Studenci Politechniki Białostockiej chętnie korzystają z wymian studenckich w ramach Programu Erasmus+. Podczas Erasmus Days 2024 mogli przekonać się jak szeroka jest to oferta i jak wiele korzyści przynosi udział w programie. Dzień Hiszpański uświetnił swoją obecnością Conrado Moreno.
Uczestnicy programu Erasmus+ mogą przez semestr lub dwa studiować na uczelni zagranicznej, poprawić znajomość języków obcych, poznać inną kulturę, czy rozwinąć siatkę międzynarodowych kontaktów
Po raz pierwszy w programie Erasmus Days pojawił się dzień dedykowany jednemu z państw, z którym Politechnika Białostocka prowadzi ożywioną współpracę i wymianę akademicką. Dzień Hiszpański odbył się 16 października. Otwarte dla wszystkich spotkanie z kulturą i sztuką Hiszpanii prowadził Conrado Moreno.
– To nowa formuła, którą zamierzamy kontynuować, przybliżając w kolejnych latach państwa, z którymi Politechnika Białostocka rozwija współpracę międzynarodową. Zaczynamy od Dnia Hiszpańskiego ze względu na to, że nasza uczelnia cieszy się dużą popularnością wśród studentów z Hiszpanii. W tym roku akademickim przyjechała ich do nas rekordowa liczba – ponad 140 osób! Hiszpania jest też krajem bardzo popularnym wśród naszych pracowników i studentów. Aktywnie współpracujemy z 45 uczelniami w tym kraju, jest więc w czym wybierać. Popularyzujemy też efekty 8 projektów, które realizujemy z uczelniami z Hiszpanii – mówi dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej PB.
Podczas Erasmus Days na każdym z wydziałów Politechniki Białostockiej pojawiły się stoiska, przy których pracownicy Działów Współpracy Międzynarodowej oraz przedstawiciele Erasmus Student Network mówili o korzyściach z udziału w wymianie oraz przekonywali niezdecydowanych. Była to też okazja, żeby poznać wydziałowych koordynatorów programu Erasmus+ w Politechnice Białostockiej, czyli pracowników uczelni, którzy wspierają studentów w kontaktach z uczelnią zagraniczną.
– Erasmus Days to nasze doroczne, tygodniowe święto, podczas którego staramy się spotkać zarówno ze studentami, jak i z pracownikami wszystkich wydziałów Politechniki Białostockiej – mówi dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej PB.
– Organizujemy spotkania informacyjne dla kandydatów, którzy w przyszłości chcą wyjechać na studia na uczelnie zagraniczne. Prezentujemy również wspomnienia studentów, którzy już na tych uczelniach byli, żeby zainspirować innych do udziału w mobilnościach. Spotykamy się również ze studentami, którzy przyjechali na naszą uczelnię z zagranicy, a jest ich w tym roku naprawdę wielu. Poza tym, spotykamy się z pracownikami uczelni, żeby zachęcić do udziału w programie Erasmus. Z satysfakcją należy podkreślić, że efektem Erasmus Days jest znaczący wzrost zainteresowania mobilnościami. Tu warto zaznaczyć, że Politechnika Białostocka należy do czołówki uczelni w Polsce, które te mobilności pozyskują. Dlatego w dalszym ciągu zależy nam na upowszechnianiu idei Erasmusa oraz zachęceniu niezdecydowanych do wyjazdu – podkreśla dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB.
Erasmusi z PB najchętniej wybierają uczelnie w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. W semestrze letnim i zimowym w roku akademickim 2023/2024 na wyjazd w ramach programu Erasmus+ zdecydowało się 133 studentów Politechniki Białostockiej. Natomiast z praktyk za granicą skorzystało 19 studentów PB. Najliczniej na spędzenie części studiów na uczelni zagranicznej decydowali się studenci Wydziału Inżynierii Zarządzania PB.
Natomiast na studia w Politechnice Białostockiej w semestrze zimowym w roku akademickim 2024/2025 zdecydowało się ponad 220 obcokrajowców: w tym studentów Erasmus+, full time oraz studentów Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej ISE.
Wyjazd w ramach Programu Erasmus+ to dla wielu studentów Politechniki Białostockiej przygoda życia i możliwość nauki w międzynarodowym środowisku. To szansa na zdobycie cennych doświadczeń, które przekładają się na większe możliwości zatrudnienia i mobilność zawodową.
Natomiast dla nauczycieli akademickich wyjazd na zagraniczną uczelnię partnerską to cenna możliwość rozwoju zawodowego, zarówno w wymiarze dydaktycznym, jak i naukowym. Z Programu Erasmus+ mogą też skorzystać pracownicy administracyjni uczelni, którzy mogą zobaczyć, jak za granicą wygląda praca w bliźniaczych jednostkach.
