Uczestnicy konferencji „AI w marketingu” poznali możliwości oraz narzędzia sztucznej inteligencji, która zmienia podejście do marketingu, przyspieszając proces kreowania reklam, zastępując chat botami obsługę firm e-commerce, czy też szacując ryzyko budżetowe w zarządzaniu produktami przedsiębiorstw i ich wydatków na reklamę.
AI to pociąg, do którego należy wsiąść, by nie zostać w tyle. Biletami są tu kompetencje cyfrowe, które należy rozwijać, także na studiach – do tego zachęcał Petros Psyllos, absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, który wystąpił z tematem „Przyszłość jest tu i teraz: jak sztuczna inteligencja zmienia oblicze marketingu?”. Prelegent od lat popularyzuje naukę i cyfrowe technologie. W Radiu Akadera prowadzi audycję „Petrosa Psyllosa potyczki z AI”, która przybliża słuchaczom świat naukowych innowacji.
– Dzisiaj sztuczna inteligencja wchodzi do marketingu, generując teksty, grafiki, dźwięki, filmy – mówi Petros Psyllos. – Kiedyś to wymagało pracy całego sztabu ludzi, dobrych agencji reklamowych, a obecnie właściwie jedna osoba, która jest kompletnym laikiem, jest w stanie to wszystko zrobić sama, także fajną reklamę swojego produktu. Z jednej strony widzimy demokratyzację dostępu do narzędzi i tworzenia treści marketingowych, z drugiej zaś strony, to zagrożenie dla specjalistów z branży. Rozwoju AI nie da się jednak uniknąć. Ważne, by umiejętnie z niej korzystać.
AI zrobi za nas zakupy, zagra z nami w szachy, na nasze zlecenie zrobi piosenkę w stylu Nirvany lub disco polo. Rozwija się w szybkim tempie, replikując sama siebie. Czy niedługo będzie całkiem autonomiczna? Czy umebluje nam świat? Być może. W tej chwili ułatwia życie w wielu aspektach, zarówno w nowoczesnym marketingu, jak i w procesie projektowania architektonicznego.
Mgr Maciej Popławski z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotował wystąpienie „Przekraczając granice – co potrafi współczesne AI w marketingu”. Popławski na Wydziale Architektury zajmuje się Laboratorium Rzeczywistości Rozszerzonej (AuRela, czyli Laboratorium Augmented Reality Lab).
– Studenci na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej mają za sobą innowacyjne zajęcia, podczas których razem z AI szukali odpowiedzi na swoje pomysły i koncepcje architektoniczne – mówi mgr Maciej Popławski. – To był pierwszy etap ich pracy, po którym rozpoczęli proces projektowania, m.in. tworząc modele czy rysunki. Z narzędzi AI uczą się też korzystać w Laboratorium AuRela, które ma na celu poszerzenie możliwości obrazowania, wyrażania artystycznych wizji w formie cyfrowej. Dzięki sztucznej inteligencji i druku 3D mogą szybciej tworzyć prototypy projektów, ale i rozwijać swoją kreatywność.
Większość uczestników konferencji stanowili studenci z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. To właśnie tu uczelnia kształci przyszłych specjalistów, którzy będą m.in. zarządzać markami, produktami i usługami firm. AI będzie stanowić ich narzędzie w przyszłej pracy zawodowej.
– Konferencja „AI w marketingu” to spotkanie nauki i biznesu. Chcemy przybliżyć zagadnienia rozwoju sztucznej inteligencji w różnych obszarach. Wydarzenie adresujemy do osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, głównie naszych studentów – wyjaśnia organizatorka, dr Ewelina Tomaszewska z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. – Prezentujemy praktyczne podejście i narzędzia, które marketingowcy na co dzień wykorzystują w swojej pracy.
Konferencji towarzyszyły prelekcje i warsztaty prowadzone przez praktyków z dwóch renomowanych agencji marketingowych Białymstoku: Digital Marketing Agency Sempai, a także BIEN Agencja.
Konferencję „AI w marketingu” zorganizowała 31 marca 2025 r. Katedra Marketingu i Turystyki na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. W konferencji wzięli udział pracownicy oraz studenci Politechniki Białostockiej.
Konferencję objęła patronatem Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.
Oferta studiów Politechniki Białostockiej – sprawdź!
(mz)
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: