// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Aleksandra Danilczyk i Kinga Rojecka – uczennice Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku wygrały konkurs BIZNES ZA MILION. Nagrodą jest indeks na studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej

15 grudnia 2023 r. odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu BIZNES ZA MILION. Po raz czwarty zorganizował go Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, zapraszając uczniów szkół ponadpodstawowych do działania na styku kreatywności i przedsiębiorczości. Zadaniem uczestników było wymyślenie aplikacji, usługi lub produktu, który ma szansę podbić rynek. Na uruchomienie swojego przedsięwzięcia uczniowie otrzymali wirtualne milion złotych.

To nietypowe zadanie tak spodobało się uczniom, że w tegorocznej, czwartej edycji konkursu organizatorzy zanotowali rekordową liczbę zgłoszeń. Z nadesłanych przez uczniów 51 prac, opisujących plan na zainwestowanie miliona złotych, Kapituła Konkursu wybrała 10 najlepszych. Ich autorzy mieli dziś okazję zaprezentować projekty osobiście i przekonać członków Kapituły do swoich pomysłów. W finałowych przesłuchaniach konkursowych zmierzyło się pięciu indywidualnych uczestników oraz pięć zespołów dwuosobowych. Najliczniej reprezentowany był Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Do finału przeszły też po dwa zespoły z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Uczennica XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku połączyła siły w zespole z kolegą z ZSHE w Białymstoku.

Jakie przedsięwzięcie można uruchomić za milion złotych? Pomysły uczniów zaskakiwały różnorodnością!

Aleksandra Danilczyk i Kinga Rojecka, uczennice klasy IV z ZSHE w Białymstoku wymyśliły aplikację OGARNIJTO.

– Pomysł, przyszedł z życia. Mam w styczniu urodziny, a po drodze są andrzejki, mikołajki, święta Bożego Narodzenia, sylwester… Do tego jest sporo nauki, bo właśnie wystawiane są w szkole oceny na półrocze. Trudno wszystko ogarnąć! Dlatego nasza aplikacja ma sens. Skorzystaliby na niej wszyscy, którzy potrzebują prostego planu na to, jak zorganizować udaną imprezę – wyjaśnia Kinga Rojecka.

Razem z koleżanką wygrała konkurs, zdobyła indeks na studia na dowolnie wybrany kierunek realizowany na Wydziale Inżynierii Zarządzania, a do tego iPhona.

Drugie miejsce w konkursie BIZNES ZA MILION zajął Maciej Bójko, maturzysta z ZSHE w Białymstoku. Wygrał nie tylko indeks na studia, ale też iPada. Gdyby urządzenie uległo uszkodzeniu, to Maciej zamiast wyrzucić tablet, mógłby go naprawić w firmie swojego pomysłu. Jest bowiem autorem projektu FIXALL, którego głównym zadaniem jest nadawanie drugiego życia rzeczom, które się zepsuły.

– Za dużo rzeczy wyrzucamy, nie przyglądając się, czy możemy je naprawić. To nie jest dobre ani dla środowiska, ani dla naszych kieszeni – przekonuje Maciej Bójko.

W czwartej edycji konkursu BIZNES ZA MILION nagrodzono autorów pięciu projektów:

 • miejsce 1
  Aleksandra Danilczyk i Kinga Rojecka, uczennice klasy IV Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku za projekt OGARNIJTO!
 • miejsce 2
  Maciej Bójko, maturzysta z ZSHE w Białymstoku, za projekt FIXALL
 • miejsce 3
  Aleksandra Kaczanowska z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej za projekt (S)COOL
 • miejsce 4
  Kinga Urwanowicz z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego i Jan Czaczkowski z  ZSHE w Białymstoku, za projekt BezWadWymowy.pl
 • miejsce 5
  Kacper Rynkiewicz i Jakub Brodziński, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, za projekt Mitkil.

Cała ósemka uczniów zdobyła przepustki na studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. W przyszłości, po zdaniu matury, laureaci nie będą musieli przechodzić przez proces rekrutacji, tylko wybrać jeden spośród sześciu kierunków. Do wyboru są: logistyka, zarządzanie, zarządzanie finansami i rachunkowość, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i inżynieria usług, turystyka i rekreacja.

W finałowych prezentacjach swoje projekty zaprezentowali także:

 • Rafał Winkiewicz, Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Projekt AsystaDlaWszystkich
 • Anna Szubzda i Natasza Mikołajun, Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Projekt Akcept
 • Antoni Jaworski, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Projekt No backpack
 • Daria Dyszkiewicz i Ewa Lebiedzińska, Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Projekt Avatar Style (AS)
 • Wiktor Mantiuk, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Projekt Fridapp

IV edycję Ogólnopolskiego Konkursu „BIZNES ZA MILION” dla uczniów szkół ponadpodstawowych ogłosił Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Do oceny prac konkursowych zaprosił specjalistów w zakresie zarządzania i przedstawicieli firm, które z sukcesem funkcjonują na rynku.

W pracach Kapituły Konkursowej udział wzięli:

 • dr Urszula Kobylińska, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydziału Inżynierii Zarządzania PB
 • dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB (WIZ PB) – przewodniczący,
 • dr Monika Walicka (WIZ PB),
 • Wojciech Jarmołowicz, prezes zarządu Fundacji Grupy Unibep Unitalent,
 • Tomasz Michalik, dyrektor techniczny SMP Poland,
 • Adam Zawistowski, Menedżer obiektu Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowe w Świętej Wodzie.

– Chcę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom naszego konkursu za to, że chcieli wziąć udział w wyzwaniu, uruchomić swoją kreatywność i podjąć wysiłek, by swoje pomysły ubrać w formę biznesplanu. To niełatwe zadanie i bardzo je doceniamy, w tym także mentorów, nauczycieli, wychowawców, rodziców, którzy wspierali młodych ludzi w pracy. Projekty były wyjątkowo ciekawe i różnorodne w tematyce. Członkowie Kapituły wnikliwie je zbadali, za co im ogromnie dziękuję. Z pomysłów uczestników tegorocznej edycji konkursu przebija troska i wrażliwość na problemy, które mają różne grupy społeczne: osoby z niepełnosprawnościami, osoby zmagające się z wadami wymowy, młodzi ludzie, poszukujący akceptacji. Szczególnie gratuluję finalistom, bo mieli odwagę bronić swoich projektów przed wymagającą Kapitułą Konkursową. Mam nadzieję, że dla wszystkich nasz konkurs był wspaniałym doświadczeniem. Zapewniam, że podczas studiów na naszym Wydziale zdobędziecie wiedzę i umiejętności, by wdrożyć je w życie. Serdecznie zapraszam na nasze kierunki! – podsumowała dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

IV Ogólnopolski Konkurs BIZNES ZA MILION odbył się pod patronatem Rektor Politechniki Białostockiej. Partnerami konkursu są: Fundacja Grupy Unibep Unitalent, Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowe w Świętej Wodzie, SMP Poland. Patronat medialny Radia Akadera.

Strona internetowa konkursu: milion.pb.edu.pl

(mr)