// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Naukowcy z Wydziału Elektrycznego przeprowadzili badania dotyczące wytrzymałości udarowej paneli fotowoltaicznych w Laboratorium Techniki Wysokich Napięć PB. Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, ale czy wiemy o niej wszystko? Ostatnio w internecie krąży coraz więcej zdjęć płonących paneli PV. Pojawiają się więc pytania użytkowników, czy to alternatywne źródło energii jest bezpieczne.

 
 

 

 

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie zagrożenia mogą wynikać z użytkowania instalacji fotowoltaicznych
  • jak wygląda pożar w przypadku paneli PV
  • jakie badania przeprowadzili naukowcy z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej
  • co należy zrobić przed założeniem instalacji fotowoltaicznej – zalecenia naukowców z PB

 

Czy korzystanie z instalacji fotowoltaicznej wiąże się z ryzykiem? Jak zabezpieczyć się przed przykrymi sytuacjami związanymi użytkowaniem paneli PV? Zapytaliśmy o to dr. inż. Jarosława Wiater, który wraz ze współpracownikami sprawdzał rzeczywistą wytrzymałość izolacji panelu PV na napięcia udarowe.

Poza zaletami paneli fotowoltaicznych są również minusy, o których się nie mówi. To zagrożenia, które sami de facto sobie instalujemy decydując się na panele fotowoltaiczne. Co stanowi największy problem? Pożar, który może powstać w wyniku na przykład zwarcia na dachu na skutek błędnego montażu, niewłaściwego założenia wtyczek, ale również może ten pożar powstać w wyniku przepięcia, wyładowania piorunowego lub innej operacji łączeniowej, która powoduje również powstanie przepięcia instalacji czy też w sieci elektroenergetycznej – ostrzega dr inż. Jarosław Wiater z Wydziału Elektrycznego.

Panele PV są na TOP’ie jeśli chodzi o alternatywne źródło energii wybierane przez Polaków, ale pojawiające się coraz częściej informacje o przypadkach pożarów instalacji fotowoltaicznych u naszych sąsiadów, rodzą wątpliwości. Czy są uzasadnione? Przyczyną pożarów mogą być m.in. niskiej jakości panele fotowoltaiczne czy też niewłaściwa ich instalacja, ale i wyładowania piorunowe.

W momencie kiedy panel elektryczny ulegnie uszkodzeniu, pojawia się zwarcie i automatycznie pojawia się łuk elektryczny. Kiedy się pali łuk elektryczny, wszystko oczywiście się nagrzewa i dochodzi do pożaru, który w większości przypadków jest mało widoczny, gdyż pojawia się nie na zewnątrz, a pod panelem fotowoltaicznym – wyjaśnia naukowiec z PB, dodając, że taki pożar nie tak łatwo ­ugasić, gdyż w przypadku paneli fotowoltaicznych mamy do czynienia z energią słoneczną oraz prądem stałym, który charakteryzuje się właśnie tym, że w momencie zapalenia się łuku elektrycznego nie jesteśmy w stanie go w łatwy sposób wyłączyć.

W rozmowach o fotowoltaice temat ochrony odgromowej i przepięciowej jest często pomijany, nie wspominają z reguły o nim także sami producenci paneli PV.

Potrzebna jest wiedza na ten temat. Od właściwego zabezpieczenia przed piorunami i przepięciami może bowiem zależeć nasze bezpieczeństwo. Dlatego też tak ważna jest inicjatywa naukowców Politechniki Białostockiej.

Celem przeprowadzonych badań był wzrost świadomości na temat właściwego zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej.

Czym się zajmujemy w Laboratorium Techniki Wysokich Napięć z Politechniki Białostockiej? Badaniem rzeczywistej odporności udarowej urządzeń instalacji na skutki przepięć, które mogą powstać zarówno w wyniku wyładowań piorunowych, jak również innych sytuacji związanych z pracą urządzeń elektroenergetycznych.

W przypadku paneli fotowoltaicznych badaliśmy ich rzeczywistą wytrzymałość na przepięcia – odpowiada na pytanie o badania dr inż. Jarosław Wiater, który zwraca uwagę na to, że na produktach brakuje często informacji na temat rzeczywistej wytrzymałości paneli fotowoltaicznych na przepięcia. Normy tego nie wymagają, dlatego też producenci tego nie badają i takich informacji użytkownik w prosty sposób nie uzyska.

Stąd też podjęliśmy próbę wyznaczenia tej rzeczywistej wytrzymałości paneli fotowoltaicznych. Podjęliśmy próby pokazania również skutków rzeczywistych, które mogą wystąpić podczas doziemnych wyładowań piorunowych w instalację fotowoltaiczną – bezpośrednio, jak również w skutek wyładowań piorunowych w obiekty znajdujących się nieopodal instalacji fotowoltaicznych.

Takie badania były przeprowadzone w Laboratorium Techniki Wysokich Napięć Politechniki Białostockiej. Uczelnia dysponuje sprzętem niezbędnym do wykonania takich badań. Takim urządzeniem, z którego jesteśmy dumni jest generator prawdziwego prądu wyładowania piorunowego. W laboratorium można odtworzyć rzeczywiste warunki występujące podczas uderzenia pioruna – wyjaśnia specjalista.

Co radzą naukowcy Politechniki Białostockiej wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad panelami PV? Instalując system fotowoltaiczny należy wyposażyć budynek w instalację odgromową i przepięciową. Powinniśmy się zabezpieczyć na wypadek ewentualnych zagrożeń związanych z pożarem, tym bardziej, że ubezpieczyciele w ogólnych warunkach ubezpieczeń wyraźnie stwierdzają, że systemy i elektrownie fotowoltaiczne muszą być wyposażone w instalacje odgromową i przepięciową.

Warto inwestować w odnawialne źródła energii, to nasza przyszłość. Należy jednak pamiętać o właściwej ochronie naszego budynku, by żyć nie tylko ekologicznie, ale przede wszystkim – bezpiecznie.