// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Sekcja Argo Team koła naukowego Robotyków, na Wydziale Mechanicznym PB jest jednym z ambasadorów województwa podlaskiego podczas Wystawy Światowej Expo w Dubaju. Będzie reprezentować nasz region i Politechnikę Białostocką! Młodzi konstruktorzy na wystawie Xylopolis zaprezentują analog łazika marsjańskiego #next.

 

 

 

Z artykułu dowiesz się:

– kto będzie reprezentował Politechnikę Białostocką w Dubaju

– co pokażą studenci podczas wystawy Xylopolis na Expo 2020

– jakie oczekiwania wiążą studenci Argo Team z udziałem w światowej wystawie

 

Argo – tym mianem określany jest mityczny okręt, którym podróżowali Argonauci w poszukiwaniu złotego runa. Swoją podróż zakończyli pomyślnie, a ich statek trafił między gwiazdy, co ma odzwierciedlenie w nazwie jednej z konstelacji.

Studenci z Argo Team na Politechnice Białostockiej nie szukają złota, ale czegoś znacznie cenniejszego. To odkrywcy nowych technologii, którzy zmieniają nasz świat. Kreują przyszłość, tworzą innowacje konstruując kolejne analogi łazików marsjańskich. Czy nazwa sekcji wróży sukces w sięganiu do gwiazd? Z pewnością! Studenci od lat uczestniczą w prestiżowych zawodach robotów marsjańskich, stając niejednokrotnie na podium.

Teraz czeka ich podróż na Światową Wystawę w Dubaju, gdzie zaprezentują analog łazika marsjańskiego #next w ramach Xylopolis – czasowej wystawy, którą współtworzy jako Partner Politechnika Białostocka. Argo Team zasila 46 młodych konstruktorów, ale naszą uczelnię na Expo 2020 będą reprezentować Jakub Migoń oraz Robert Grabowy z Wydziału Mechanicznego. Tydzień Podlaski planowany jest w dniach 15-24 października 2021 r.

A jakie znaczenie dla Argo Team ma udział w Expo?

Reprezentowanie województwa i uczelni, a tym bardziej naszych kolegów, którzy lata temu zbudowali łazika i zaczęli od tego pierwszego łazika całą historię Argo, to jest wielki zaszczyt. Czujemy się naprawdę wybrani, docenieni, mogąc pokazać, że student też potrafi oraz że nasze województwo słynie również z technologii – wyjaśnił Jakub Migoń.

I rzeczywiście, jako mieszkańcy Doliny Krzemowej mamy się czym chwalić, zwłaszcza jeśli chodzi o łaziki marsjańskie. Studenci Politechniki Białostockiej zbudowali już osiem analogów. Od 2011 roku reprezentanci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej stale utrzymują się w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie drużyn konstruujących analogi łazików marsjańskich.

Argo Team od lat bierze udział w prestiżowych zawodach URC (University Rover Challenge) w Stanach Zjednoczonych. Trzykrotnie zajął tam pierwsze miejsce  (w 2011, 2013, 2014 r.). W Canadian International Rover Challenge w Kanadzie uplasowali się jako drudzy (w 2018 r.), podczas European Rover Challenge, które rozgrywane są w Polsce zajęli również drugą pozycję (w 2015 r.), a trzy lata później – czwartą.

Łazik #next, który pojedzie do Dubaju ma za sobą także osiągnięcia, był zarówno na zawodach w USA, jak i europejskich zawodach ERC. Analog mobilnego robota marsjańskiego #next zbudowali kilka lat temu studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: Maciej Rećko, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Artur Milewski i Michał Ostaszewski. Opiekunem zespołu była dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz.

Co pokaże na Expo? Mobilny robot #next zaprezentuje się w ruchu, pokaże możliwości swojego zawieszenia, ale przede wszystkim widowiskowe ramię, które zdalnie może poruszać przedmiotami.

Argo Team traktuje udział w Expo jako wyróżnienie, możliwość poznania najnowszych technologii, ale i innych kultur.

To ogromna szansa dla nas jako młodych, aspirujących inżynierów, żeby poznać branżę międzynarodową, pozyskać nowe kontakty oraz miejmy nadzieję – zaprezentować nasze umiejętności – mówi Jakub Migoń, dodając, że wystawa umożliwi im pokazanie, jak ważny jest dla nich rozwój technologiczny.

Opiekunami sekcji Argo Team są dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB oraz mgr inż. Maciej Rećko z Wydziału Mechanicznego.

Nasza uczelnia jako kuźnia pomysłów, talentów, patentów, technologii i wspaniałych inżynierów aktywnie wspiera tworzenie wystawy Xylopolis od samego początku. Do realizacji tego wymagającego przedsięwzięcia Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaprosił ważnych i merytorycznych partnerów, jakimi są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku oraz Fundacja Grupy Unibep Unitalent – pomysłodawca idei oraz pierwotnej nazwy wystawy (Drewnopolis).

Wystawy Światowe EXPO to najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie o charakterze gospodarczym, promocyjnym i kulturalnym. Trzymamy kciuki za wszystkich ambasadorów, reprezentujących naszą uczelnię!