// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Zamienili uczelniane korytarze w mini galerię sztuki. Przykuli uwagę replikami obrazów mistrzów malarstwa. Studenci należący do Koła Naukowego Rysunku i Malarstwa ARTstudio wykorzystują swoje umiejętności zdobyte podczas zajęć z rysunku na kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, by tworzyć artystyczne dzieła.

44 osoby  – tyle liczy zespół początkujących artystów w kole ARTstudio, którzy od niemal dwóch lat działają na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. To w większości studenci kierunku architektura krajobrazu, choć w ich szeregach są też młodzi adepci sztuki z innych kierunków, także ze studiów na kierunku gospodarka przestrzenna.

– Nasze koło zajmuje się głównie nauką rysunku i malarstwa. Najpierw zaczynamy od rysowania z natury. Później uczymy się kopii i rysunku w perspektywie. Uczymy się również malarstwa od podstaw. Zaczynamy od mieszania kolorów i następnie przechodzimy do niewielkich obrazów martwej natury. Następnie tworzymy repliki słynnych twórców, które można oglądać na ścianach naszego wydziału – wyjaśnia w jaki sposób funkcjonuje koło jedna ze studentek, Izabela Kozak.

Wiele osób zastanawia się jak zdolności artystyczne pomagają studentom w ich przyszłym zawodzie. Okazuje się, że dzięki umiejętności rysowania architekci krajobrazu mogą wizualizować swoje koncepcje aranżacji przestrzeni. Tym samym są też niezależni od kaprysów cyfrowej technologii, co jest dodatkowym atutem w tej profesji.  Nauka perspektywy, sposób logicznego patrzenia na przestrzeń, wykorzystywanie zasad matematycznych w tworzeniu kompozycji – to elementy nauki rysunki i malarstwa, które również służą zdobywaniu zawodowych szlifów.

– Wykorzystujemy dużo technik plastycznych, które przydają się nam na kierunku architektura krajobrazu. W naszym zawodzie trzeba umieć rysować, by przelać nasze pomysły na papier poprzez rysunek – mówi Izabela Kozak.

Mimo, że studenckie koło jest stosunkowo młode, to już kilkukrotnie zaprezentowało szerszej publiczności efekty swojej działalności malarskiej.

– Naszym sukcesem są na pewno są wszystkie wystawy, które odbywały się nie tylko w Białymstoku, ale też w wielu miastach na całym Podlasiu. Swoje prace prezentujemy również w Politechnice oraz na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Myślę, że nasze największe osiągnięcie to kopie obrazów polskich malarzy – twierdzi kolejna studentka z koła – Agata Szymanowska.

I rzeczywiście repliki dzieł mistrzów takich, jak Wyczółkowski, Chełmoński, Matejko, czy Gierymski, spotkały się z zainteresowaniem wielu osób. Cykl wielkoformatowych kopii obrazów wybitnych malarzy, mierzących 177 cm x 97 cm, nie został jeszcze ukończony, ale kilka spośród prac można zobaczyć na parterze wydziału. Autorskie kompozycje młodych artystów znajdują się również na II piętrze siedziby WBiNŚ. To prace zaliczeniowe, które powstały w wyniku tworzenia kompozycji opartych m.in. na zasadach ciągu Fibonacciego. Wcześniej można je było zobaczyć podczas wernisażu w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a także podczas XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbył się w maju b.r. na 6 wydziałach naszej uczelni.

Możliwość rozwijania swojej pasji i talentu, to ważna kwestia, ale studenci działający w kole doceniają także swobodę artystyczną, jaka w nim panuje. Doczekali się też swojej pracowni, która mieści się na parterze budynku.

– Tu jest bardzo rodzinna atmosfera, wszyscy się wspierają. Wspólnie wybieramy tematy prac. To takie bezpieczne miejsce, w którym się mogę odstresować i porozmawiać z ludźmi, których lubię – przekonuje Agata.

– Dołącz do nas przychodząc na zajęcia, które odbywają się we wtorki od godz. 17.30 i w środy od 12.30, możesz też napisać do nas na naszym Facebooku ARTstudio. Przychodzą do nas studenci, pracownicy, a nawet licealiści. Drzwi są otwarte dla każdego i serdecznie zapraszamy – zachęca Weronika Potocka.

Opiekunem Koła Naukowego Rysunku i Malarstwa ARTstudio jest mgr inż. arch. Elżbieta Orzechowska.

Jeśli też chcesz tworzyć ciekawe projekty, dołącz do naszych studentów. Ruszyła rekrutacja na 29 kierunków studiów I stopnia. Informacje znajdziesz tutaj – sprawdź! 

Poznaj pozostałe koła naukowe, w których studenci tworzą niesamowite projekty – wejdź tutaj!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć studentów z koła działającego na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku: