// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Moc współpracy i ładunek wiedzy! Tak można określić Dzień Elektryka – święto naszej społeczności, które 11 czerwca 2024  zorganizował Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej na Wydziale Elektrycznym. W ramach wydarzenia odbyły się targi pracy, podczas których swoją ofertę praktyk i staży przybliżyły czołowe firmy z branży. Studenci brali udział w konkursach wiedzy, prezentowały się studenckie koła naukowe. Dopełnieniem był grill i słodki catering.
 

– Dzień Elektryka na Wydziale Elektrycznym to platforma wiedzy i inspiracji – powiedział witając  gości w auli WE Tomasz Tumiel z Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej, która to organizacja była pomysłodawcą całego przedsięwzięcia. W oficjalnej inauguracji wydarzenia wzięli udział: dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju PB, dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich PB, dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, Dziekan WE, dr inż. Sławomir Kwiećkowski, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia WE. Liczną grupę stanowili pracownicy i studenci, a także nasi partnerzy z otoczenia społeczno-gospodarczego oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział Białystok. Nie zabrakło również młodzieży, przyjechali do nas uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku. 

Wydarzenie zainaugurowała Rektor Politechniki Białostockiej, podkreślając charakter święta, łączącego wiele środowisk oraz historię Wydziału Elektrycznego, który podobnie, jak cała uczelnia, obchodzi w tym roku swoje 75-lecie.

Głos zabrał także Dziekan Wydziału, który zwrócił uwagę na potencjał naukowy oraz możliwości współpracy z biznesem, jakie oferuje Wydział Elektryczny, zarówno w obszarze technologii dla przemysłu, sieci telekomunikacyjnych, czy odnawialnych źródeł energii.

– Międzynarodowy Dzień Elektryka obchodzimy, aby uczcić jednego z najznamienitszych fizyków André Marie Ampère, który stworzył podstawy elektryki. Elektryka cały czas się rozwija, przeobraża się. Otacza nas z każdej strony i w związku z tym gorąco zachęcamy, aby zgłębiać jej tajniki, poznawać nowe technologie, rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, które będą przydatne w ciągu najbliższych kilkunastu, kilkudziesięciu lat. To są technologie związane z cyfryzacją przemysłu, szeroko pojętą elektrotechniką, a zatem również sieciami energetycznymi, systemami energetyki odnawialnej, elektroniką i telekomunikacją, a także systemami komunikacji bezprzewodowej, Internetem Rzeczy i oczywiście ekoenergetyką – jako kierunkiem, który jest przyszłościowy i związany z wprowadzeniem zielonej energii do naszego życia – mówił dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, zapraszając do udziału w rekrutacji na 5 kierunków studiów I stopnia.

Cyfryzacja przemysłu, ekoenergetyka, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika oraz elektrotechnika – studia dualne – to oferta edukacyjna Wydziału Elektrycznego, który cieszy się dobrą renomą w zakresie kształcenia kompetentnych kadr dla firm z regionu i nie tylko. To zasługa świetnych wykładowców, ale i innowacyjnego zaplecza naukowo-dydaktycznego.

– Wydział Elektryczny posiada laboratoria wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Oferta edukacyjna Wydziału Elektrycznego, tak jak i innych kierunków Politechniki Białostockiej, jest tworzona przy współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Rozmawiamy z firmami i na ich potrzeby staramy się dostosowywać i modyfikować nasze programy studiów, tak, żeby nasi absolwenci mogli bardzo dobrze odnaleźć się na tym dynamicznie zmieniającym się rynku pracy – wyjaśniał dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich PB.

W części oficjalnej swoją prelekcję pt. „Zielone paliwa i nowoczesne żagle” wygłosił również inż. Marcin Czubaszek, student Wydziału Inżynierii Zarządzania (studia magisterskie), ale to, na co czekali wszyscy, odbywało się poza aulą. Jednym z najważniejszych elementów dnia były bowiem targi pracy. Swoje stanowiska zaprezentowały firmy zarówno specjalizujące się w instalacjach fotowoltaicznych, pompach ciepła, ale i inwestycjach elektrycznych i teletechnicznych, czy też działające w obszarze automatyki przemysłowej.

