Rekrutacja 2025 w Politechnice Białostockiej należy do rekordowych! 4767 kandydatów zapisało się na stacjonarne studia inżynierskie i licencjackie. Jakie kierunki cieszyły się największą popularnością? Oto podsumowanie rekrutacji na studia na rok akademicki 2025/2026.
Wyniki tegorocznej rekrutacji kandydaci znajdą w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK), gdzie znajdą swoje nazwisko na liście zakwalifikowanych. Na złożenie kompletu dokumentów w celu potwierdzenia chęci studiowania mają czas przez 7 dni – od 17 do 24 lipca 2025 (z wyłączeniem niedzieli 20 lipca), w godz. 9.00 – 17:00 (19 lipca do godz. 14:00) w Centralnej Komisji Rekrutacyjnej (Centrum Sigma, ul. Zwierzyniecka 10). Ostateczną listę kandydatów przyjętych na studia poznamy 31 lipca.
HITY REKRUTACJI 2025
Dla kandydatów na studia stacjonarne I stopnia Politechnika Białostocka przygotowała 1897 miejsc na 32 kierunkach, w tym 5 nowych! W większości to studia inżynierskie, trwające 7 semestrów. W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów zapisało się na te studia 4767 osób!
Po raz trzeci w procesie rekrutacji uwzględnione zostały nie tylko wyniki z matury, ale też wyniki egzaminów zawodowych, zdawanych przez absolwentów techników. Z takiej możliwości skorzystało 655 kandydatów. Warto dodać, że na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką zarejestrowało się aż 129 obcokrajowców (z czego najwięcej na kierunki informatyka, zarządzanie i budownictwo). Kandydaci ci pochodzą z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Łotwy. Będą studiować w języku polskim.
TOP 10 najpopularniejszych kierunków I stopnia w rekrutacji 2025 to:
- informatyka (441 kandydatów na oferowanych 180 miejsc)
- budownictwo (438 kandydatów na 180 miejsc)
- NOWOŚĆ! data science ( 343 kandydatów na 40 miejsc)
- automatyka i robotyka (283 kandydatów na 70 miejsc)
- logistyka (282 kandydatów na 150 miejsc)
- zarządzanie finansami i rachunkowość (270 kandydatów na 60 miejsc)
- zarządzanie (233 kandydatów na120 miejsc)
- mechatronika (218 kandydatów na 70 miejsc)
- mechanika i budowa maszyn (193 kandydatów na 70 miejsc)
- elektrotechnika (167 kandydatów na 50 miejsc)
Niezmiennymi hitami wśród kierunków inżynierskich, podobnie jak w latach ubiegłych, pozostają informatyka (441 osób zarejestrowanych) oraz budownictwo (438 osób zarejestrowanych), które jednocześnie oferują najwięcej wolnych miejsc (180 na roku).
Warto zauważyć, że w tegorocznej rekrutacji dużą popularnością cieszył się również nowy kierunek Wydziału Informatyki – data science, który znalazł się na 3. miejscu w odniesieniu do liczby zapisanych osób. Spośród 343 kandydatów jedynie niemal co dziewiąty ma szansę dostać się na te ciekawe studia. Jak widać, kierunek oparty o inżynierię danych i narzędzia sztucznej inteligencji – jest tym, na co stawiają obecnie młodzi ludzie!
Spora konkurencja jest też na kierunku automatyka i robotyka prowadzonym na Wydziale Mechanicznym, gdzie o jedno miejsce starają się średnio ponad 4 osoby. To także jeden z kierunków, który od lat jest w czołówce najbardziej obleganych.
Niemalejącym zainteresowaniem cieszą się inne kierunki oferowane przez Wydział Mechaniczny: mechatronika i mechanika i budowa maszyn, gdzie o wolne miejsce walczą odpowiednio ponad 3 i ponad 2 osoby.
Wzorem lat ubiegłych – logistyka, zarządzanie finansami i rachunkowość oraz zarządzanie przyciągnęły także dużą liczbę chętnych. Z tych propozycji najtrudniej będzie się dostać się na kierunek zarządzenie finansami i rachunkowość, który Wydział Inżynierii Zarządzania realizuje we współpracy z regionalnymi liderami rynku finansowego. Program tych studiów to minimum wykładów i maksimum praktyki, a do tego dwie atrakcyjne akredytacje do zdobycia: CIMA oraz ACCA. Nie dziwi więc, że o miejsce na tym kierunku starało się ponad 4 kandydatów.
