// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

21 balonów wystartowało z kampusu Politechniki Białostockiej rankiem 23 sierpnia 2024 roku. Nasza Uczelnia była partnerem VI Fiesty Balonowej Dolina Narwi. Liczne rzesze ciekawskich z całymi rodzinami obserwowały napełnianie balonów na kampusie w czwartkowe popołudnie, 22 sierpnia.

Pokazy balonów i poranny start 21 balonów z kampusu Politechniki Białostockiej 23 sierpnia 2024 roku były początkiem trwającej aż cztery dni VI Fiesty Balonowej Dolina Narwi.

– Mnóstwo balonów startuje z terenów zielonych naszej uczelni po to, żeby czerpać radość z tego wspaniałego sportu, jakim jest baloniarstwo – cieszy się dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Budzi ono wyłącznie pozytywne emocje, a polega przede wszystkim na tym, żeby wykorzystać siły natury. Nie można ich ujarzmić, ale można wykorzystać w taki sposób, żeby czerpać radość z lotu balonem, z poczucia przestrzeni, z oglądania tego, czego, czego zazwyczaj nie widzimy, a baloniarstwo daje takie możliwości.

W wydarzenie angażuje się województwo podlaskie, bo chce podkreślać walory turystyczne i krajoznawcze całego terenu.

– Wiele podmiotów jak Politechnika Białostocka, czy Urząd Marszałkowski jest włączonych w organizację tego wydarzenia – podkreśla dr Jacek Brzozowski, Wojewoda Podlaski. – Cieszę się, że jako wojewoda mogę w różnych obszarach wspierać to kapitalne wydarzenie. Często powtarzam, że Białystok jest rzeczywiście balonową stolicą Polski i, że ten rodzaj i sportu, i pasji może tak pięknie się rozwijać na terenie naszego województwa, naszych miast i gmin. Za chwilę będziemy obchodzili 50-lecie klubu balonowego w Białymstoku i mam nadzieję że w kolejne lata będą organizowane wydarzenia z jeszcze z większą pompą i ten ruch baloniarski w tej sztafecie pokoleń będzie się dalej pięknie rozwijał.

Olbrzymie zainteresowanie fiestą, zarówno w Białymstoku, jak i w Turośni Kościelnej, wskazują, że imprezy łączące umiejętności techniczne z piknikiem rodzinnym są bardzo lubiane.

– W przyszłym roku obchodzimy 50-lecie powstania klubu i właśnie planujemy z panią Rektor, żeby z Politechniki Białostockiej wystartowało 50 balonów i zrobiło wielki show nad Białymstokiem – zapowiada Andrzej Konstańczuk, prezes Stowarzyszenia Białostocki Klub Balonowy. – Chcemy zrobić spotkanie wszystkich pilotów tych z 50 lat, którzy z nami wcześniej latali, szkolili się. To będzie spotkanie miłośników baloniarstwa. Chcemy, żeby obejrzeli naszą politechnikę i naszą ziemię białostocką.

VI Fiesta Balonowa Dolina Narwi przyciągnęła na kampus Politechniki Białostockiej i do Turośni Kościelnej całe rodziny.

– Byłam na kampusie już w czwartek, kiedy tata stawiał balon – mówi Kasia. Bo jej ojciec – Krzysztof Waszkiewicz – to jeden z pilotów i właściciel balonu. – Latałam już niejeden raz i w ogóle nie czuć że się lata. Są piękne widoki i można zobaczyć z góry dużo zwierząt.

A że fiesta to impreza dla całych rodzin, dziadek Kasi skleił dziewczynce balon, z którym wzięła udział w konkursie modeli balonów.

– Dłuugo poleciał, aż tam, w łąki – cieszy się dziewczynka.

Bo baloniarstwo sprawia radość osobom w każdym wieku.

– Bardzo się cieszę, że Politechnika Białostocka wspiera takie akcje – mówi Kacper Staniszewski, absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. – Na Wydziale Mechanicznym również mamy sekcje baloniarskie i modeli latających.

– Sami nie bylibyśmy w stanie tego zrobić – przyznaje Grzegorz Jakuć, wójt gminy Turośń Kościelna, gdzie na gminnym stadionie sportowym odbywał się festyn VI Fiesty Balonowej Dolina Narwi. – W tym roku starty balonów powróciły na teren Politechniki Białostockiej, co uatrakcyjnia całą fiestę. Bo oprócz tego, że gromadzi ona załogi balonowe, uczy i edukuje dzieci młodzież.

Jedną z głównych misji naszej Uczelni są korzystne relacje z otoczeniem.

– Balony startowały z terenów Politechniki Białostockiej, ale też z terenów zielonych w gminie Turośń Kościelna – przypomina dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Nasza Uczelnia jest partnerem tego wydarzenia i wydarzeń towarzyszących –  na przykład konkursu modeli balonów. VI Fiesta Balonowa to okazja do wielu spotkań i ciekawych rozmów inspirujących nas do tego, żeby jeszcze bardziej włączyć się we wspieranie rozwoju sportów balonowych w naszym regionie.