// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

9 niezwykłych konstrukcji zaprezentowali w czwartek 25.04 młodzi konstruktorzy w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Niesamowita Maszyna” Politechniki Białostockiej. Uczniowie walczyli o indeksy i nagrody pieniężne. Zwyciężyła drużyna z liceum w Sokołowie Podlaskim.

Zaczyna się od wiązki lasera, który uruchamia zapadnię i uwalnia magnesy neodymowe. Potem jest jeszcze ciekawiej… Rozpędzona za pomocą indukcji elektromagnetycznej kulka wlatuje do akceleratora, toczy się po spirali i w uruchamia tablicę Daltona. Następnie w ruch idą czujniki oraz skrzydła wentylatora, który napędza łódkę przepływającą mini zbiornik. A na końcu obserwatorom ukazuje się logo Politechniki Białostockiej.

Tak działa „Magnetron”, czyli konstrukcja która wygrała tegoroczną, już szóstą edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Niesamowita Maszyna” ogłoszonego przez Politechnikę Białostocką. Jej autorzy: Bartosz Ławecki, Michał Matwiejczuk i Hubert Wróblewski, uczniowie klasy IA w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim zaprezentowali ją jury podczas wielkiego finału konkursu, który odbył się 25 kwietnia 2024 r. Mogliśmy na nim zobaczyć, jak działa 9 niezwykłych konstrukcji wymyślonych i wykonanych przez uczniów z Białegostoku, Opoczna, Gronowa, Sokółki, Moniek, Sokołowa Podlaskiego, Ełku oraz miejscowości Dobrodzień.

– Już po raz szósty mamy okazję podziwiać niesamowite rozwiązania, zbudowane przez młodych pasjonatów techniki. Ten konkurs od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dla nas rywalizacja pod hasłem „Niesamowita Maszyna” jest o tyle ważna, że właśnie dla takich kreatywnych i odważnych osób jak uczestnicy konkursu, chcemy stwarzać w Politechnice Białostockiej warunki do rozwoju osobistego, rozwoju pasji naukowych, technicznych i innych. W sposób chcemy także kształcić kadry inżynierskie: pełne nowych pomysłów, otwarte na wyzwania i przede wszystkim takie, które potrafią wyjść poza szablony – mówiła otwierając dzisiejsze wydarzenie Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Nieszablonową rywalizację zaproponowaną uczniom przez Politechnikę Białostocką doceniło Miasto Białystok, które wsparło uczelnię w organizacji VI edycji Konkursu „Niesamowita Maszyna”.

– Zależy nam na promocji białostockich uczelni wyższych, w tym Politechniki Białostockiej, by młodzi ludzie, którzy kończą szkołę ponadpodstawową, wybierali właśnie je. Uczelnie działające w naszym mieście reprezentują wysoki poziom. Warto na nich studiować i warto studiować w Białymstoku, którym jest naszym zdaniem idealnym miejscem do życia. Stąd nasza obecność jako partnera tego przedsięwzięcia. Wierzę, że ci młodzi ludzie, którzy próbują dziś swoich sił w konkursie, zwiążą swoją przyszłość z uczelniami funkcjonującymi w Białymstoku – mówił Rafał Rudnicki, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku i członek Komisji Konkursowej VI edycji „Niesamowitej Maszyny”.

W konkursie „Niesamowita Maszyna” Politechniki Białostockiej wystartować mogli uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Aby wziąć w nim udział należało stworzyć urządzenie, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału.

Takich prac w VI edycji konkursu zgłoszono aż 12! Do finału zakwalifikowano 10. W finałowych prezentacjach, w holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej mogliśmy obejrzeć 9.

Młodzi konstruktorzy prezentowali działania maszyn i opowiadali o nich komisji konkursowej w składzie:

  • dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB – Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej
  • dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB – Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej
  • Rafał Rudnicki – zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku
  • Agnieszka Sakowicz-Stasiulewicz – kierownik Działu Promocji Politechniki Białostockiej
  • dr inż. Jan Godlewski – przedstawiciel Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej
  • dr inż. Julita Krassowska – przedstawicielka Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
  • dr inż. Adam Kotowski – przedstawiciel Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej
  • dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB – przedstawiciel Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
  • dr inż. Paweł Dzienis – przedstawiciel Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

W pracach uczniów doceniano m.in. złożoność urządzenia, wykorzystanie zjawisk i sposobu ich połączenia, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Zwycięzcy oprócz indeksów na wybrane kierunki studiów I stopnia w Politechnice Białostockiej otrzymali czek na 5 tys. złotych. Nagrodę przekazano także szkole, w której uczą się zwycięzcy konkursu oraz mentorowi zwycięskiej drużyny. To odpowiednio 1 tys. i 500 złotych. Za zajęcie drugiego miejsca uczelnia przyznała laureatom 2 tys. złotych. Za miejsce trzecie – 1500 złotych.

Lista laureatów 6. edycji ogólnopolskiego konkursu „Niesamowita Maszyna”:

Miejsce 1 maszyna „Magnetron”, którą skonstruowali Bartosz Ławecki, Michał Matwiejczuk, Hubert Wróblewski, uczniowie klasy IA w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim Opiekun: Jarosław Krakowski.

Miejsce 2 maszyna „Niesamowita maszyna Gronowiak”, którą zbudowali Oskar Jaskulski i Sebastian Urbański, uczniowie pierwszej kasy Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Opiekun: Artur Szarszewski.

Miejsce 3 maszyna „FAST BLAST 5000”, którą zbudowali Daniel Madej, Dominik Karkocha, Wiktor Piekarski, uczniowie klasy IV z Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie. Opiekunem zespołu jest Justyna Polak-Śmigiel.

– Te pomysły młodzieży były bardzo ciekawe. Również widać było pewne koncepcje w połączeniu zjawisk elektrycznych i mechanicznych. Czasami tylko mechanicznych, które w swojej istocie są proste, ale też nie zawsze człowiek taką prostotę w życiu widzi. Nie zawsze potrafi ją wykorzystać. A więc pod względem pomysłowości, a także takiej właśnie innowacyjności to wszystko są bardzo fajne konstrukcje” – mówi dr hab. inż. Mirosław Świercz, profesor Politechniki Białostockiej, członek jury.

– Elektronika to moja pasja. Zebrałem kolegów i wspólnie zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy tę maszynę. Najbardziej jestem dumny z tego, że to wszystko zadziałało, łącznie z gliceryną, która dała efekt dymu przy okazji uruchamiania wiązki laseru. Była za mała, żeby ją było wyraźnie widać. Stąd ten pomysł. Resztę elementów, można poznać na lekcjach fizyki – mówił Hubert Wróblewski.

Chłopców dzieli od matury oraz decyzji o wyborze uczelni jeszcze kilka lat. Deklarują jednak, że zainteresowań nie zmienią i chcą w przyszłości studiować na kierunkach związanych z elektrotechniką, mechatroniką, czy automatyką i robotyką.

Serdeczne gratulacje dla zwycięzców VI edycji konkursu „Niesamowita Maszyna”!

Wasze osiągnięcia są nie tylko inspirujące, ale są również dowodem na wasze niezwykłe zdolności techniczne i kreatywność. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i pasję. Opiekunom oraz nauczycielom również należą się słowa uznania za pomoc i wsparcie udzielane młodym talentom.

Ogólnopolski konkurs „Niesamowita Maszyna” odbywa się pod patronatem dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej. VI edycję konkursu wsparło Miasto Białystok. Patronat medialny: TVP3 Białystok, Platon TV Białystok, Radio Białystok, Radio Akadera, geekstok.pl.