// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

 

 

 

3 czerwca 2024 roku Politechnika Białostocka rozpoczęła rekrutację na studia stacjonarne I stopnia. Pod hasłem „Studiuj dla siebie” każdy młody człowiek, który myśli o atrakcyjnej pracy, znajdzie dopasowany do swoich zainteresowań i talentów kierunek studiów. Na kandydatów czekają 1852 miejsca na 29 kierunkach studiów!

Sprawdź kierunki studiów: https://kandydacipb.edu.pl

Największa w północno-wschodniej Polsce uczelnia techniczna to miejsce dla przyszłych inżynierów budownictwa, inżynierów mechaników, elektryków, automatyków, informatyków, programistów czy architektów. Swoje miejsce znajdą zainteresowani medycyną, biologią, chemią, grafiką, leśnictwem czy szeroko pojętym zarządzaniem i logistyką.

Uwaga! W rekrutacji oprócz wyników z matury może być brany pod uwagę wynik końcowy z egzaminów zawodowych!

Sprawdź: Wykaz zawodów, które mogą być brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym przy obliczaniu liczby punktów rekrutacyjnych L na poszczególne kierunki studiów wraz ze współczynnikami

Policz: https://kandydacipb.edu.pl/studia-i-stopnia/wzor-rekrutacyjny/

Wiedza i kompetencje przyszłości, które przekazuje uczelnia są dostosowane do aktualnych potrzeb przedsiębiorców. To firmy współtworzą w Politechnice Białostockiej program studiów. Przy wydziałach uczelni działają Rady Przedsiębiorców, które pozwalają reagować na zmieniające się trendy na rynku pracy, a przedsiębiorcy prowadzą ze studentami zajęcia praktyczne. Bo jednym z celów Politechniki Białostockiej jest edukacja, która zmieni przyszłość kandydatów na studia, pozwoli im na zdobywanie wiedzy i rozwijanie swoich pasji – na przykład w jednym z 66 studenckich kół naukowych działających w Politechnice Białostockiej.

 

Ale najważniejszy jest pierwszy krok – wzięcie udziału w rekrutacji.

Znajdź swój kierunek: https://kandydacipb.edu.pl/

Sprawdź harmonogram rekrutacji HARMONOGRAM REKRUTACJI

Na stronie kandydaci.pb.edu.pl od razu można przejść do zapisów online APLIKUJ

Oblicz swoją liczbę punktów rekrutacyjnych WZÓR REKRUTACYJNY

 

Do studiowania w Politechnice Białostockiej zapraszają sami studenci. Studiuj dla siebie – ogarnij przyszłość zawodowo!

Korzyści, jakie przynosi studiowanie dla siebie:

 • Praca w czołowych firmach w regionie, Polsce lub za granicą
 • Zdobycie profesji poszukiwanej na rynku pracy np. informatyka, programisty, biotechnologa, czy robotyka.
 • Uzyskanie tytułu inżyniera już po 3,5 latach nauki
 • Nauka nowych technologii i aktualna wiedza – program studiów współtworzą pracodawcy
 • Zdobycie praktycznych umiejętności w firmach (praktyki i staże zawodowe)
 • Tytuł inżyniera uznawany w Europie! Aż 12 naszych kierunków studiów ma europejski znak jakości EUR-ACE®
 • Realizacja swoich pasji w jednym z 66 studenckich kół naukowych
 • Kompleks boisk na świeżym powietrzu i hala sportowa w centrum kampusu
 • Nauka od najlepszych – naukowcy z Politechniki Białostockiej należą do najlepszych na świecie wg The World’s Top 2%
 • Czerpanie wiedzy w Uczelni, która jest na 2.miejscu wśród  polskich uczelni w kat. mechanical engineering wg Scimago Institutsions Rankings
 • Łączenie korzyści. Można otrzymać podwójny dyplom w jednej z 17 uczelni na całym świecie!
 • Mieszkanie w sercu Podlasia!