Dzień Hiszpański w ramach Erasmus Days 2024
W programie Dnia Hiszpańskiego w Politechnice Białostockiej były warsztaty językowe, rozwijające umiejętności poznawcze, interpersonalne i kulturowe, jak również zajęcia kulinarne i nauki flamenco. Do Politechniki Białostockiej przyjechali przedstawiciele Ambasady Hiszpanii w Polsce oraz Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Wzruszające było spotkanie online z pracownikami hiszpańskich ośrodków akademickich.
Pilar C. Izquierdo Gracia z Universidad Politecnica de Madrid przyjeżdża na Politechnikę Białostocką niemal co roku. Wśród tutejszych nauczycieli akademickich ma już wierne grono przyjaciół, z którymi współpracuje przy okazji organizacji międzynarodowych szkół letnich dla studentów z Polski, Hiszpanii i Litwy. Sama też chętnie pomaga polskim studentom odnaleźć się na studiach w madryckiej uczelni.
Alicja Betts z Universidad de Girona również miała okazję odwiedzić Politechnikę Białostocką. Była uczestnikiem zimowej i letniej edycji International Trening Week, kolejnego przedsięwzięcia organizowanego przez uczelnię z myślą o integracji jej partnerów zagranicznych. Żartowała, że w czasie tych pobytów najtrudniej było jej dostosować się do godzin jedzenia posiłków. Natomiast już dziś cieszy się, że kontakty Universidad de Girona z Politechniką Białostocką będą jeszcze bliższe. Obie uczelnie, wraz z 7 innymi ośrodkami akademickimi wspólnie tworzą Uniwersytet Europejski Across.
Część atrakcji Dnia Hiszpańskiego odbyła się w białostockim Nie Teatrze. Wydarzenie dla gości Politechniki Białostockiej poprowadził Conrado Moreno – popularny konferansjer i aktor o polsko-hiszpańskich korzeniach, znany z takich programów jak „Europa da się lubić”, czy „Taniec z gwiazdami”. Był pokaz flamenco w wykonaniu zespołu Rada Dance Art, Fiesta Española – czyli przewodnik po smakach Hiszpanii, a także prezentacje dr inż. arch. Doroty Gawryluk, dr inż. arch. Macieja Kłopotowskiego i mgr. Jerzego Hermanowicza. Nauczyciele Politechniki Białostockiej podzielili się swoimi fascynacjami kulturą Półwyspu Iberyjskiego oraz inspiracją do pogłębionych badań nad architekturą i sztuką Hiszpanii.
Umiędzynarodowienie wśród zadań priorytetowych Politechniki Białostockiej
Realizując swoją strategię umiędzynarodowienia uczelni, Politechnika Białostocka promuje kulturę i tradycje krajów, z którymi łączy je edukacyjne partnerstwo. Służą temu takie przedsięwzięcia jak: Erasmus Days, International Trening Week, projekt „Welcome at BUT”.
Uczelnia oferuje swoim studentom możliwość studiowania w innym kraju oraz zdobycia podwójnego dyplomu – uczelni macierzystej oraz uczelni zagranicznej. To duży atut w zawodowym CV i przyszłej międzynarodowej karierze inżynierskiej.
Politechnika Białostocka co roku znajduje się w czołówce rankingu krajowych uczelni wyższych w obszarze mobilności studenckiej. Największa białostocka uczelnia techniczna w Polsce płn.-wsch. wspólnie z uczelniami partnerskimi z ośmiu krajów Europy tworzy również Uniwersytet Across „European University for Cross-Border Knowledge Sharing”. Inicjatywa ta została doceniona w 5. edycji konkursu ogłoszonego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+ i zdobyła finansowanie w kwocie blisko 14,4 mln euro. W ten sposób Politechnika Białostocka znalazła się w prestiżowym gronie uniwersytetów europejskich jako jedyna uczelnia z naszego regionu.
Żeby wyjechać na studia w ramach Erasmusa studenci Politechniki Białostockiej powinni wykazać się znajomością języka angielskiego na poziomie minimum B2 oraz średnią ocen z dwóch ostatnich semestrów. Można wyjechać na każdym stopniu studiów, na maksymalnie 12 miesięcy. Do wyboru jest ponad 300 uczelni w Europie i poza UE, z którymi Politechnika Białostocka zawarła porozumienia dotyczące mobilności akademickiej. Ponadto Politechnika Białostocka realizuje 21 umów o podwójnym dyplomowaniu z 17 uczelniami z Europy i Azji.
(mr)