Wszystko się udało, a najbardziej zaskoczenie. Goście nie spodziewali się znanych utworów klasycznych i rozrywkowych w tak oryginalnych aranżacjach. Występ 35. Chórzystów, 3. solistów oraz 6. Instrumentalistów pod batutą prof. Wioletty Miłkowskiej zainaugurowała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, która oficjalnie powitała uczestników wydarzenia.
– Chór towarzyszy uczelni prawie od początku jej powstania i przede wszystkim pozwala udzielać się artystycznie pracownikom i studentom. To jego kluczowa rola, ale chór też jest marką Politechniki Białostockiej – rozsławia naszą uczelnię koncertując i biorąc udział w konkursach – mówiła Rektor Politechniki Białostockiej po pierwszych utworach w ciekawie brzmiących aranżacjach, podkreślając kunszt i wdzięk wykonania kompozcji.
Ostatnie promienie słońca, dzieciaki zasłuchane na poduchach i niecodzienne wykonania klasycznego i rozrywkowego repertuaru. Tak wkradli się w serca słuchaczy wykonawcy podczas poniedziałkowego koncertu, którzy zaprezentowali nową muzycznie wersję „Gaudeamus”.
– Wspólnie z chórzystami wybieraliśmy, z jednej strony takie utwory, które oni lubią, które chcieliby zaśpiewać, a z drugiej strony też takie, które by mogły pokazać poziom wokalny zespołu. I dlatego ten koncert dzisiejszy składał się z dwóch części muzyki bardziej klasycznej i części muzyki popularnej – wyjaśniała wybór utworów prof. Wioletta Miłkowska, dyrygent Chóru Politechniki Białostockiej.
A jakie wrażenia mieli goście, którzy słuchali występu naszych artystów podczas jubileuszowego koncertu?
– Ja jestem pierwszy raz na takim koncercie – przeróżny repertuar i bardzo ciekawe doznania. Nie wiedziałam, że ”Ojcze nasz” można zaśpiewać w takim wykonaniu. Jestem zadowolona. Bardzo lubię takie rzeczy. Łzy się cisnęły z wrażenia – mówiła jedna z uczestniczek.
– Jest to już mój drugi koncert Chóru Politechniki, w którym uczestniczę. Pierwszy, na którym byłem, był na uroczystości z okazji wręczenia dyplomów. Nie ukrywam, że wtedy, podczas tej uroczystości, występ chóru zrobił na mnie ogromne wrażenie, dlatego i tym razem nie mogłem przepuścić takiej okazji, żeby nie przyjść na koncert i posłuchać świetnego wykonania chóru Politechniki Białostockiej. Słowa uznania dla Pani Profesor i dla całego chóru Politechniki Białostockiej – z wielkim uznaniem komentował jeden z gości.
Zapytana o plany artystyczne Pani Dyrygent, zdradziła szczegóły przygotowań do nowych wyzwań.
– Chcielibyśmy spróbować swoich sił w jakimś konkursie. W tym celu przygotowujemy już pewne utwory, taki blok repertuaru. Ale najbliższy czas to 28 czerwca, kiedy zespół będzie brał udział w koncercie inauguracyjnym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.
Życzymy naszym chórzystom powodzenia we wszelkich muzycznych przedsięwzięciach. Dziękujemy za piękny koncert w ramach jubileuszu uczelni.
Wykonane utwory:
- Whitacre – Sing gently
fortepian – Krystyna Rosłan - L. Diczko – Otcze nasz
- Arcybiskup Eliasz II (Irakli Guduszauri-Szjolaszwili) – Kyrie eleison
- Busto- Ave verum corpus
- Whitacre – Lux Aurumque
- Lovland; opr. M. Fedorov – You Raise Me Up
- R. Kelly, opr. M. Fedorov – I believe I can fly
- sł. Andrzej Mogielnicki, muz. Romuald Lipko, aranżacja M. Fedorov – Piąty bieg
- F. Mercury; opr. M. Fedorov– Bohemian Rapsody
- aranżacja Max Fedorov – Gaudeamus
Wykonawcy:
Chór Politechniki Białostockiej
Solo: Monika Roszkowska, Bogumiła Orzel, Michał Puchlik
Wystąpił zespół instrumentalny w składzie:
- Max Fedorow- instrumenty klawiszowe
- Michał Kalinowski – saksofon
- Dawid Borowski – skrzypce
- Grzegorz Kluczyński – gitara elektryczna
- Piotr Chociej – gitara basowa
- Wojciech Bronakowski – perkusja
Zapraszamy do obejrzenia relacji z koncertu Chóru Politechniki Białostockiej w CNK: