Zaznacz stronę

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej obchodzi 22 listopada 75-lecie swojej działalności. – To wiodący wydział w Politechnice Białostockiej i jeden z najlepszych w Polsce – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej to jeden z dwóch pierwszych wydziałów utworzonej w 1949 roku pierwszej w Białymstoku wyższej uczelni. Jest równolatkiem Politechniki Białostockiej. Obecnie kształci inżynierów na kierunkach: mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, inżynieria biomedyczna, mechatronika. Dysponuje też olbrzymim potencjałem do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

To wiodący wydział w naszej uczelni i jeden z najlepszych w Polsce – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Za to, że wykształcono tu tak wielu inżynierów, za to, że powstało tu centrum rozwiązań dla przemysłu w regionie i nie tylko – dziękuję wszystkim dziekanom Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, pracownikom badawczo dydaktycznym, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, a przede wszystkim dziękuję studentom, których tysiące przewinęły się przez 75 lat funkcjonowania wydziału. Dziękuję także doktorantom i absolwentom, którzy na Wydziale Mechanicznym zyskali nie tylko wiedzę, ale też szereg umiejętności, nawiązali potrzebne i wartościowe relacje, utrzymują z nami bliskie kontakty i często współtworzą sukces i wszystkie pozytywne działania Wydziału Mechanicznego.

Jak przedstawiają się plany na przyszłość Wydziału Mechanicznego?

Rozwój naukowy Wydziału Mechanicznego w najbliższych latach, oprócz indywidualnych czy zespołowych projektów naukowych, opierać będziemy o program Regionalna Inicjatywa Doskonałości, który w swoim zamierzeniu łączy różne dyscypliny naukowe i badaczy z naszej uczelni, kreując nowe kierunki badań oraz nowe pomysły – mówi prof. dr hab. inż. Michał Kuciej, Dziekan Wydziału Mechanicznego. – W ramach tego projektu zdobyliśmy między innymi finansowanie nowoczesnych laboratoriów, interdyscyplinarnych projektów i staży, co bez wątpienia przyczyni się do podniesienia poziomu zarówno Wydziału Mechanicznego, jak i całej Politechniki Białostockiej, integrując przy okazji całe środowisko uczelni. Nasze plany związane z dydaktyką dotyczą rozszerzenia oferty edukacyjnej, właśnie uruchamiamy nowatorskie w skali kraju studia podyplomowe „Certyfikacja i wprowadzenie wyrobu medycznego na rynek”, modernizujemy dwa kierunki studiów: mechatronika oraz automatyka i robotyka, na co otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu PB 5.0, z którego wysokie finansowanie przeznaczymy także na zakup laboratoriów dydaktycznych i szkolenie kadry. Razem z Wydziałem Inżynierii Zarządzania oraz Wydziałem Budownictwa i Nauk o Środowisku nowego kierunku studiów pod nazwą transport.

W Konferencji z okazji jubileuszu 75-lecia Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej uczestniczyli przedstawiciele samorządu oraz otoczenia społeczno-gospodarczego, do których należą wiodące podlaskie firmy i przedsiębiorstwa. Współpraca nimi to jeden z głównych atutów jednostki. Wśród zaproszonych gości byli też członkowie Rady Przedsiębiorców Wydziału Mechanicznego oraz uczestnicy 45. Konferencji Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych.

Jej wpływ na rozwój miast i regionu podkreślał gość Konferencji Wojewoda Podlaski dr Jacek Brzozowski.

Politechnika Białostocka, jako jedna z trzech czołowych uczelni, instytucji naukowo-badawczych wpływa prorozwojowo i twórczo na rozwój miasta i regionu – mówi dr Jacek Brzozowski. – 75 lat istnienia uczelni oraz Wydziału Mechanicznego to z jednej strony opowieść o wszystkich ludziach, którzy tworzyli to miejsce, ale też o absolwentach. To, co możecie Państwo jako Wydział dać najlepszego, to świetnie wykształconych i przygotowanych absolwentów, którzy ruszą na podbój miasta, regionu, Polski, czy świata i będą najlepszymi ambasadorami tego miejsca. To także efekt waszej pracy naukowo-badawczej, który jest absolutnie wymierny i mierzalny. Państwo każdego dnia zmieniacie świat i wzbogacacie rzeczywistość, w której żyjemy. Za to chcę bardzo serdecznie podziękować.

