// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Rozpoznawanie człowieka na podstawie jego cech w połączeniu ze sztuczną inteligencją to wykorzystanie biometrii do lepszego zabezpieczenia danych czy instytucji. „Biometria i metody zapewnienia bezpieczeństwa” były tematem przewodnim Międzynarodowej Konferencji Computer Information Systems and Industrial Management Applications (CISIM), która odbyła się w dniach 27-29 września 2024 r. na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. W wydarzeniu udział wzięli naukowcy z 20 krajów.

Dyskusja dotyczyła różnorodnych aspektów wykorzystywania biometrii, jako metody zapewnienia bezpieczeństwa. Wykorzystujemy w życiu codziennym np. do odblokowania telefonu czy komputera za pomocą odcisków palca. Technologia ta ma też ogromne znaczenie przy zabezpieczaniu instytucji.

– Biometria w dużej mierze korzysta obecnie z technologii sztucznej inteligencji– wyjaśnia prof. Khalid Saeed, przewodniczący konferencji CISIM. – Rozpoznawanie człowieka na podstawie jego cech: twarzy, siatkówki, języka, DNA, EEG powiązane jest z zapewnieniem bezpieczeństwa instytucji, danych pomieszczeń, laboratoriów, danych komputerowych, a więc do miejsc, które wymagają zabezpieczenia, czasami opartego na kilku systemach.

W konferencji w Politechnice Białostockiej udział wzięli naukowcy z 20 krajów świata, m.in. Polski, Niemiec, Indii, Japonii, Włoch, Korei Południowej, Kolumbii, Kanady.

– To już dwudziesta trzecia edycja konferencji, która od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. Wśród jej uczestników i prelegentów mamy światowych ekspertów w zakresie zagadnień związanych między innymi z aplikacją przemysłowych systemów. To bardzo interesujący temat, ponieważ nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak powszechnie wykorzystujemy biometrię w codziennych zabezpieczeniach. Uczestnicy konferencji dyskutują na temat szerokich aspektów praktycznego zastosowania różnych systemów IT.

Jako keynote speakers wystąpili:

  • Witold Pedrycz – wybitny ekspert w obszarze sztucznej inteligencji, który znalazł się w gronie 1000 najlepszych naukowców świata według listy World’s TOP 2% Scientists 2020, ogłoszonej przez Stanford University, na co dzień związany z Kanadyjską Katedrą Badań o profilu Inteligencja Komputerowa na Uniwersytecie Prowincji Alberta
  • Kenneth W. Regan z Departamentu Informatyki Uniwersytetu Buffalo, amerykański profesor, szachista, statystyk i informatyk, jest światowym ekspertem w zakresie przeciwdziałania oszustwom w szachach
  • Nobuyuki Nishiuchi z Tokyo Metropolitan University (Japonia) światowy autorytet w dziedzinie badań biometrii ludzkiej i interakcja człowiek-komputer

Głównym organizatorem konferencji CISIM jest Zespół Biometrii działający na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Khalida Saeeda.

International Conference on Computer Information Systems and Industrial Management Applications znajduje się w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czytaj więcej:

Szkoła letnia biometrii na Wydziale Informatyki
Mgr inż. Maciej Szymkowski: Przesyłanie dotyku jest już możliwe. Międzynarodowy projekt Touchless AI

(oprac. mr)

 

Posłuchaj relacji Radia Akadera z International Conference on Computer Information Systems and Industrial Management Applications