// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Znamy już laureatów tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu „Matematyka stosowana”. Komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze miejsca oraz osiem wyróżnień. Oznacza to, że indeksy na dowolny kierunek studiów na Politechnice Białostockiej zdobyły aż 22 osoby! To uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku, Zespołu Szkół Nr 2 w Ełku oraz Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

 
Zapoznaj się z: Protokół VII edycji Konkursu „Matematyka stosowana”
 

Konkurs „Matematyka stosowana” odbył się już po raz siódmy. Przedsięwzięcie, które cieszy się niesłabnącą popularnością, organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki „SIGNUM” działające przy Wydziale Informatyki PB. W organizacji konkursu uczestniczą wszystkie wydziały Politechniki Białostockiej oraz uczelniane Studium Języków Obcych.

W konkursie mogą wystartować uczniowie szkół średnich. Wykazując się swoją wiedzą matematyczną – jeszcze przed maturą – mogą zapewnić sobie wstęp na dowolny kierunek studiów na największą uczelnię techniczną w północno-wschodniej Polsce. Zawodnicy przystępują do konkursu wyłącznie w dwuosobowych drużynach.

Pierwszym etapem konkursu „Matematyka Stosowana” jest eliminacyjny quiz online. W tym roku przystąpiło do niego 76 drużyn (z 85 zarejestrowanych). W ramach przygotowań do konkursu uczniowie otrzymali dostęp do platformy e-learningowej oraz uczestniczyli w wykładach zorganizowanych przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM.

Do finału, który odbył się w dniach 30-31 marca 2022 r. na terenie kampusu Politechniki Białostockiej, zakwalifikowało się 41 zespołów z kilkunastu szkół w regionie, m.in. Białegostoku, Ełku, Łomży, Węgorzewa, Mrągowa, Ostrołęki, Olsztyna, Mogilna, Dąbrowy Białostockiej.

Podczas dwudniowego finału konkursu „Matematyka Stosowana” uczniowie mogli poczuć się jak studenci Politechniki Białostockiej. W laboratoriach i pracowniach wydziałowych rozwiązywali zadania praktyczne, wykorzystujące wiedzę matematyczną. Na każdym stanowisku konkursowym zawodnicy mierzyli się z oryginalnymi i niesztampowymi wyzwaniami, które nawiązywały tematycznie do działalności naszych wydziałów. Po krótkiej instrukcji wykładowców przeprowadzali różnego rodzaju doświadczenia, pomiary oraz obliczenia.

Po podsumowaniu wyników tegorocznej edycji konkursu okazało się, że w najlepsi w matematyce i jej praktycznym zastosowaniu są uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Miejsce trzecie zdobył zespół z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Wyróżnienia przypadły uczniom z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, Zespołu Szkół nr 2 w Ełku, Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.

Laureaci konkursu „Matematyka stosowana” uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnym kierunku Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw pod warunkiem, że w terminach zgodnych z harmonogramem rekrutacji w roku zdania egzaminu maturalnego:

  • zapiszą się na wybrany kierunek studiów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
  • złożą komplet dokumentów wymaganych od kandydata na studia wraz z oryginałem dokumentu wydanego przez Organizatora Konkursu poświadczającego uzyskanie statusu Laureata,
  • zdadzą dodatkowy egzamin (z rysunku), gdy jest wymagany.

Więcej informacji na stronie konkursu ,,Matematyka stosowana”

mr