35 absolwentów Politechniki Białostockiej zakwalifikowało się do programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Właśnie odbierają klucze do mieszkania komunalnego w bloku przy Absolwentów 4. Wśród nich znaleźli się Kamil Barszczewski i Martyna Czechowska.
Żeby dostać klucze do mieszkania komunalnego w bloku przy Absolwentów 4 Kamil i Martyna musieli wziąć udział w unikalnym w skali kraju programie Miasta Białystok „Mieszkanie dla absolwenta”. Warunkiem była umowa o pracę świadczoną w Białymstoku i średnia ze studiów na poziomie co najmniej 4,5. Absolwenci Politechniki Białostockiej nie mieli problemów z aplikowaniem.
– Zdecydowałem się na udział w tym programie, ponieważ to oferta konkurencyjna w stosunku do rynku mieszkaniowego, który jest coraz trudniejszy – przyznaje mgr inż. arch. Kamil Barszczewski, absolwent kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. – To istotna pomoc dla osób młodych na start.
Kamil przyznaje, że studiowanie architektury jest trudne i pracochłonne, ale udało mu się uzyskać wysokie oceny. Miał też czas na działanie w Studenckim Kole Naukowym „Mała architektura”.
– Zajmowaliśmy się głównie edukacją architektoniczną oraz ochroną kulturowego Podlasia – wspomina młody architekt. W Białymstoku pracuje w zawodzie – w biurze projektowym.
Osobą aktywną podczas studiów na kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej była też mgr inż. Martyna Czechowska.
– Działałam w kole naukowym Przedsiębiorczość, które zrzesza studentów pragnących poznać zasady funkcjonowania zakładów i firm budowlanych – opowiada Czechowska. – Brałam również udział w dwóch wyjazdowych konferencjach, na których miałam okazję być prelegentem.
Nic dziwnego, że rozpoczęła pracę w jednej z białostockich firm budowlanych. Aktywność na studiach przełożyła się też na wysoką średnią.
– Zawsze się starałam, zawsze byłam bardzo ambitna i walczyłam to, żeby jak najlepiej wypaść podczas studiów – przyznaje mgr inż. Martyna Czechowska. – Wychodzę z założenia, że jak się człowiek stara to po prostu później to przynosi wiele różnych korzyści, jeśli nie w danej chwili, to w przyszłości. Warto życie prowadzić jak najlepiej, bo później owocuje to takimi pięknymi niespodziankami jak pierwsze mieszkanie.
Rektor Politechniki Białostockiej pogratulowała absolwentom największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce otrzymania kluczy do mieszkań i decyzji o podjęciu pracy właśnie w Białymstoku.
– Osobom, które wzięły udział w tym projekcie serdecznie gratuluję, przede wszystkim decyzji o pozostaniu w naszym mieście i w naszym regionie i związaniu swojej kariery zawodowej z Białymstokiem zawodową – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – To region, w którym świetnie można się rozwijać, niezależnie od tego jaką uczelnię się skończy, jest tutaj wiele do zrobienia.
Prezydent Białegostoku cieszył się z obecności rektorów największych białostockich publicznych uczelni podczas uroczystości przekazania kluczy do w pełni wykończonych mieszkań, w których są od razu zamontowane wanna, czy kuchenka.
– Razem chcemy budować akademickość naszego miasta – deklaruje dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB, Prezydent Miasta Białegostoku. – To jest początek naszej wspólnej drogi i z Marszałkiem Województwa Podlaskiego deklarujemy również wpisanie do budżetu kwot na program „Studiuj w Podlaskiem” czy Akademicki Białystok, bo musimy stawiać na młodych.
Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego potwierdził, że podobnie jak Miasto Białystok, planuje przeznaczyć milion złotych na wspólną kampanię promująca akademickość Białegostoku i całego Podlaskiego.
– Politechnika Białostocka jest bardzo dobrą uczelnią, która ma swoją renomę i dzięki niej można zyskać wiedzę, którą też posiadłem i wykorzystuję aktualnie w swojej pracy – twierdzi mgr inż. Mateusz Paszko, absolwent kierunku informatyka w Politechnice Białostockiej. – Myślę, że to jest dobre miejsce dla każdego, kto się zastanawia gdzie zacząć swoje studia, gdzie w Białymstoku szukać swojego miejsca.
Nowe mieszkania absolwentów Politechniki Białostockiej znajdują się w 8-klatkowym budynku, w którym jest łącznie 186 lokali mieszkalnych (o pow. od 25 do 58 m2). Do dyspozycji mieszkańców są 242 miejsca parkingowe (90 miejsc pod budynkiem mieszkalnym, 79 miejsc w garażu i 73 stanowiska terenowe).
– Program „Mieszkanie dla absolwenta” bez wątpienia przyciągnie absolwentów podlaskich uczelni i z całej Polski do tego, żeby pozostać w naszym mieście, w naszym regionie i związać z nim swoją karierę zawodową – sumuje dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – To świetny projekt, bo pozwala młodym ludziom pozostać w Białymstoku i tu szukać swojego miejsca w życiu.
Lokale wynajmowane są wyłącznie na czas trwania stosunku pracy na terenie Miasta Białystok. W przypadku, gdy okres najmu trwa nieprzerwanie 10 lat umowa najmu zawarta na czas trwania stosunku pracy przedłuża się na czas nieoznaczony.
O Programie
„Mieszkanie dla Absolwenta” to program wspierający młodych ludzi w pozyskaniu pierwszego samodzielnego lokum. Kierowany jest do najlepszych studentów i absolwentów uczelni wyższych. Celem programu jest zahamowanie trendu odpływu młodych ludzi na zewnętrzne rynki pracy, a przez wsparcie lokalnego biznesu w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników. Realizacja programu odbywa się z wykorzystaniem lokali Gminy Białystok, zarządzanych przez Zarząd Mienia Komunalnego.
Dla kogo?
Oferta wsparcia mieszkaniowego skierowana do:
- studentów ostatniego roku studiów rekomendowanych przez rektora uczelni lub osobę przez niego upoważnioną ze średnią co najmniej 4,5 z ostatniego roku akademickiego
- absolwentów uczelni wyższych, którzy ukończyli studia ze średnią co najmniej 4,5
Warunki skorzystania z Programu:
- nie posiadanie własności lub współwłasności, spółdzielczego prawa do lokalu lub budynku mieszkalnego, prawa do lokalu wchodzącego w skład zasobów TBS, bądź najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Białystok;
- zamieszkiwanie na terenie Miasta Białystok;
- zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, a miejscem świadczenia pracy jest Miasto Białystok
- nie ukończenie w dacie złożenia wniosku 35 roku życia
(jd)