Praktyczna wiedza dla pracodawców. Tematy dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi. Znakomici prelegenci znający rynek pracy. Za nami III edycja konferencji branżowej Dzień HR na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. W wydarzeniu wzięło udział 160 uczestników – przedstawicieli firm i pracodawców z Podlasia, pracowników i studentów uczelni.
Współpraca nauki i biznesu
– Dzień HR stanowi znakomitą przestrzeń, w której spotykają się znani specjaliści z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Myślą przewodnią tegorocznej edycji wydarzenia jest człowiek, który zmienia się i rozwija w trakcie pracy, ale i człowiek, który zmienia organizację, w której pracuje – mówiła dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Białostockiej, podkreślając ciekawe tematy poruszane podczas konferencji, która odbyła się 23 października na kampusie w Kleosinie. Event zorganizował Wydział Inżynierii Zarządzania, chcąc podzielić się najnowszą wiedzą z zakresu HR z przedsiębiorcami.
Wydział Inżynierii Zarządzania od lat buduje relacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Firmy z regionu mają istotny wpływ na kształcenie kadr specjalistów, które w przyszłości rozwijają, wdrażają i promują ich produkty oraz usługi.
– Współpraca uczelni z otoczeniem zewnętrznym jest niezwykle ważna, bo dzięki niej możemy wymieniać się doświadczeniami. Przedsiębiorcy podpowiadają nam, na co warto zwrócić uwagę i w jakich obszarach modernizować programy studiów. Nasza uczelnia, Wydział Inżynierii Zarządzania jest miejscem wymiany myśli, doświadczeń, wiedzy z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi – wyjaśniała Prorektor Halicka, która zainaugurowała Dzień HR, podobnie jak dwie jego poprzednie edycje.
Praktyczna wiedza. Ciekawe tematy
Udział w konferencji zadeklarowało 160 uczestników, których przyciągnęły ciekawe tematy prelekcji dotyczące najnowszych zjawisk, trendów i badań w obszarze zasobów ludzkich.
– Z jednej strony stawiamy na naukę – swój wykład wygłosi prof. dr hab. Joanna M. Moczydłowska, która opowie o cichych odejściach, z drugiej strony mamy także praktyków biznesu: Filipa Sobela z firmy Staffly, który opowie o technologii wspierającej proces rekrutacji, Adama Pokrzywniaka – właściciela przedsiębiorstwa Optivo Consulting, który zaprezentuje możliwości kulturowego dopasowania kandydatów do pracy. Wystąpi też Maja Gojtowska, która opowie, jak wygląda od kuchni onboarding i employer branding w organizacjach – zapowiadała prelegentów dr Daria Smarżewska, koordynator konferencji z Katedry Zarządzania, Ekonomii i Finansów na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
Owocowe czwartki to za mało! Jak zatrzymać pracownika?
Dzień HR 2024 koncentruje się na pracownikach. Dlaczego zasoby ludzkie są kołem zamachowym rozwoju wielu firm? Czy mamy do czynienia z rokiem pracownika?
– Wyniki badań naukowych i doświadczenia praktyków wskazują, że można mieć fantastyczną lokalizację firmy, można mieć fantastyczny produkt, pozycję na rynku, ale to wszystko tracimy, jeżeli nie mamy kompetentnego i zintegrowanego zespołu. I dlatego pracownik jest dzisiaj absolutnie w centrum uwagi wszystkich organizacji – wyjaśniała profesor Moczydłowska.
Wykładem, który otworzył wystąpienia ekspertów był temat prof. dr hab. Joanny M. Moczydłowskiej (Wydział Inżynierii Zarządzania Politechnika Białostocka) pt. Ciche odejścia jako wyzwanie dla zarządzania kapitałem ludzkim. „Quiet quitting”, czyli ciche odejścia to termin, który użyto po raz pierwszy w 2009 roku. Obecnie, to zjawisko i problem, który dotyczy pracodawców na całym świecie. Średni czas pracy pracownika dla jednego pracodawcy skrócił się do 2. lat! Pensja, premia i owocowe czwartki już nie wystarczą?