Liczba miejsc na studia w języku polskim w roku akademickim 2024/2025

Studia I stopnia

Wydział Architektury

Architektura – 90

Architektura wnętrz – 36

Grafika – 36

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku

Architektura krajobrazu – 30

Biotechnologia – 50

Budownictwo – 180

Energetyka cieplna – 30

Gospodarka przestrzenna – 45

Inżynieria rolno-spożywcza -30

Inżynieria środowiska – 75

Leśnictwo – 30

Wydział Elektryczny

Cyfryzacja przemysłu – 30

Ekoenergetyka – 45

Elektronika i telekomunikacja – 45

Elektrotechnika – 50

Elektrotechnika dualne – 25

Wydział Informatyki

Informatyka – 210

Informatyka i ekonometria – 45

Matematyka stosowana – 45

Wydział Inżynierii Zarządzania

Logistyka – 150

Turystyka i rekreacja – 45

Zarządzanie – 120

Zarządzanie finansami i rachunkowość – 50

Zarządzanie i inżynieria produkcji – 60

Zarządzanie i inżynieria usług – 30

Wydział Mechaniczny

Automatyka i robotyka – 75

Inżynieria biomedyczna – 45

Mechanika i budowa maszyn – 75

Mechatronika – 75

Wyszukaj swój kierunek WYSZUKIWARKA KIERUNKÓW

Jak zapisać się na studia – ważne daty

– Nasza rekrutacja przebiega za pośrednictwem systemów teleinformatycznych – Internetowej Rekrutacji Kandydatów – podkreśla Artur Kozłowski, kierownik Działu Dydaktyki i Rekrutacji Politechniki Białostockiej. – Warto wejść na stronę rekrutacyjną Politechniki Białostockiej czyli kandydacipb.edu.pl, i wówczas będzie można zaznajomić się z naszą ofertą korzystając z opcji wyszukiwarki kierunków studiów. Dalsze działanie będzie polegało na wejściu do naszego systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów. Tam trzeba utworzyć swój profil i podać informacje, jaką szkołę się ukończyło, wpisać swoje dane osobowe, podać planowane wyniki matur, bo jeszcze ich nie ma oraz wybrać kierunek studiów, na który by się chciało aplikować. Do 5 lipca można się zarejestrować na kierunki w Politechnice Białostockiej, na które przewidziany jest egzamin wstępny. To architektura, architektura wnętrz oraz grafika. Na pozostałe kierunki studiów można zakładać konta i się rejestrować w naszym systemie do 14 lipca włącznie. Do tego czasu trzeba uzupełnić wszystkie swoje dane osobowe i wnieść opłatę rekrutacyjną, która wynosi 85 zł w przypadku gdy nie ma egzaminu wstępnego i 150 zł na kierunki na Wydziale Architektury. Żeby być branym pod uwagę w rekrutacji na różne kierunki studiów trzeba będzie wnieść wielokrotność opłaty rekrutacyjnej. Wybierając kilka kierunków studiów kandydaci mogą ustalić priorytety, czyli pokazać które kierunki są dla nich najważniejsze.

16 lipca ogłosimy kandydatów, których chcemy zaprosić do studiowania. Wówczas dopiero kandydaci będą musieli zebrać komplet dokumentów i przynieść go do właściwej wydziałowej komisji rekrutacyjnej.  Ten komplet dokumentów będą stanowiły w większości dokumenty pobrane z systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów i będzie to ankieta osobowa, podanie o elektroniczną legitymację studencką, świadectwo dojrzałości, oświadczenie kandydata o posiadanie numeru Politechniki Białostockiej,  który będą drukowali z systemu IRK i te wszystkie dokumenty trzeba będzie złożyć w koszulce i przynieść. Składając taki komplet dokumentów kandydaci będą potwierdzali, że chcą u nas studiować i automatycznie będą przyjmowani na studia. Potwierdzenie chęci studiowania będzie można dokonywać do 23 lipca 2024 roku.

25 lipca ogłosimy listę zakwalifikowanych do przyjęcia spośród tych osób, których wcześniej nie zaprosiliśmy do studiowania, ponieważ spośród tych których zaprosimy niektórzy mogą zrezygnować, nie wszyscy mogą przynieść dokumenty – tak więc mogą zrobić się wolne miejsca.  Jeżeli 25 lipca takiego zaproszenia nie będzie, wówczas kandydat który jednak chce studiować na swoim wymarzonym kierunku będzie mógł złożyć podanie o przyjęcie w ramach wolnych miejsc. I to jest kolejna możliwość dostania się na swój wymarzony kierunek studiów. Takie podanie będzie można składać do 29 lipca.

31 lipca Politechnika Białostocka oficjalnie ogłosi listę przyjętych na studia kończąc tym samym proces rekrutacji.

Sprawdź: Rekrutacja krok po kroku

 

Ogarnij przyszłość zawodowo z Politechniką Białostocką

Inżynier to pewna praca na całym świecie. Jednak to Ty wybierasz bo studiujesz dla siebie. A w Politechnice Białostockiej jest w czym wybierać. A najbardziej poszukiwani specjaliści kończąc studia otrzymują certyfikat EUR-ACE, czyli paszport europejskiego inżyniera.

