Zaznacz stronę

Stypendia przemysłowe fundowane przez przedsiębiorstwa to dodatkowe wsparcie finansowe dla studentów studiów stacjonarnych I st. wszystkich kierunków, jakie prowadzi Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej. Umowy podpisało pięcioro studentów.

O stypendia przemysłowe mogli ubiegać się studenci co najmniej drugiego semestru studiów stacjonarnych. Pod uwagę była brana średnia ze studiów oraz dodatkowa aktywność studenta.

– Pierwsze kryterium – to są studenci Politechniki Białostockiej, którzy studiują w uczelni o wysokim poziomie nauczania – przyznaje Tomasz Michalik, Dyrektor Techniczny SMP Poland, jeden z inicjatorów uruchomienia programu stypendiów przemysłowych. – Wybrani studenci są bardzo aktywni, mają dobre osiągnięcia zarówno w nauce jak i dodatkowych pracach na wydziale w uczelni. To po prostu trzeba doceniać.  Nigdy się nie pomyliliśmy przy współpracy z Politechniką Białostocką. Chcemy, żeby najlepsi absolwenci Politechniki pracowali u nas. Stypendystom życzymy wszystkiego najlepszego, żeby ich kariera w życiu układała się po ich myśli. A jeżeli ich myśli będą szły w stronę Standard Motor Products przy ul. Magazynowej, to serdecznie zapraszamy.

Z takiej szansy skorzysta dwoje studentów Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

– W firmie SMP Poland już odbywałem praktyki i właściwie nadal tam pracuję – mówi Kacper Iłendo, student V sem. studiów dualnych na kierunku elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. – Uznałem, że to jest bardzo dobra oferta, żeby tam zapewnioną pracę już po zakończeniu studiów. Znam to środowisko, wiem co mogę tam robić i lubię pracę, którą tam mam. Przy okazji dodatkowy zarobek w czasie studiów, kiedy nie mogę pracować na pełny etat, bardzo mi się przyda.

O stypendium w SMP Poland starała się też studentka elektroniki i telekomunikacji.

– Stypendium zapewni mi taki spokój na przyszłość i dodatkowe doświadczenie – mówi Dominika Danilczuk, studentka III sem. na kierunku elektronika i telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. – Uważam, że wyniosę dużo umiejętności, które będą mi później potrzebne w przyszłości w pracy, a po skończonych studiach nie będę musiała zbytnio się stresować, bo mam od razu zapewnione pracę. Jestem ambitna, bardziej uczę się dla siebie, a dobre stopnie przychodzą same.

Aż 11 studentów starało się o stypendium przemysłowe w firmie zarządu Automatyka Pomiary Sterowanie S.A.

– W tym roku potrzebowaliśmy tylko jednego studenta, ale rozmawialiśmy z każdym z tych studentów – mówi Maciej Krajewski, prezes zarządu Automatyka Pomiary Sterowanie S.A. –  Nasza komisja wewnętrzna rozmawiała ze studentami o planach na przyszłość, czym się zajmują, jakie mają pasje?

Na rozwój w APS S.A.  liczy Michał Kruszewski.

– Bardzo się cieszę, że dostałem się akurat do tej firmy, bo z tego co słyszałem to konkurencja była duża – mówi Michał Kruszewski, student III sem. elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. – To firma, która się bardzo dobrze rozwija i na pewno wyniosę z niej dużo wiedzy, dużo umiejętności i mam nadzieję, że dużo radości z pracy, którą będę mógł kontynuować po zakończeniu studiów.

Fundatorzy stypendiów wskazują preferowane kierunki studiów, na których chcą ufundować stypendia dla wyróżniających się studentów, a zarazem zorganizować im praktyki i zaproponować miejsce pracy.

– Kierowaliśmy się przede wszystkim zainteresowaniami kandydatów i ich planami na przyszłość – wyjaśnia Kamil Szyłak, Kierownik Utrzymania Ruchu oraz Badań i Rozwoju w firmie Wschodni Front Sp. z o.o., która prowadzi Kuchnię Vikinga. – Ważna była deklaracja, czy pozostaniemy, czy będziemy dalej współpracować po stypendium.

Stypendium w wysokości co najmniej 1 100 zł będzie wypłacane przez rok akademicki (10 miesięcy dla studentów na 3 i 5 semestrze studiów) lub jeden semestr (5 miesięcy dla studentów na 7 semestrze studiów).

– Bardzo się cieszę, że nasz Wydział Elektryczny wystąpił z taką inicjatywą stypendiów przemysłowych – mówi Karol Siniło, student V sem. ekoenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. – Na pewno to pomoże w nabraniu nowego doświadczenia  i mam nadzieję, że firma będzie również zadowolona ze współpracy.

Przedsiębiorcy przyznają, że stypendia przemysłowe są wartościowym pomysłem i sami, będąc jeszcze studentami, korzystali z takiego wsparcia swojego budżetu.

Idea programu została sformułowana w trakcie spotkań Rady Przemysłowo-Programowej działającej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, grupującej między innymi przedsiębiorców z branży automatyki, elektrotechniki, elektroniki, technologii cyfrowych i informatycznych, energetyki, w tym energii odnawialnej.

Stypendyści:

Firma SMP Poland Sp. z o.o.:

Dominika Danilczuk – Elektronika i Telekomunikacja, stacjonarne, pierwszego stopnia, sem. III

Kacper Iłendo – Elektrotechnika, studia stacjonarne I stopnia o profilu praktycznym, sem. V

 

APS S.A.:

Michał Kruszewski – Elektrotechnika, stacjonarna, pierwszego stopnia, sem. III

 

Wschodni Front Sp. z o.o.:

Karol Siniło – Ekoenergetyka, stacjonarne, pierwszego stopnia, sem. V

Sebastian Szyjka – Elektrotechnika, stacjonarna, pierwszego stopnia , sem. VII

(jd)