Zakończył się pierwszy etap tegorocznej edycji konkursu „Matematyka stosowana”. Do finału, który odbędzie się w laboratoriach i pracowniach Politechniki Białostockiej zakwalifikowało się 86 uczniów z Białegostoku, Ełku, Supraśla, Ostrołęki, Warszawy, Jarocina, Myślenic. Finał konkursu zostanie rozegrany 6 i 7 marca 2024 r. Stawką jest indeks na studia!

Konkurs „Matematyka stosowana” już po raz 9. organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki PB. W rywalizacji, w której nagrodą jest indeks na dowolny kierunek studiów na Politechnice Białostockiej, mogą uczestniczyć uczniowie szkół ponadpodstawowych. W konkursie wykazują się oni swoją wiedzą matematyczną i umiejętnościami zastosowania jej w praktyce, m.in. w zadaniach statystycznych, przeprowadzeniu doświadczeń i pomiarów.

Do pierwszego etapu tegorocznej edycji przystąpiło 76 drużyn (z 89 zarejestrowanych). Po eliminacyjnym quizie online, do którego uczniowie przystępowali indywidualnie, na terenie swoich szkół, wiemy już, że o nagrodę – indeks na dowolny kierunek studiów na Politechnice Białostockiej – powalczy 43 dwuosobowych drużyn, złożonych z uczniów szkół ponadpodstawowych. Zawodnicy pochodzą z Białegostoku, Ełku, Supraśla, Ostrołęki, Warszawy, Jarocina, Myślenic.

Podczas dwudniowego finału (6 i 7 marca 2024 r.) uczniowie odwiedzą kampus Politechniki Białostockiej. Tu w pracowniach i laboratoriach zlokalizowanych na poszczególnych wydziałach uczelni, pod okiem wykładowców, będą przeprowadzać różnego rodzaju doświadczenia i pomiary. Ich wyniki posłużą do działań matematycznych i obliczeń.

Laureaci konkursu „Matematyka stosowana” uzyskają prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnym kierunku Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw pod warunkiem, że w terminach zgodnych z harmonogramem rekrutacji w roku zdania egzaminu maturalnego:

• zapiszą się na wybrany kierunek studiów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
  • złożą komplet dokumentów wymaganych od kandydata na studia wraz z oryginałem dokumentu wydanego przez Organizatora Konkursu poświadczającego uzyskanie statusu Laureata,
  • zdadzą dodatkowy egzamin (z rysunku), gdy jest wymagany.

Harmonogram przebiegu II etapu IX edycji konkursu „Matematyka stosowana”

6 marca 2024 r. (środa)

8.30-9.30             – rejestracja uczestników

9.30-9.40             – otwarcie konkursu

9.40-10.15           – odprawa uczestników, omówienie przebiegu finału

10.30-12.00        – 1 grupa uczestników

12.00-12.15        – przerwa

12.15-13.45       – 2 grupa uczestników

13.45-15.00        – obiad

15.00-16.30        – 3 grupa uczestników

7 marca 2024 r. (czwartek)

8.15-9.45             – 4 grupa uczestników

9.45-10.00           – przerwa

10.00-11.30        – 5 grupa uczestników

11.30-11.45        – przerwa

11.45-13.15       – 6 grupa uczestników

13.15-14.30        – obiad

14.30-16.00        – 7 grupa uczestników

Lokalizacje stanowisk konkursowych:
Wydział Informatyki, sala WI-203
Wydział Elektryczny, sala WE-262
Wydział Mechaniczny, sala WM-433
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, sala WB-29B
Wydział Inżynierii Zarządzania, sala Centrum Nowoczesnego Kształcenia P2/32
Studium Języków Obcych, sala Centrum Nowoczesnego Kształcenia P2/28D-28I, P2/27
Wydział Architektury, sala szkoleniowa w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości (przy Klubie Gwint)

Sprawdź mapę kampusu Politechniki Białostockiej

Dodatkowe informacje:

Wyniki I etapu konkursu „Matematyka stosowana 2024” (drużynom nadano numery)

signum.pb.edu.pl/konkurs

www.facebook.com/CentrumSignum

Relacja z finał konkursu „Matematyka Stosowana” w 2023 r.

(mr)