Dla uczczenia Światowego Dnia Metrologii, popularyzacji metrologii, w tym technik pomiarowych na rzecz ochrony środowiska, Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku wraz z Politechniką Białostocką i Uniwersytetem w Białymstoku zorganizował regionalne obchody w dniu 22 maja 2023 r. Główne uroczystości odbędą się na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku przy ulicy Ciołkowskiego 1K.

W ramach tych obchodów odbędzie się finał Konkurs Wiedzy o Metrologii „METROLIGA” dedykowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Patronatu Konkursowi udzielili: Minister Edukacji i Nauki, Prezes GUM, Rektor PB, Rektor UwB, Podlaski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podlaskiego, Polska Unia Metrologiczna.

Tematem Światowego Dnia Metrologii 2023 są „Pomiary wspierające globalny system żywnościowy”. Temat ten został wybrany ze względu na rosnące wyzwania związane ze zmianami klimatu i globalną dystrybucją żywności na świecie, którego populacja osiągnęła 8 miliardów pod koniec 2022 roku.

Światowy Dzień Metrologii to doroczne święto podpisania Konwencji Metrycznej w dniu 20 maja 1875 roku przez przedstawicieli siedemnastu państw. Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – ogólnoświatowa jednolitość miar – pozostaje dziś tak samo ważny jak w 1875 roku.

GUM zaprasza na Światowy Dzień Metrologii

Z tej okazji Martin Milton – Dyrektor BIPM oraz Anthony Donnellan – Dyrektor BIML napisali do metrologów list: List do metrologów

Regionalne obchody Światowego Dnia Metrologii oraz Finał Konkursu Wiedzy o Metrologii – harmonogram

Program uroczystości – 22 maja 2023 r. (poniedziałek):

9:00       Rejestracja uczestników

9:30       Uroczyste otwarcie Konferencji

9:45       Metrologia chemiczna: wyzwania i ograniczenia, prof. dr hab. Ewa Bulska

10:25     Przerwa kawowa, Zwiedzanie laboratoriów i wystawy prac uczestników konkursu METROLIGA

10:40     Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, Katarzyna Kitlas, Z-ca Dyrektora DRR, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

10:55     Przedstawienie laboratoryjnych systemów pomiarowych

11:40     Metrologia Podlaska 2030 – panel dyskusyjny, moderator Sebastian Rynkiewicz, Prezes Klastra Obróbki Metali

13:15     Przerwa