Jeśli wolisz pracować tam gdzie studiujesz, nie mogłeś trafić lepiej. Najwięksi pracodawcy – firmy lokalne i o zasięgu globalnym zapraszają naszych studentów na staże, praktyki, a potem do pracy, często jeszcze podczas studiów. W Politechnice Białostockiej tworzą rady przedsiębiorców przy wydziałach, a to oznacza, że kształtują programy studiów tak, by nasi absolwenci trafiali do nich. Mało tego – wielu z nich prowadzi w naszej uczelni zajęcia, a jak wiadomo, nauka od praktyka czyni prawdziwego, nie papierowego mistrza. Ale mistrz z dyplomem inżyniera to już jest przepustka w świat kariery i dobrze płatnej pracy.

Lokalizacja

Cztery wydziały są umiejscowione w kampusie w centrum Białegostoku. To Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku,  Elektryczny, Informatyki i Mechaniczny. Wszystkie wyposażone w nowoczesne laboratoria, sprzęt badawczy i najnowocześniejszą aparaturę. Na kampusie jest Centrum Nowoczesnego Kształcenia z dobrze wyposażoną biblioteką i cichymi pokojami do pracy z WiFi, są nowoczesne domy studenta i Klub Gwint, gdzie można miło spędzić czas.

Fani czynnej rekreacji znajdą  tu nowoczesną halę sportową. W sercu kampusu mamy własnego Orlika z mobilnymi trybunami, korty do squasha i tenisa, a nawet wysypane kwarcowym piaskiem boisko do siatkówki plażowej. I wszystko minutę od sali wykładowej albo z domu studenta. Tuż obok kampusu rośnie prawdziwy las, którego część jest rezerwatem przyrody!

Nasz Wydział Architektury ma osobne budynki, jeszcze bliżej centrum, w tym fantastyczną halę, gdzie odbywają się wykłady, wystawy, targi albo grają awangardowe teatry. Na ich posesji jest też specjalny dom – laboratorium, w którym zbadacie jak działają wszystkie projektowane instalacje. Jedyny w Polsce.

Z domów studenta w 10 minut autobusem albo nieco dłużej ścieżką rowerową dojedziecie na kampus Wydziału Inżynierii Zarządzania. Tam w aulach, bądź kameralnych budynkach kształcą się setki przyszłych menadżerów.

Studiować i pracować?

Zapytacie, czy na studiach dziennych można studiować i pracować? Nasi wykładowcy w konsultacjach ze studentami tak starają układać rozkłady zajęć, by obowiązkowe ćwiczenia i laboratoria zajmowały całodzienne bloki, w takich porach, by każdy chętny mógł pracować w trakcie studiów.

Kto stawia na swój rozwój, bo przecież studiuje dla siebie, może dołączyć do jednego z 66 studenckich kół naukowych, które działają przy wszystkich wydziałach. Nasi studenci sami konstruują i budują bolidy klasy Formula Student, łaziki marsjańskie, razem z nauczycielami akademickimi zdobywają patenty, no i uczą się też kontaktów z przedsiębiorcami. Z reguły już w czasie studiów mają zapewnione miejsca pracy.

 Dobry klimat

Nasza uczelnia jest w piątce najlepszych w Polsce pod względem dbania o klimat w praktyce. Kiedy nas odwiedzicie, przekonacie się, że realizowane przez nas hasło „Moja Zielona PB” to wciąż nowe drzewa i krzewy, a łąka jaka oddziela akademiki od budynków wydziałów to świetne miejsce do integracji. I uwaga! Kolejny rok z rzędu właśnie na niej nasi studenci organizują Juwenalia Białystok nagrodzone godłem Podlaska Marka! Wy też będziecie mogli dołączyć do sztabu i współtworzyć legendarne wydarzenie albo po prostu bawić się z innymi.

Zapytacie jakie studia wybrać dla siebie? Każde zapewnią cenny dyplom – wsłuchajcie się w siebie i kliknijcie w naszą wyszukiwarkę kierunków. Tam znajdziecie bardziej szczegółowe opisy, a także wzór rekrutacyjny, który w przypadku absolwentów techników, uwzględnia też wynik egzaminu zawodowego. I pamiętajcie – u nas w uczelni zawsze można uzupełnić wiedzę. Mamy wyrównawcze zajęcia z matematyki. Politechnika Białostocka udziela też wsparcia psychologicznego studentom.

Czas na wycieczkę po wydziałach i kierunkach. Jest ich 29!

Poznaj nas bliżej

Żeby zacząć studia na Wydziale Architektury musicie nieco wcześniej zdać egzamin z rysunku. Nie jest trudny, a czasu jest wystarczająco dużo, żeby spełnić wymagania rekrutacyjne.

