Zaznacz stronę

Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej podpisała umowę dotyczącą realizacji projektu strategicznego województwa podlaskiego pn.: „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz funkcji ekosystemów na terenie województwa podlaskiego”. W projekcie o wartości ok. 53 mln złotych wraz z województwem podlaskim  biorą udział Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku oraz Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Suwalski Park Krajobrazowy.

W ramach projektu „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz funkcji ekosystemów na terenie województwa podlaskiego” Politechnika Białostocka, a konkretnie Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej będzie rozwijał bank ekstraktów grzybów, powstaną m.in. bank genów w młynie nad Czarną Hańczą w Suwalskim Parku Krajobrazowym, czy park bioróżnorodności na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Politechnika Białostocka w projekcie strategicznym województwa podlaskiego

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej planuje utworzenie banku genowego pod nazwą „BIO4FUTURE – Podlaskie Centrum Ochrony Różnorodności Grzybów i Roślin”.

– Obecność Politechniki Białostockiej w tym projekcie to rzecz naturalna z uwagi na zainteresowania, osiągnięcia, ale też i zaangażowanie badaczy z naszej Uczelni w kwestii zachowania bioróżnorodności naszego regionu – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Jako uczelnia regionalna stawiamy też na propagowanie wartości i znaczenia naszego regionu. Projekt skupia się na identyfikacji i  zachowaniu bioróżnorodności, przede wszystkim w zakresie roślin i grzybów, ale także na propagowaniu wiedzy na ten temat. W ramach projektu stworzone zostaną nowe kolekcje zachowawcze roślin i grzybów, rozwinięty zostanie bank ekstraktów z grzybów, ale również powstaną monografie o grzybach z naszego regionu. Będą warsztaty czy też wystawy objazdowe. To ważne, żebyśmy wiedzieli jaką wartość kryje w sobie nasz region.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej zamierza realizować czynną ochronę między innymi płazów, nietoperzy, pilchowatych, motyli czy też badań paleologicznych.

Suwalski Park Krajobrazowy chce położyć nacisk na czynną ochronę siedlisk gatunkowych, a w budynku młyna nad Czarną Hańczą stworzyć bank genów  gromadzący nasiona najcenniejszych gatunków roślin. .

– Chcemy również położyć nacisk na ochronę czynną siedliska związaną między innymi z prowadzeniem wypasu owiec na murawach kserotermicznych – wymienia Teresa Świerubska, dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Park chce udrożnić przy młynie Czarną Hańczę, a w samym obiekcie stworzyć ekspozycje opowiadającą o bogactwie przyrodniczym Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

– Nasze działania będą dotyczyły różnorodności ochrony ekosystemów wodnych, rzecznych, łąkowych, osłony zalewowych, całego spektrum przyrodniczego – planuje Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Park bioróżnorodności w Białymstoku

Uniwersytet w Białymstoku stworzy na terenie kampusu przy Ciołkowskiego park bioróżnorodności o pow. około 3 ha.  Chce przywracać i chronić rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

– Będzie to miejsce otwarte dla wszystkich – zapowiada prof. Mariusz Popławski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Dofinansowanie w wysokości około 53 mln zł. pozwoli na prowadzenie zarówno badań naukowych, edukację ekologiczną oraz wdrażanie praktycznych rozwiązań mających na celu ochronę bioróżnorodności biologicznej oraz przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Umowa ta podkreśla wagę współpracy nauki i instytucji środowiskowych w trosce o unikalne walory przyrodnicze województwa podlaskiego w tym cenne ekosystemy i parki krajobrazowe. 85% środków strategicznego projektu województwa podlaskiego będzie stanowić dotacja ze środków Unii Europejskiej dla z programu Fundusze Europejskie 21-27.

(jd)