W imieniu Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego jubileuszowe gratulacje i życzenia złożył jego zastępca – Tomasz Klim.

Jeszcze pracując w Politechnice Białostockiej miałem okazję obserwować, jak rozwój Wydziału Mechanicznego nabiera tempa. Moim życzeniem jest to, żeby również w kolejnych latach Wydział charakteryzował się ogromną skutecznością działania, której efekty najlepiej świadczą o wysokim poziomie pracy naukowej i dydaktycznej. Dziękuję za Państwa wieloletnią współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym miasta i regionu, za opiekę nad studentami i dbałość o to, by proces kształcenia był dostosowany do potrzeb rynku pracy – mówił Tomasz Klim.

Wydział Mechaniczny wyróżnia się świetnymi relacjami ze środowiskiem biznesu. We współpracy z Klastrem Evoluma utworzył dwa laboratoria dydaktyczne, tematycznie związane z technikami wytwarzania, a we współpracy z firmą Cirro – nowoczesne Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej. 18 listopada br. otworzył Innowacyjne Laboratorium Przyszłości – Future Innovation Lab – kolejne miejsce do kreatywnego działania dla studentów, doktorantów i pracowników naukowych. Funkcjonujące w nim strefy CAD & CODE LOFT, przeznaczone są do nauki, projektowania oraz programowania. Studenci i doktoranci Wydziału mogą tu budować i testować fizyczne prototypy swoich projektów.

To, co należy tu zauważyć i docenić, to triada współpracy nauki, samorządu miasta i województwa oraz biznesu. Najstarsze wydziały Politechniki Białostockiej: Wydział Mechaniczny i Elektryczny wypuszczają co roku tysiące absolwentów – to często przedsiębiorcy i fachowcy, którzy tworzą i budują gospodarkę naszego regionu, a myślę, że śmiało możemy powiedzieć – naszego kraju. Za to chcę serdecznie podziękować w imieniu całego środowiska biznesowego – mówi Sebastian Rynkiewicz, prezes Zarządu Klastra Przemysłowego Evoluma.

Obchody jubileuszowe Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wykorzystano jako przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozmowy na temat wyzwań, jakie stoją przed kształceniem na uczelniach technicznych. Organizatorzy zorganizowali dwie dyskusje: „Nowoczesne nauczanie na wydziałach mechanicznych” oraz „Współpraca nauki z przemysłem”. Wśród panelistów był m.in. prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który opowiedział o warunkach dobrej współpracy między naukowcami i przedstawicielami przemysłu. Nakreślił także możliwości wsparcia w programach znajdujących się w ofercie NCBR, które są ukierunkowane na łączenie tych dwóch światów, czyli Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki i Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. W dyskusjach wzięli też udział dziekani wydziałów mechanicznych z kraju i członkowie Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych.

Wydarzenie było okazją do poznania historii i działalności Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, który jest pierwszym wydziałem powołanej w grudniu 1949 Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej NOT w Białymstoku. To z niej wywodzi się dzisiejsza Politechnika Białostocka, której społeczność akademicka przez cały rok 2024 r. świętowała 75 lat.

 

Partnerem Strategicznym Konferencji Jubileuszowej z okazji 75-lecia Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej jest Województwo Podlaskie. Wsparcie finansowe: Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Patronatem Honorowym wydarzenie objęli:

  • Rektor Politechniki Białostockiej
  • Wojewoda Podlaski
  • Marszałek Województwa Podlaskiego
  • Prezydent Miasta Białegostoku

Patronami medialnymi zostali:

  • Radio Akadera
  • Radio Białystok
  • Portal miejski Bialystokonline

(oprac. mr)