// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Odkręciliśmy pyszny słoik gamingowy! Za nami finał Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Gier Komputerowych „Dżemik 2023”, który jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich do 18 roku życia. Przyjechały drużyny z całej Polski! Znamy nazwiska laureatów 2 kategorii wiekowych.

 

Białystok, Gdańsk, Jelenia Góra, Radom, Kraków – uczestnicy tegorocznej edycji Dżemiku przyjechali na finał konkursu z całej Polski! Niektórzy byli na wydarzeniu organizowanym przez Wydział Informatyki po raz kolejny. To dla nich zabawa, ale i okazja, by spróbować swoich sił w roli twórców gier. Z 45 drużyn zgłoszonych do I. etapu konkursu, przeszło 15 teamów programistów, reprezentujących dwie kategorie wiekowe: Junior + Kadet oraz Seniorzy. Drużyny mogły być jednoosobowe lub dwuosobowe. Stawką w grze były, poza sławą, również nagrody: gry planszowe oraz zestawy klocków Lego.

– Spotykamy się na finale Ogólnopolskiego Konkursu Pisania Gier Komputerowych – pisania gier komputerowych przez dzieci, ale niekoniecznie dla dzieci. W konkursie wzięło udział 45 drużyn. Z tego, co do tej pory zaprezentowały, poziom był bardzo wysoki. Należy tutaj podkreślić fakt, że uczestnicząc w konkursie pisania gier komputerowych trzeba być uzdolnionym wszechstronnie, bo gra komputerowa to nie tylko programowanie, ale to także architektura, fizyka, matematyka. A więc wszystkie osoby, które tutaj wzięły udział w tym konkursie, są naprawdę bardzo zdolnymi uczniami i z całą pewnością w późniejszym etapie życia będą bardzo dobrymi programistami – mówił dr hab. inż. Ireneusz Mrozek, prof. PB, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Formuła konkursu nieco ewoluowała. W poprzednich latach zmagania młodych programistów miały charakter lokalny, ale za sprawą edycji organizowanych w czasie pandemii, rozszerzono zasięg, dzięki czemu w tym roku gościliśmy uczestników ze szkół z całego kraju. Większość wzięła udział stacjonarnie, choć 6 drużyn łączyło się z nami online. Nowością była też  prezentacja gier przed publicznością, które uczestnicy tegorocznej edycji „pisali” w ciągu tygodnia, wcześniej programowali grę w ciągu jednego dnia w ramach odbywającego się konkursu.

Podczas finału Dżemiku 2023 uczestnicy wyjaśniali na czym polegają ich gry. Stres był, ale wszyscy dali radę, zwłaszcza najmłodsi, a warto dodać, że niektórzy z nich mieli 9 lat!

Najstarszy syn już drugi rok z rzędu wziął udział w konkursie. Dostał zaproszenie do drugiego etapu i właśnie jesteśmy na prezentacji. Zainteresowanie programowaniem mamy rodzinne. Młodsi synowie też biorą udział w różnych konkursach, zajęciach i kursach z tym związanych – mówił Piotr Wróblewski, który z trójką synów przyjechał z Gdańska. Jeden z nich stworzył grę, która polegała na zbieraniu warzyw przez zwierzęta.

– Moja gra polega na tym, że żółw i królik skacząc po platformach zbierają marchewki oraz sałatę i docierają do mety współpracując. Programowałem to około 2 dni. W przyszłości zamierzam zostać programistą i programować strony internetowe oraz różne programy – mówił Michał, 12-letni uczestnik finału, startujący w kategorii Juniorów.

Nieco starsi uczestnicy podkreślali znaczenie pasji, które mogą rozwijać dzięki udziałowi w takich zmaganiach, jak Dżemik. Choć nie zabrakło głosów, że konkurs to także świetna rozrywka.

– Wzięliśmy udział dla zabawy i zdobycia cennego doświadczenia. Chciałem też rozwijać horyzonty i pomyślałem, że w sumie fajnie spróbować zrobić faktycznie grę na konkurs – mówił  Krystian Jaworowski, który stworzył grę IcyCold wraz z kolegą Oskarem, który zamierza studiować w Politechnice Białostockiej.

Kto zrobił wrażenie na Jurorach? Czyja gra podbiła serca znawców programowania? Oto zwycięzcy Dżemiku 2023:

W kategorii Junior + Kadet

 • I miejsce ex aequo: Sebastian Janiuk
 • I miejsce ex aequo: Adam Wierzbanowski
 • II miejsce: Michał Wróblewski
 • III miejsce ex aequo: Bartosz Kujawa, Łukasz Stasieńko
 • III miejsce ex aequo: Filip Kożuch

Wyróżnienia:

 • Mateusz Kożuch
 • Piotr Ciuła
 • Daniel Kalitka
 • Michał Górczyński, Franciszek Klicki

W kategorii Senior

 • I miejsce: Wiktoria Sikorska, Gracjan Niebieszczański
 • II miejsce: Krystian Jaworowski, Oskar Raszkiewicz
 • III miejsce: Michał Buczyński, Ryszard Konopko

Wyróżnienie:

 • Nikola Dujka

Młodzi prześcigali się kreatywnością, rozwiązaniami technicznymi oraz dizajnem gier. Czy to pomogło w zwycięstwie?  

– Przy wyborze kandydatów do etapu drugiego głównie kierowaliśmy się pomysłowością, estetyką wykonania, grywalnością, jak również wykorzystaniem tematu. Poziom był bardzo wysoki i obrady były burzliwe. W ocenie pomagali nam studenci z naszego wydziału, z koła Vector, więc było zaangażowanie pełne i wykładowców, i studentów Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej – wyjaśniała mg inż. Izabela Karpowicz-Stolarska, przewodnicząca jury w konkursie Dżemik 2023. 

Gratulujemy! Cieszymy się, że III. miejsce w konkursie zdobyli uczniowie Akademickiego Liceum Politechniki Białostockiej, którzy stworzyli grę “Odlot” w składzie: Michał Buczyński, Ryszard Konopko.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Mamy nadzieję, że to była słodka, jak dżemik, przygoda z programowaniem!
Specjalne podziękowania składamy również pracownikom Wydziału Informatyki oraz studentom, zwłaszcza tym należącym do Koła Naukowego Twórców Gier VECTOR już 9 czerwca organizują konkurs BialJam 2023 (szczegóły na stronie)

Zapraszamy na kolejny Dżemik za rok! 

Obejrzyjcie wideo z przebiegu finału konkursu Dżemik:

Galeria finału Ogólnopolskiego konkursu programowania gier „Dżemik 2023”:

(mz)