– Ciche odejścia to jest coś więcej niż tylko odejście w takim dosłownym tego słowa znaczeniu. To jest raczej zmiana postawy wobec pracy, która polega na tym, że pracownik przyjmuje zasadę robię tylko to, co muszę i ani milimetra więcej. Nie angażuje się w dodatkowe projekty, w ogóle nie angażuje się emocjonalnie w wykonywanie pracy. Dziś pracownicy coraz częściej mówią „nie chcę wypruwać sobie żył dla znudzonych życiem menedżerów. Za 20 lat tylko moje dzieci będą pamiętać, że zostawałam po godzinach w pracy” – nie pozostawia złudzeń prof. dr hab. Joanna M. Moczydłowska. W tej sytuacji, starania pracodawców, by zatrzymać pracowników, to nie kaprys, tylko konieczność.
Rekrutacja, technologia, badania
Prelegenci poruszali zagadnienia związane ze skutecznym onboardingiem pracowników, który może ograniczyć rotację pracowników już na starcie pracy, a także z rozwiązaniami technologicznymi, które pomagają pracodawcom w procesie rekrutacji na poszczególne stanowiska, zwłaszcza niższego i średniego szczebla. Jednym z tematów były też badania dotyczące kulturowego dopasowania pracownika. I bynajmniej, nie chodzi o kulturę osobistą!
– Odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i kompetencje czasami nie wystarczają, żeby pracownik dobrze funkcjonował w organizacji – mówił Adam Pokrzywniak (Optivo consulting), autor prezentacji „Metody i narzędzia badania dopasowania kulturowego kandydatów do pracy”.
Ujmując rzecz najprościej, badania dotyczą tego, by pracownik nadawał na tej samej fali, co pracodawca. Chodzi o to, by utożsamiał się on z wartościami reprezentowanymi przez firmę. Jeśli firma jest zorientowana na klienta, dobrze, by pracownik rozumiał te potrzebę i realizował politykę firmy w oparciu o tę wartość właśnie. Odpowiednie narzędzia mogą być „swatką”, która pomaga dopasować pracownika do firmy, ale niewielu pracodawców z nowych zdobyczy technologicznych korzysta, dobierając pracowników w sposób intuicyjny, co jest obarczone szeregiem zniekształceń poznawczych.
Gala konkursu Pracodawca Podlasia 2024
W ramach konferencji odbyła się również gala 1. edycji konkursu Pracodawca Podlasia 2024! Poznaliśmy laureatów w 5 kategoriach.
Celem konkursu jest promocja organizacji, które inwestują w kapitał ludzki oraz propagują najlepsze praktyki związane z zarządzaniem kapitałem ludzkim w organizacjach.
Oto laureaci konkursu Pracodawca Podlasia 2024 w poszczególnych kategoriach:
- Kategoria: działania na rzecz różnorodności kulturowej i pokoleniowej / Laureat: AC SA
- Kategoria: innowacyjne praktyki rekrutacyjne / Laureat: KAN Sp. z o.o. / Wyróżnienie: Multicco Sp. z o.o.
- Kategoria: efektywne strategie rozwoju kariery i szkoleń pracowników / Laureat: Aurora Creation / Wyróżnienie: Samodzielny Publiczny Zakład opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
- Laureat: Kategoria: działania na rzecz promocji zdrowia i dobrostanu pracowników / AC SA
- Laureat: Kategoria: nowoczesne rozwiązania w zakresie wynagrodzenia i benefitów pracowników / Laureat: Masterpress SA / Wyróżnienie: Axopar Boats Poland
Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Rektor Politechniki Białostockiej. Patronem był Oddział Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa w Białymstoku. Gratulujemy laureatom!
Zapraszamy za rok na kolejną konferencję Dzień HR na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej!
Konferencję zorganizował Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, współorganizatorem było koło naukowe Zarządzania Kapitałem Ludzkim HR Team na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Rektor Politechniki Białostockiej.
Wszystkich, którzy chcą pogłębiać swoje kompetencje zawodowe w zakresie HR, zapraszamy na studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi oraz Kadry i płace na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Tu znajdziesz pełną ofertę studiów podyplomowych – sprawdź!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia:
(mz)