– Współpracujemy z Politechniką, ponieważ zarówno szefowie, jak i ja jesteśmy absolwentami tej uczelni. Ukończyliśmy ten właśnie wydział. Mamy ofertę pracy skierowaną do studentów, którzy kierunkowo szkolą się właśnie na Wydziale Elektrycznym i są dla nas potencjalnie dobrymi kandydatami na pracowników – mówił Paweł Kropiwnicki, kierownik budowy z firmy ELEM, jeden z partnerów Dnia Elektryka.

Przedsiębiorstwa, których przedstawiciele spotkali się z naszymi studentami, oferowali liczne staże i praktyki, które w przyszłości mogą zaowocować dłuższą współpracą zawodową. Pojawiły się też propozycje pracy na okres wakacyjny. Targi pracy stanowiły świetną okazję, by się bliżej poznać, wymienić kontaktami i nawiązać relacje.

Poza stoiskami wystawców, studenci w Dniu Elektryka mieli również do wyboru inne atrakcje. Można było porozmawiać ze studentami z kół naukowych IO, SEP oraz Green Tech. I to nie wszystko.

– Zorganizowaliśmy dwa konkursy. Jeden z wiedzy teoretycznej związanej z dziedziną elektryczną, ale też z historią naszego wydziału oraz konkurs praktyczny, podczas którego między innymi będziemy przeciągać kabel. Przed wydziałem również mamy grill dla wszystkich chętnych. Atrakcji jest dużo, więc każdy znajdzie coś dla siebie – zachęcał do udziału w wydarzeniach Tomasz Tumiel z samorządu.

I rzeczywiście. Konkursy z nagrodami cieszyły się sporym powodzeniem. Łączna pula nagród wynosiła 1500 zł. Jeden z nich prowadzony w formule znanego teleturnieju „1 z 10”, sprawdzał znajomość zagadnień związanych z branżą.

– Niektóre pytania były dosyć trudne, a niektóre banalne. Myślę, że warto brać udział w takich turniejach, bo można wygrać ciekawe nagrody oraz sprawdzić swoją wiedzę z elektrotechniki ­– mówił Mateusz Dołęgiewicz, student 1. roku elektrotechniki, który wygrał 300 zł pokonując 9 konkurentów.

Drugi konkurs organizowało Studenckie Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy WE, które przygotowało dwie konkurencje, w których rywalizowały 4 drużyny trzyosobowe. Każdy z laureatów 1. miejsca otrzymał 150 zł. Po 100 zł oraz 50 zł otrzymali uczestnicy, którzy odpowiednio zajęli 2.i 3. miejsca.

– A jeśli chodzi o samo koło, to zrzesza ono aktualnie około  35 członków. Znaczna część to studenci z pierwszego oraz drugiego roku studiów na Wydziale Elektrycznym. Zorganizowaliśmy już egzamin na uprawnienia SEP’owskie, organizujemy integrację, ale też wyjazdy na ogólnopolskie zebrania różnych kół studenckich. Można się czegoś nauczyć, ponieważ uczestniczymy w różnych szkoleniach i kursach – mówił prezes studenckiego koła SEP – Kacper Pisiecki.

To był naładowany pozytywną energią Dzień Elektryka. Za rok powtórka! Dziękujemy, że byliście z nami!

Wielkie brawa dla studentów z samorządu, który zainicjowali wspólne świętowanie! Jest w Was supermoc!

Ruszyła rekrutacja na 29 kierunków I stopnia Politechniki Białostockiej  – oferta edukacyjna oraz szczegóły dotyczące zapisów znajdziecie tutaj

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Dnia Elektryka na Wydziale Elektrycznym: