Od 4 do 8 grudnia 2023 r. gościliśmy w Politechnice Białostockiej przedstawicieli 20 uczelni i z 15 krajów! Za sprawą 11. już edycji International Staff Week odwiedzili nas rektorzy, nauczyciele akademiccy i pracownicy biur współpracy międzynarodowej uczelni z Albanii, Algierii, Armenii, Egiptu, Gwatemali, Jordanii, Kosowa, Litwy, Łotwy, Republiki Mauritiusa, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Serbii i Tunezji.
Wydarzenie dało okazję do zbudowania pozytywnych relacji międzykulturowych oraz nawiązania nowych kontaktów o charakterze naukowo-dydaktycznym.
– Jedenaste International Staff Week to kolejne z cyklu, spotkanie z naszymi przyjaciółmi z wielu krajów świata. Tym razem gościmy 34 uczestników z 15 krajów. Mimo zimowej aury zdecydowali się przyjechać do nas i jest nam z tego powodu niezmiernie miło. Jestem pewna, że różnorodne spotkania jakie dla nich przygotowaliśmy – rozmowy na wydziałach, wykłady dla naszych studentów i nauczycieli, różnego rodzaju warsztaty oraz spotkania, które miały na celu przybliżenie polskiej kultury oraz pięknego miasta Białystok i okolic – przyczynią się do rozwoju współpracy międzynarodowej, do podtrzymania już istniejących i nawiązania nowych kontaktów, a także wielu nowych inicjatyw, przekładających się na rozwój współpracy naukowo-dydaktycznej naszej uczelni z uczelniami zagranicznymi – mówiła dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej.
W opublikowanym we wrześniu br. międzynarodowym rankingu QS Europe University Rankings 2024 Politechnika Białostocka zajęła pierwsze miejsce w Polsce i 24. w Europie w kategorii wymiana studencka przyjazdy. Zważywszy na to, że w zestawieniu uwzględniono 688 uniwersytetów z 42 krajów europejskich, w tym 33 uczelnie z Polski – osiągnięty przez naszą uczelnię wynik jest imponujący! Wysoko, bo na 8. miejscu wśród polskich uczelni, Politechnika Białostocka wypadła również w kategorii: wymiana studencka – wyjazdy.
To po części zasługa sieci kontaktów, którą Politechnika Białostocka buduje dzięki takim przedsięwzięciom jak International Staff Week. Dzięki wsparciu Programu Erasmus+ uczelnia organizuje je dwukrotnie: wiosną i zimą.
Uczestnicy International Staff Week mają unikalną okazję, żeby w przyjaznej atmosferze, podczas kontaktów face-to-face przekonać się, że Politechnika Białostocka jest dobrym partnerem w realizacji międzynarodowych mobilności akademickich. Podczas spotkania pojawiają się nowe pomysły na współpracę: uczestnicy ISW dyskutują o dobrych praktykach edukacyjnych, dzielą się pomysłami na aktywizację studentów. Po tygodniowym pobycie w Białymstoku, już po powrocie na macierzyste uczelnie, stają się ambasadorami Politechniki Białostockiej i rekomendują ją swoim studentom.
– Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w International Staff Week w Politechnice Białostockiej. Wielką przyjemnością był też sam pobyt w Polsce, w takim ciekawym okresie zimowym. Na Uniwersytecie w Belgradzie jestem koordynatorem wydziałowym Programu Erasmus+. Jestem przekonany, że to jeden z najlepszych instrumentów nawiązywania współpracy międzyuczelnianej, a dla studentów – szansa na otwieranie się na kolejne doświadczenia – mówił Dalibor Sokolović z University of Belgrade, Serbia.
– Co roku: w maju i w grudniu staram się brać udział w International Staff Week – zapewnia dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. – To wspaniała okazja żeby spotkać przedstawicieli uczelni, dzięki którym mogę współpracować z ośrodkami zagranicznymi. Wśród uczestników ISW są reprezentanci wielu dyscyplin nauki. Ja staram się wśród nich wyłapać tych, którzy specjalizują się w naukach leśnych, biologii, mykologii. Podczas rozmów rodzą się cenne kontakty osobiste, przyjaźnie. Dzięki wsparciu Programu Erasmus+ możemy współpracować i realizować ciekawe projekty.
– Możliwość nawiązania kontaktów między uczelniami europejskimi jest niezmiernie ważna dla naszej pracy. Świat rozwija się bardzo szybko, szczególnie w zakresie komunikacji. Gdy spotykamy się osobiście, możemy poznać partnerów z branży, zobaczyć jak pracują. Dzięki temu lepiej się rozumiemy, lepiej współpracujemy. Oczywiście, zauważamy pewne różnice, ale jednocześnie widzimy, jak łatwo jest pokonać bariery kulturowe, strategiczne i logistyczne. Możemy razem pracować i to jest niesamowite! – podkreśla Vasim Tana, koordynator mobilności akademickich na Instituto Politécnico de Tomar w Portugalii.
5-dniowy maraton spotkań międzynarodowych w ramach 11. edycji International Staff Week zaczął się 4 grudnia. W holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB pojawiły się kolorowe „Cultural stands”, czyli stoiska uczelni partnerskich, z którymi współpracuje Politechnika Białostocka. Była to okazja do nawiązania kontaktów oraz spróbowania smakołyków z różnych zakątków świata. Tego samego dnia uczestnicy ISW wyruszyli na spacer po najpiękniejszych zakątkach Białegostoku.
We wtorek goście International Staff Week wzięli udział w zajęciach przybliżających polską kulturę i tradycje. Poprowadziła je mgr Alina Jabłońska Domurat z Centrum Języka i Kultury Polskiej POLISH LAB, które działa w strukturach Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.
W środę, po szeregu spotkań na wydziałach i w grupach case study, uczestnicy International Staff Week, wraz z liczną grupą obcokrajowców, którzy uczą się lub pracują w Politechnice Białostockiej, wzięli udział w „Christmas Meeting with the Białystok City Council”. Wydarzenie pozwoliło przybliżyć gościom polskie tradycje świąteczne i potrawy. Przebiegło w fantastycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Można tu było usłyszeć kolędy i piosenki, które towarzyszą świętom w różnych zakątkach świata. Życzenia gościom zagranicznym Politechniki Białostockiej złożyli Tomasz Buczek, Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej.
W czwartek uczestnicy ISW zwiedzili Tykocin, a w piątek spotkali się ponownie, żeby podsumować swój pobyt w Białymstoku, wymienić się uwagami i pomysłami na rozwijanie przyszłej współpracy. Wszyscy otrzymali okolicznościowe certyfikaty.
Spotkania dla uczelni partnerskich w Programie Erasmus+ organizują działy współpracy międzynarodowej, które na co dzień dbają o gości zagranicznych Politechniki Białostockiej i wspierają ich w różnych sprawach związanych z ich pobytem w uczelni.
(oprac. mr)
Szczegółowy program wydarzenia BUT International Week Programme 2023 (PDF)