Kierunek architektura – wiadomo – projektowanie architektoniczne i urbanistyczne.

Architektura wnętrz – projektowanie bardziej zorientowane na design.

Grafika – tu poznacie mnóstwo technik warsztatowych i oczywiście programów do projektowania.

Bardzo różnorodne kierunki skupia Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku. Bo jest i klasyczne budownictwo, ale i architektura krajobrazu czy bardzo ważne w budownictwie instalacje sanitarne, gazowe czy wodno-kanalizacyjne po leśnictwo. Na wielu z nich dyplom inżyniera to pierwszy krok do magistra i uprawnień budowlanych, a więc możliwości samodzielnego sprawowania wielu odpowiedzialnych samodzielnych funkcji – od kierownika budowy po prezesa. Studiując dla siebie na tych kierunkach warto zarezerwować pięć lat na studia, bo to się zwyczajnie opłaci.

Do wyboru na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku macie:

Kierunek architektura krajobrazu, czyli kształtowanie naszego otoczenia

Kierunek biotechnologia – niespodzianka? Nauczysz się prowadzenia hodowli in vitro komórek i tkanek roślinnych, zwierzęcych i ludzkich; wykonywania analiz mikrobiologicznych próbek; stosowania nowoczesnych technik biologii molekularnej i inżynierii genetycznej;

Kierunek budownictwo – nazwa sama wskazuje, jak jest pojemny i uniwersalny. Uzyskał EUR-ACE® Label – certyfikat potwierdzający wysoki poziom kształcenia na kierunku studiów oraz zgodność z przyjętymi w Europie normami i zasadami. Jest on modernizowany i dopasowywany do aktualnych wymogów rynku pracy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój;

Kierunek energetyka cieplna to także chłodnictwo, klimatyzacja, ale też siłownie energetyczne, technologie konwersji energii odnawialnych oraz zagospodarowanie energii odpadowych;

Kierunek gospodarka przestrzenna  to organizacja rozwoju społeczno-gospodarczego oraz technik modelowania i planowania przestrzeni. Dodatkowo otrzymasz wiadomości z zakresu zarządzania nieruchomościami;

Kierunek inżynieria rolno-spożywcza to świetne studia dla właścicieli gospodarstw rolnych albo osób, które chcą robić karierę w przetwórstwie. Nie zapominajcie, że Podlaskie to polskie zagłębie mleczarskie i wielki eksporter przetworów mlecznych i mięsnych na cały świat;

Kierunek inżynieria środowiska to przede wszystkim pierwszy krok do zdobycia uprawnień budowlanych do projektowania i nadzoru instalacji wodno-kanalizacyjnych, ściekowych, gazowych, wentylacji i ciepłownictwa;

Kierunek leśnictwo – tu nazwa mówi sama za siebie. A dyplom inżyniera otwiera wiele drzwi w państwowych firmach zajmujących się gospodarką leśną, ochroną przyrody i środowiska.

Na Wydziale Elektrycznym mamy unikalną prywatną sieć komórkową 5G – prawdziwe laboratorium przyszłości, ale też tworzymy chronione patentami światłowody, sterujemy urządzeniami AGD przez internet i przede wszystkim uczymy projektować sieci elektryczne. A inżynier elektryk to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów praktycznych w Polsce. Portal Infor donosi, że obecnie doświadczeni elektrycy są bardzo cenieni w kraju i jednocześnie poszukiwani na rynku pracy. Jest to grupa zawodowa, która cieszy się w Polsce ogromnym zapotrzebowaniem.

Kierunek ekoenergetyka to wiedza z zakresu elektroenergetyki, energetyki cieplnej oraz odnawialnych źródeł energii. Zajęcia prowadzone na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, Wydziale Elektrycznym oraz Wydziale Mechanicznym i kończąc go masz automatycznie EUR-ACE® Label – certyfikat potwierdzający wysoki poziom kształcenia na kierunku studiów oraz zgodność z przyjętymi w Europie normami i zasadami.

Kierunek elektronika i telekomunikacja łączy w sobie teleinformatykę, internet rzeczy, elektronikę i automatykę, optoelektronikę. Studiuj go dla siebie, a będziesz przebierać w ofertach pracy – także w sieciach 5G;

Kierunek elektrotechnika, czyli klasyka zawsze na czasie i pierwszy krok do uprawnień zawodowych. I oprócz techniki świetlnej i elektroenergetyki masz też automatykę przemysłową i technikę mikroprocesorową;

Kierunek elektrotechnika – studia dualne to coś dla spragnionych dużej porcji zajęć praktycznych z płatnymi praktykami w przedsiębiorstwach i dyplomem inżyniera realizowanym we współpracy z przedsiębiorstwami;

Kierunek cyfryzacja przemysłu to wiedza z zakresu systemów Internetu Rzeczy i chmurowych baz danych oraz ich wykorzystania w procesach produkcyjnych, autonomicznych robotów mobilnych współpracujących z liniami produkcyjnymi, systemów automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych, wirtualizacji systemów produkcyjnych.

