Zestaw innowacyjnych dronów, łaziki Polones i Next, symulator jazdy pojazdem bojowym czy nauki leśne i gospodarowanie środowiskiem to propozycje Politechniki Białostockiej prezentowane podczas II Wojskowych Targów Służby i Pracy na stadionie przy Słonecznej.
II Wojskowe Targi Służby i Pracy to wydarzenie, które pozwoli mieszkańcom województwa podlaskiego poznać świat Wojska Polskiego oraz dostarczy informacji na temat możliwości edukacyjnych i zawodowych nie tylko w służbach mundurowych.
– Politechnika Białostocka uczestniczy w Targach, ponieważ jesteśmy elementem systemu kształcenia i systemu przygotowania do zadań obrony państwa – wyjaśnia dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. – Kształcimy specjalistów, na których jest popyt w wojsku. Prezentujemy rozwiązania, które w bardzo prosty sposób mogą być zaadaptowane do potrzeb techniki wojskowej. Nasi studenci są W Legii Akademickiej czy umożliwiamy im uczestnictwo w ćwiczeniach wojsk obrony terytorialnej.
Techniczny wymiar potencjału Politechniki Białostockiej możliwy do wykorzystania w obronności prezentuje Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej. To kompletny modularny system obserwacyjno – inspekcyjny oparty na latającej platformie wielowirnikowej zasilanej ze stacji naziemnej.
Potencjał Politechniki Białostockiej na targach na stadionie
– Jest to platforma, która umożliwia unoszenie się w powietrzu od kilku do kilkunastu godzin – objaśnia dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB, Dyrektor Centrum Obronności i Bezpieczeństwa Politechniki Białostockiej a zarazem kierownik Katedry Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego. – Innowacyjnym rozwiązaniem jest przekształtnik opracowany przez pracowników Wydziału Elektrycznego, który na platformie przekształca napięcie dostarczone przewodem z systemu akumulatorów. Możemy tutaj zainstalować różnego rodzaju transpondery, nadajniki, a pod spodem przymocować systemy obserwacyjne.
Krzysztof Szwabowski, student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej prezentuje grę symulacyjną VR KOKPIT – efekt pracy inżynierskiej, która pozwala sterować pojazdem bojowym.
– To symulacja prowadzenia pojazdu w wirtualnej rzeczywistości i ludzie mają okazję też zobaczyć jakiego rodzaju jest to doświadczenie – wyjaśnia Szwabowski. – Ludziom się całkiem podoba, choć przyznam, mają na początku problem ze sterowaniem. Nikt nie powiedział, że jeżdżenie czołgiem będzie proste.
W podziemiach stadionu można zobaczyć łazik marsjański Next skonstruowany przez sekcję PB Rover Team Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Jest też najnowsza konstrukcja – Polones.
Łaziki Politechniki Białostockiej hitem targów
– Odwiedzający nasze stoisko młodzi ludzie sterują chwytakiem, a mundurowi widzą pokrewieństwo z robotami militarnymi – opowiada Marek Gniado, student VI sem. automatyki i robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.
Wzrok przyciąga wspólne stoisko koła naukowego leśników i koła gospodarowania środowiskiem z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.
– Leśnictwo jest dość bliskie kwestiom wojskowym – mówi mgr inż. Karolina Gabrysiak, opiekunka koła leśników. – Każdy wojskowy powinien umieć przede wszystkim odnaleźć się w lesie. Bardzo duża część naszych polskich granic znajduje się na terenach leśnych. Absolwent leśnictwa umie odnaleźć się w terenie, umie poradzić sobie w terenie, umie wykonać jakieś podstawowe czynności z zakresu gospodarki leśnej, więc to może się naprawdę przydać.
II Wojskowe Targi Służby i Pracy potrwają w sobotę, 5 kwietnia 2025 roku, do godz. 17. W sobotę na promenadzie Chorten Areny pojawi się CMS-09 – hybrydowy bolid klasy Formula Student skonstruowany przez zespół Cerber Motorsport z Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.
Więcej: Politechnika Białostocka na Wojskowych Targach Służby i Pracy na stadionie
(jd)