Chemiczni detektywi, odkrywcy szukający życia w kropli wody – młodzi ludzie chętnie przyszli na Politechnikę Białostocką, by przekonać się, ze nauka może być świetną zabawą! Taki był cel Nocy Innowacji 2023 w największej w północno-wschodniej Polsce uczelni technicznej.
– Chcemy zapoznać młodych ludzi z obsługą mikroskopu, mamy do wyboru preparaty, sztuczne, zwierzęce albo pochodzenia roślinnego – wyjaśnia mgr inż. Paweł Kondzior z Katedry Chemii, Biologii i Biotechnologii Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Na Noc Innowacji 2023 w Politechnice Białostockiej przygotowałem zajęcia pod tytułem „Kropla wody – czy coś tam żyje?” . Uczniowie mogą nauczyć się też tworzyć własne preparaty – na przykład z wody w akwarium!
Bo nauczyciele akademiccy przede wszystkim chcieli przekonywać młodych ludzi, że nauka może być ciekawa, a przy tym być dobrą zabawą.
– Przy okazji zobaczą, to co na co dzień jest niewidoczne gołym okiem, a przykładowo żyje właśnie w przysłowiowej kropli wody, mnóstwo mikroorganizmów, które żyją obok nas, tyle że są o wiele mniejsze – dodaje Kondzior.
Świetnie wyposażone, przestronne laboratorium Politechniki Białostockiej stało się idealnym polem do pierwszych naukowych doświadczeń!
Julia zajęła miejsce przy jednym z mikroskopów i posługuje się nim z niecodzienną wprawą.
– Służy do tego, żeby powiększać obiekty, których nie zobaczy się gołym okiem! – wyjaśnia. I dodaje, że w Politechnice Białostockiej sprawdza z rówieśnikami, jak wygląda pod mikroskopem skóra.
W laboratorium świetnie odnalazł się Karol. Z zapałem obserwuje preparat przez mikroskop.
– Mamy za zadanie zrobić swoje próbki i znaleźć robaka – wyjaśnia. – I na razie tylko mnie się udało!
Na takie zajęcia podczas Nocy Innowacji 2023 obowiązywały zapisy.
– Kiedy usłyszeliśmy o Nocy Innowacji w Politechnice Białostockiej, bez wahania zdecydowaliśmy się odwiedzić uczelnię – mówi Aneta Rozmysłowska, nauczycielka z klasy integracyjnej ze Szkoły Podstawowej nr 14. – To niesamowite, że dzieci mogą zobaczyć na własne oczy, co bytuje w wodzie. Ważne, że osoba, która prowadzi te zajęcia mówi przystępnym językiem. To wspaniale, że jako klasa integracyjna, mimo że jesteśmy różni, możemy tu wspólnie uczyć się różnych rzeczy.
Mateusz i Jakub z VI klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleosinie postanowili zabawić się w chemicznych detektywów. Odważnie przekroczyli progi laboratorium na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Przed zajęciami „Chemiczny detektyw – co to za CATion?” założyli obowiązkowe białe fartuchy i lateksowe rękawiczki. I zaczęli sprawdzać co trafiło do ich próbówek.
– Te bardzo popularne wśród naszych gości zajęcia polegają na wykryciu, jaki metal jest w roztworze w postaci kationu – mówi dr hab. Monika Kalinowska, prof. PB, Kierownik Katedry Chemii, Biologii i Biotechnologii Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Instrukcja jest przedstawiona w sposób graficzny, niezależnie od tego, czy dzieci miały wcześniej zajęcia z chemii czy nie, świetnie radzą sobie z identyfikacją kationów. Takie zajęcia mają nawet studenci pierwszego stopnia kierunku biotechnologia. I wszyscy – studenci, uczniowie i przedszkolaki, dzięki instrukcji świetnie sobie radzą. I rzeczywiście – drogą eliminacji Mateusz przekonał się, że w jego próbówce były kationy Cu2, czyli miedzi, a Jakub potwierdził obecność kationów Cr3, czyli chromu. I od razu poprosili o kolejne próbki. Odczynniki – wodorotlenek sodu czy wodę utlenioną mieli przecież pod ręką.
Na obszernym holu na ciekawych tajemnic lasu już czekało z niezwykłymi zbiorami Studenckie Koło Naukowe Leśników, a tajemnice zastosowania dronów w leśnictwie objaśniał (włącznie z pilotażem) mgr inż. Konrad Wilamowski z Katedry Środowiska Leśnego Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Wspólne malowanie zaproponowało wszystkim zainteresowanym sztuką Studenckie Koło Naukowe ARTchitektura złożone przede wszystkim z studentów kierunku architektura krajobrazu.
Można też było przekonać się „którędy ucieka ciepło z mieszkania i co z tego wynika?”, poznać możliwości termowizji w diagnostyce cieplnej budynków, zobaczyć w laboratorium jak odpady organiczne mogą stać się cennym źródłem energii, czyli biogazem.
Praktyczny wymiar informatyki XXI wieku miało spotkanie z Internetem Rzeczy od środka czy szybki kurs zabezpieczania sieci bezprzewodowych. Bartłomiej Chmielewski ze Studenckiego Koła Naukowego Vector wprowadzał w praktyczne możliwości technologii wirtualnej rzeczywistości.
Noc Innowacji 2023 w Politechnice Białostockiej była częścią ogólnopolskiego Digital Festival 2023.
Jerzy Doroszkiewicz