Listę TOP’owowych magnesów rekrutacji 2025 Politechniki Białostockiej zamyka propozycja Wydziału Elektrycznego z kierunkiem elektrotechnika, na którym chce studiować 167 osób. Szansę, by spełnić to marzenie ma średnio ponad co 3 kandydat.
WAŻNE!!!
Osoby, które znalazły się na listach kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia – mają 7 dni na dostarczanie dokumentów do Centralnej Komisji Rekrutacyjnej, która mieści się w nowym miejscu na mapie Uczelni. Po raz pierwszy kandydaci wszystkich 6 wydziałów udają się do jednego miejsca: Centrum Sigma, ul. Zwierzyniecka 10. Ten wspólny punkt przyjmowania dokumentacji będzie dużym ułatwieniem procesu rekrutacyjnego.
Ostateczną listę kandydatów przyjętych na studia poznamy 31 lipca.
Warto pamiętać, że kandydaci składają dokumenty na TYLKO jeden kierunek spośród tych, na które zostali zakwalifikowani. Niedostarczenie dokumentów do Centralnej Komisji Rekrutacyjnej do 24 lipca 2025 do godz. 17:00 oznacza rezygnację ze studiów.
KOLEJNA SZANSA NA STUDIA!
Osoby, które nie zostały zakwalifikowane do przyjęcia nie tracą szansy na dostanie się na studia! Od 26 lipca do 29 lipca (przez 3 dni) będzie można składać dokumenty o przyjęcie na studia w ramach wolnych miejsc. Trzeba być czujnym – tylko osoby, które złożą takie podania zostaną uwzględnione przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o przyjęciu na studia.
DLACZEGO WARTO?
Studia w Politechnice Białostockiej są przepustką do atrakcyjnego zawodu i dobrze płatnej pracy. Dyplom inżyniera można uzyskać już po 3,5 latach studiów I stopnia, a wysokie kompetencje absolwentów ceni rynek pracy w Polsce oraz za granicą.
Większość studentów znajduje zatrudnienie już podczas studiów. Rozkłady zajęć są elastyczne, aby łączyć naukę z pracą. Studenci poznają pracodawców podczas wizyt studyjnych w firmach, na praktykach i stażach zawodowych.
Uczelnia stawia na umiędzynarodowienie. Umożliwia studentom odbycie części studiów w 347 uczelniach zagranicznych w ramach Programu Erasmus+. Wybrane kierunki studiów pozwalają na zdobycie podwójnego dyplomu w 21 uczelniach partnerskich.
7 kierunków studiów realizowanych w Politechnice Białostockiej ma Europejski Certyfikat Jakości EUR-ACE® Label. Programy studiów posiadające EUR-ACE® Label spełniają międzynarodowe standardy i są rozpoznawane w Europie i na świecie.
Politechnika Białostocka oferuje studentom unikalne możliwości rozwijania wiedzy i umiejętności, udział w międzynarodowych kursach i wymianie. Razem z uczelniami zagranicznymi współtworzy Uniwersytet Europejski Across, który otwiera szerokie pole współpracy międzynarodowej i zapewnia innowacje, rozwój, wymianę dobrych praktyk oraz jeszcze większą mobilność studencką.
INFORMACJE DLA KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH
Informację o zakwalifikowaniu kandydaci znajdą na swoich kontach założonych w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów IRK. Warto sprawdzać swoje konto i być na bieżąco z harmonogramem dostarczania dokumentów, by nie przegapić ważnych terminów.
Osoby zakwalifikowane powinny dostarczyć komplet dokumentów rekrutacyjnych do Centralnej Komisji Rekrutacyjnej w celu potwierdzenia chęci studiowania.
Ułatwieniem może być checklista dokumentów na studia stacjonarne I stopnia, która zawiera takie punkty jak:
- Ankieta osobowa
- Podanie o legitymację
- Świadectwo dojrzałości
- Dyplom zawodowy (jeśli wymagany)
- Oświadczenie w sprawie posiadania numeru albumu PB
- Oryginał dokumentu potwierdzającego uzyskanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub medalisty zawodów sportowych (jeśli wymagany)
- Zgoda rodzica/opiekuna prawnego (jeśli wymagana)
Centralna Komisja Rekrutacyjna dyżuruje w Centrum Sigma ul. Zwierzyniecka 10 w Białymstoku w dniach:
- 17-18.07.2025 w godz. 9:00 – 17:00
- 19.07.2025 godz. 9:00 – 14:00
- 21-24.07.2025 godz. 9:00 – 17:00
Informacje o Centralnej Komisji Rekrutacyjnej, telefony oraz lokalizacja na stronie – sprawdź!
Więcej informacji na stronie – zobacz!
(mz)