realizuje międzynarodowe projekty i prowadzi wymianę studencką. Dysponujemy know-how, wiemy, jak dbać o relację z innymi, ale i jak przyciągać zagranicznych studentów. Potwierdzeniem tego jest choćby ranking Perspektyw, w którym przodujemy jeśli chodzi o liczbę studentów z zagranicy właśnie.  

Jubileuszowy International Staff Week rozwijał się dynamicznie na przestrzeni lat. Otworzyliśmy się na nowe kraje i mamy coraz więcej do zaoferowania. Jak zdradziła nam  profesor Dorota Anna Krawczyk, zaczynaliśmy od spotkań z małą grupą osób. Były to spotkania wyłącznie dla krajów spoza Unii Europejskiej. Natomiast teraz, mamy gości z Unii Europejskiej i z różnego rodzaju projektów, nad którymi aktualnie współpracujemy. Wydarzenie to zyskuje więc z każdym rokiem większą rangę.

Poruszamy coraz to nowe tematy, bo oprócz takiego spotkania międzykulturowego, mamy różnego rodzaju warsztaty prowadzone równolegle dla nauczycieli, przedstawicieli administracji, osób uczestniczących w różnego rodzaju projektach. Każdy kto przyjeżdża, znajdzie dla siebie coś interesującego, dokształci się w pewnej dziedzinie, znajdzie osoby, z którymi w przyszłości może współpracować. Myślę, że dla naszych wszystkich gości, którzy z chęcią do nas przyjeżdżają, jest to potwierdzenie tego, że ta nasza praca ma sens – wyjaśnia Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej, podkreślając przy okazji, jak wiele trudu wymaga organizacja przedsięwzięcia, za którym stoi cały sztab ludzi. – Oczywiście jest to też ciężka praca. Dla całego Biura Współpracy Międzynarodowej to jest ogromny wysiłek i kilka tygodni planowania, realizacji.

Uczestnicy spotkań organizowanych od 15 maja do 19 maja w Politechnice Białostockiej nie będą się z pewnością nudzić. Grafik wydarzeń jest napięty. Pierwsze dwa dni są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, pozostałe 3 dni są zarezerwowane wyłącznie dla uczestników International Staff Week. Choć wydarzenie dopiero się rozpoczęło, już dziś wiemy, że warto było wziąć udział!

Realne korzyści są duże. Z jednej strony mamy osoby, które są zainteresowane nowymi projektami międzynarodowymi z udziałem naszych nauczycieli, a z drugiej strony mamy miejsce, gdzie możemy się spotkać i znaleźć sobie partnera do przyszłego projektu. I tak się dzieje. Jest to miejsce, gdzie rodzą się różnego rodzaju pomysły. Obserwując to, co zrobili inni – myślimy, co możemy zrobić u siebie, co zmodernizować. Poza pomysłami, rodzą się tu też nowe przyjaźnie i znajomości personalne. Bo o ile zwykle mówimy o tym, co jest ważne dla rozwoju uczelni, czy wydziału, to nie sposób zapomnieć o tym, że ten bezpośredni kontakt z ludźmi z „innego świata” wiele nas uczy, w tym, jak współpracować w międzynarodowych zespołach – podsumowuje rozpoczęcie 10. edycji International Staff Week w Politechnice Białostockiej dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB.

Zapraszamy do obejrzenia wideo z udziałem dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej oraz dr hab. inż. Doroty Anny Krawczyk, prof. PBProrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w Politechnice Białostockiej:

Zapraszamy do obejrzenia galerii z pierwszego dnia International Staff Week:

Szczegóły wydarzenia na stronie Organizatora 

Pełny program wydarzenia 

(mz)