// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
15 czerwca 2021 r. poznaliśmy wyniki szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu „Matematyka stosowana”. Jego laureaci dzięki swojej wiedzy matematycznej mają ułatwiony wstęp na dowolny kierunek studiów na Politechnice Białostockiej.

Podczas gali konkursu dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, prorektor ds. Kształcenia PB wręczyła laureatom, wyróżnionym uczestnikom oraz ich nauczycielom puchary, medale, a także symboliczne zielone indeksy – dziś już nie używane na uczelni ze względu na elektroniczny system obsługi studentów.
 

 

„Matematyka Stosowana” to konkurs organizowany przez Politechnikę Białostocką od lat i cieszący się niesłabnącą popularnością – mówiła dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Białostockiej. – Naszej uczelni zależy na tym, żeby promować matematykę wśród uczniów szkół średnich. Chcemy wykorzystywać potencjał tych młodych ludzi i mam nadzieję, że uczestnicy konkursu, już jako nasi studenci, będą czuć się na Politechnice Białostockiej bardzo dobrze. Dzięki konkursowi mieli możliwość, by poznać ją od środka.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiły się 63 dwuosobowe drużyny ze szkół średnich. Na początku uczniowie otrzymali dostęp do platformy z przykładowymi zadaniami, które mogli rozwiązywać przygotowując się do kolejnych etapów. Uczestniczyli też w wykładach zorganizowanych przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM – organizatora konkursu. W Centrum SIGNUM, na zasadzie wolontariatu, wiedzę matematyczną promują nauczyciele akademiccy zatrudnieni na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Pod koniec maja finaliści konkursu na dwa dni spotkali się na kampusie Politechniki Białostockiej, by w laboratoriach wydziałów uczelni rozwiązywać zadania praktyczne, wykorzystujące wiedzę matematyczną.

W konkursie zależy nam najbardziej na pokazaniu praktycznej strony matematyki. Matematyka to nie tylko liczenie słupków, czy rozwiązywanie zadań z książki. To jest nasza rzeczywistość, w której żyjemy. Matematyka jest wspaniałym narzędziem do rozwiązania problemu technicznego, inżynierskiego, architektonicznego. Dzięki temu, że jesteśmy uczelnią techniczną – na której funkcjonuje sześć wydziałów, reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny nauki – możemy doświadczyć matematyki w różnym wydaniu – wyjaśnia dr inż. Rajmund Stasiewicz z Wydziału Informatyki, przewodniczący komisji konkursowej.

Po podsumowaniu wyników tegorocznej edycji konkursu okazało się, że w najlepsi w matematyce i jej praktycznym zastosowaniu są uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Na podium stanęli też młodzi matematycy z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Krystyna Kiersnowska z II LO w Białymstoku: W konkursie „Matematyki Stosowanej” zainteresowała mnie forma rywalizacji. Najpierw trzeba było znaleźć partnera do drużyny – już samo to było wyzwaniem. Ciekawe było też chodzenie po różnych wydziałach Politechniki Białostockiej i rozwiązywanie nietypowych zadań. Najtrudniejsze było chyba zadanie na Wydziale Mechanicznym. Trzeba tu było wykonać dużo pomiarów, na kilka zabrakło czasu.

Krystyna oraz jej kolega Jakub Misiaczek uczą się w drugiej klasie, na decyzję o studiach mają więc jeszcze czas.

Myślę, że wybiorę studia informatyczne, ponieważ w pierwszej klasie liceum odkryłem w sobie pasję do informatyki. Takiego konkursu jak „Matematyka Stosowana” nie ma na innych uczelniach. Bardzo podobała mi się praca w parach w drugim etapie konkursu. Rozwiązując zadania musieliśmy ze sobą współpracować – to wielka zaleta. Łącznie mamy więcej wiedzy i doświadczenia, partner wychwytuje też ewentualne pomyłki w obliczeniach. A kolejna zachęta to indeks na studia – mówił Jakub Misiaczek.

Drugie miejsce w konkursie zajęła drużyna z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej: Kasia Wilczewska i Jakub Świetliczny.

Zapytana o wrażenia z rywalizacji, Kasia odpowiedziała: – O konkursie dowiedziałam się na zajęciach dodatkowych w szkole. Zainteresował mnie ten temat. Cieszyłam się też na obejrzenie kampusu „od środka” w drugim etapie. Przygotowując się do konkursu rozwiązywałam zadania z poprzednich edycji. To nietypowe bardzo praktyczne wykorzystanie matematyki. Obliczaliśmy na przykład kwotę, która musi zostać na koncie osoby prowadzącej zbiórkę. Indeks na pewno się przyda, choć mam jeszcze trochę czasu by go wykorzystać.

Jej kolega już wie, że zrobi użytek z wygranego indeksu.

– Lubię matematykę, to moja pasja. Wiedza matematyczna przyda się na maturze i na studiach, na przykład technicznych. O konkursie dowiedziałem się dużo wcześniej od koleżanek i kolegów, którzy w ten sposób zdobyli indeks. Już w gimnazjum wiedziałem, że chcę studiować na Politechnice Białostockiej, więc udział w konkursie był naturalną rzeczą – mówił Jakub Świetliczny.

Wyniki szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu „Matematyka stosowana”:

Miejsce I drużyna w składzie:

Krystyna Kiersnowska (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

Jakub Misiaszek (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

Miejsce II:

Katarzyna Kamila Wilczewska (Akademickie Liceum Ogólnokształcące PB w Białymstoku)

Jakub Świetliczny (Akademickie Liceum Ogólnokształcące PB w Białymstoku)

Miejsce III:

Artur Sierzputowski (VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

Paweł Skorupski (VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

 

Wyróżnienia:

  • Kacper Omieliańczyk (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku),
  • Stanisław Antoni Pańkowski (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku),
  • Maciej Borys (Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku),
  • Jakub Kłoczko (Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku),
  • Paweł Krzysztof Buczyński (Akademickie Liceum Ogólnokształcące PB w Białymstoku),
  • Maciej Niedźwiedź (Akademickie Liceum Ogólnokształcące PB w Białymstoku).

Oprócz nagród rzeczowych laureaci oraz osoby wyróżnione uzyskują prawo przyjęcia na dowolny kierunek studiów stacjonarnych na Politechnice Białostockiej. Z tego prawa mogą skorzystać w roku zdania egzaminu maturalnego.

Gratulujemy!

Informacje o konkursie Matematyka Stosowana można znaleźć na stronie: signum.pb.edu.pl/konkurs

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM na swojej stronie internetowej zaprasza też do oglądania filmów przygotowanych przez matematyków z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Można się z nich dowiedzieć m.in. co zawierają i jak powstają kody kreskowe, jak wybrać najkrótszą drogę i jak rozwiązać „problem harcerza”. Są też ciekawe i przystępne wykłady o wielościanach. Szczegóły na stronie: signum.pb.edu.pl/filmy