Ponad 100 studentów zainteresowanych mechatroniką, automatyką i robotyką uczestniczyło w premierowych prezentacjach Robo Challenge Tour 2024. 28 lutego Politechnika Białostocka była gospodarzem wydarzenia, które połączyło młodych inżynierów, praktyków z wiodących firm z branży automatyki przemysłowej oraz prezentację najnowszych technologii.

– Nowy semestr zaczynamy z przytupem i już w pierwszym tygodniu zaprosiliśmy studentów na spotkanie z przedstawicielami wiodących firm związanych z robotyką. Przejechali do nas dzielić się wiedzą ekspercką ze studentami kierunków automatyka i robotyka, mechatronika, ale nie tylko, bo zapraszaliśmy wszystkich studentów Politechniki Białostockiej chętnych, ażeby poszerzyć swoją wiedzę – mówi dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Robo Challenge Tour 2024 to pierwsza edycja cyklu edukacyjnego dedykowanego studentom uczelni technicznych. W końcówce lutego przedsięwzięcie zorganizowano na Politechnice Łódzkiej oraz Politechnice Białostockiej.

– W projekcie Robo Challenge łączymy trzy światy. Świat przemysłu i technologii, dostawców tych technologii i praktyków, a także inżynierów – studentów, którzy już wkrótce będą ten przemysł zasilać. Tworzymy przestrzeń, w której te trzy światy mają szansę się przenikać. Celem jest to, żeby dzielić się praktyczną wiedzą z przemysłu i zachęcać młodych ludzi do aktywności na rynku pracy – wyjaśnia Maciej Ratajczak, organizator projektu Robo Challenge.

– Naprawdę warto zainteresować się tym tematem. Automatyka i robotyka, mechatronika to obecnie gorące nurty w przemyśle. Chodzi o automatyzację produkcji, czyli coraz powszechniejsze wdrażanie robotów do przemysłu. Firmy to widzą i poszukują ekspertów, którzy pomogliby ten proces przeprowadzić w sposób płynny. Dzisiejsi studenci Politechniki Białostockiej już jutro staną się takimi specjalistami, którzy w przedsiębiorstwach Przemysłu 4.0 będą wspierać transformację technologiczną – dodaje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz.

Uczestnicy Robo Challenge Tour 2024 wysłuchali dziś ekspertów z firm: FANUC Polska, Robotrendy Sp. z o.o., SOLIDEXPERT, Print-Me Filaments, SCHUNK Intec Polska, TECH-SYSTEM Group.

Wśród uczestników warsztatów spotkaliśmy studentów mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

– W programie warsztatów zainteresowała mnie prezentacja doboru robota do procesu technologicznego. Myślę, że decyzja o tym jakiego robota wybrać do wykonywania danego zadania, to najważniejsza część w procesie technologicznym dla każdej firmy. To mnie interesuje i tym chciałbym się zająć w przyszłości. Może nawet zrealizować pracę inżynierską w tym temacie – mówił Michał Budko.

– Cieszę się bardzo, że takie prezentacje odbyły się na Politechnice Białostockiej. Jest to cudowne rozszerzenie naszych zajęć, czy też ogólnie studiów– podkreśla Bartosz Grzymkowski.

(mr)