27 maja 2024 roku, studenci IV i VI semestru inżynierii biomedycznej mieli okazję przyjrzeć się w nowoczesnych technologiom medycznym podczas wizyty w Centrum Symulacji Medycznych w Białymstoku. Od urządzeń haptycznych symulujących pracę w środowisku jamy ustnej z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości przez pełnowymiarowe wnętrze karetki i systemy podtrzymujące życie, po manekiny reagujące na bodźce i symulatory operacji laparoskopowych – studenci mogli zapoznać się z szerokim spektrum zaawansowanych narzędzi i technologii.

Oprowadzeniem po centrum zajął się mgr inż. Wojciech Ossoliński, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, kierunku inżynieria biomedyczna i wieloletni pracownik firmy SINMED, znanej z produkcji i dostarczania sprzętu medycznego dla różnych dziedzin medycyny. Przedstawił studentom nowoczesne urządzenia, które na co dzień wspierają lekarzy i studentów w nauce i ćwiczeniach. Zademonstrował sprzęt stomatologiczny, medyczne manekiny symulujące realne sytuacje kliniczne, a także innowacyjne rozwiązania technologiczne stosowane w medycynie.

Warsztaty zostały zorganizowane przez dr inż. Żanetę Annę Mierzejewską i pozwoliły studentom nie tylko na zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, ale również na zrozumienie ich praktycznych zastosowań w medycynie. Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z zaawansowanymi urządzeniami, co z pewnością wzbogaciło ich wiedzę i umiejętności praktyczne, a także zainspirowało do dalszego rozwijania swoich kompetencji w dziedzinie inżynierii biomedycznej.

Centrum Symulacji Medycznych, jako miejsce łączące teorię z praktyką stanowi niezastąpione narzędzie w edukacji przyszłych inżynierów biomedycznych, pozwalając na realne doświadczenie pracy z nowoczesnym sprzętem medycznym i przygotowując studentów do wyzwań zawodowych, które na nich czekają.

Wybierz inżynierię biomedyczną: https://kandydacipb.edu.pl/kierunki-studiow/inzynieria-biomedyczna-studia-i-stopnia/

(pn)