Wydział Informatyki zaprasza na studia inżynierskie na kierunkach:

Informatyka – klasyka, która ciągle ewoluuje, choćby o wiedzę o sztucznej inteligencji

Informatyka i ekonometria uczy programowania, a dodatkowo kompetencji analityka finansowego, specjalisty ds. obsługi księgowych systemów informatycznych i wspomagających decyzje zarządcze:

Matematyka stosowana – nasz hit dla przyszłych analityków bankowych czy specjalistów ds. modelowania matematycznego. I kończysz studia z tytułem inżyniera matematyki stosowanej na Wydziale Informatyki!

Ogarniać rzeczywistość zawodowo? Zapanować nad czasem i przestrzenią? Studiować dla siebie i perspektyw zajmującej pracy z dużą dawką adrenaliny? Takie przeżycia zapewnia praca w dużej firmie logistycznej, czy olbrzymiej fabryce. A kto woli stabilny rozwój – może studiować d siebie zarządzanie finansami i rachunkowość. Przyda się w domu, a takich inżynierów potrzebuje każda poważna firma. Księgowy to za mało.

Wydział Inżynierii Zarządzania proponuje:

Kierunek logistyka to także nauka obsługi narzędzi i programów informatycznych mających praktyczne zastosowanie w logistyce do modelowania, symulacji i optymalizacji procesów logistycznych.

Kierunek turystyka i rekreacja to realizacja hasła spełniaj pasję, a nie przepracujesz ani dnia;

Kierunek zarządzanie daje dyplom inżyniera oraz wiedzę z nowoczesnego zarządzania, marketingu, także internetowego,  i ekonomii wraz z umiejętnością analizy;

Kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji łączy wszechstronne przygotowanie menadżerskie połączone z wiedzą i umiejętnościami inżynierskimi dotyczącymi produkcji przemysłowej;

Kierunek zarządzanie i inżynieria usług prowadzony jest  w innowacyjnej formule opartej na nowoczesnej koncepcji zarządzania projektem;

Kierunek zarządzanie finansami i rachunkowość to nasz nowy hit z akredytacją ACCA i CIMA. Działy finansowe przedsiębiorstw, firmy doradztwa podatkowego, biura rachunkowe, administracja publiczna różnych szczebli, banki, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie, firmy leasingowe, zakłady ubezpieczeń na Was czekają.

Politechnika Białostocka w tym roku świętuje Jubileusz 75-lecia PB. Zaczęło się od Wydziału Elektrycznego i Mechanicznego. Dziś mechanicy w kołach naukowych budują bolidy Formula Student, łaziki marsjańskie, roboty autonomiczne d walk sumo, ale też projektują i patentują na przykład protezy dl zwierząt i implanty dla ludzi. Budowlaniec, elektryk i mechanik to inżynierska klasyka, która w Politechnice Białostockiej na Wydziale Mechanicznym ma oblicze XXI wieku.

Kierunek automatyka i robotyka to informatyka i mechanika w jednym, a przy tym nieograniczone perspektywy zawodowe na całym świecie potwierdzone EUR-ACE® Label – certyfikatem wysokiego poziomu kształcenia na kierunku studiów oraz zgodności z przyjętymi w Europie normami i zasadami. Jest on modernizowany i dopasowywany do aktualnych wymogów rynku pracy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój;

Kierunek inżynieria biomedyczna ma najnowocześniejsze w Polsce laboratorium – replikę szpitalnego OIOM-u wyposażoną przez dystrbutora sprzętu medycznego, który tylko czeka na każdego absolwenta;

Kierunek mechatronika to także zajęcia z elektroniki, programowania, sterowania i robotyki.

Kierunek mechanika i budowa maszyn, czyli klasyka to także systemy komputerowe wspomagające projektowanie (CAD) i analizy inżynierskie (CAE) i przygotowanie do realizacji procesów wytwarzania z użyciem systemu CAM i obrabiarek sterowanych numerycznie. Certyfikat EUR-ACE® Label otwiera drzwi do pracy w całej Europie.

Nie wahaj się – studiuj dla siebie. W Politechnice Białostockiej zdobędziesz wiedzę i zrealizujesz swoje pasje. Blisko domu, spokojnie i bezpiecznie. Dyplom inżyniera ma moc.