Podczas uroczystości młodzieży, nauczycielom oraz rodzicom towarzyszyli wyjątkowi goście, m.in. wiceprezydent Miasta Białegostoku Eliza Cybulko, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB oraz dziekani wydziałów uczelni.
Szkoła, która otwiera drzwi do przyszłości
Mocną stroną Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, założonego w 2016 roku, jest unikalna synergia z Politechniką Białostocką. Uczniowie mają tu bezpośredni dostęp do nowoczesnej bazy laboratoryjnej, a zajęcia prowadzą m.in. nauczyciele akademiccy.
– Kolejny rok kończymy z ogromną satysfakcją i sukcesami, które cieszą – mówi z dumą dr Katarzyna Wiszowata-Walczak, dyrektor ALO PB. – W Ogólnopolskim Rankingu Liceów Perspektywy 2026 po raz trzeci z rzędu zajęliśmy wysokie, trzecie miejsce w województwie podlaskim w oraz 79. miejsce w kraju (co oznacza awans aż 9 pozycji w stosunku do roku 2025). To potwierdzenie, że oferujemy najwyższą jakość nauczania, a także ogromna motywacja do dalszej pracy. Ten sukces to zasługa naszej genialnej kadry oraz uczniów, którzy z pasją rozwijają swoje skrzydła w konkursach miejskich, ogólnopolskich i międzynarodowych.
Dyrektor Szkoły gorąco podziękowała władzom Politechniki Białostockiej za nieocenioną pomoc w codziennym funkcjonowaniu placówki.
– Bez wsparcia Pani Rektor oraz życzliwości Dziekanów nie byłoby tych sukcesów. W tym roku uruchomiliśmy nową klasę o profilu ekotechnologia i ekoinżynieria. Dzięki uprzejmości władz Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku nasi uczniowie mogą uczyć się w świetnie wyposażonych laboratoriach. Z kolei dzięki dziekanowi Wydziału Mechanicznego korzystamy z nowoczesnej pracowni Prototypownia, gdzie powstają wspaniałe projekty robotyczne. To dla naszej młodzież niesamowite doświadczenie – podkreśla dr Katarzyna Wiszowata-Walczak.
Do gratulacji dla uczniów i kadry ALO PB dołączył Prorektor ds. Rozwoju PB, prof. Mirosław Świercz: – To najprzyjemniejszy dzień w roku szkolnym. Jako instytucja prowadząca liceum, jesteśmy z Was niezmiernie dumni – z tego co słyszałem, w dziekanacie niemal zabrakło druków świadectw z czerwonym paskiem! Odpocznijcie, naładujcie akumulatory, a uczniów klas trzecich już dziś gorąco zachęcam: pomyślcie ciepło o Politechnice Białostockiej jako o miejscu, w którym za rok będziecie kontynuować swoją edukacyjną podróż.
Ciepłe słowa do młodzieży skierowała również Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Eliza Cybulko: – Drodzy uczniowie, jesteście bohaterami, przetrwaliście ten intensywny rok! Życzę Wam wspaniałych, pełnych radości wakacji. Spełniajcie swoje marzenia, bo one same się nie spełnią – to Wy musicie po nie odważnie sięgać. Bądźcie po prostu szczęśliwi.
Kosmiczne loty i patenty na sukces
O tym, jak bardzo szkoła wspiera indywidualne pasje, najlepiej opowiadają sami uczniowie. Ich osiągnięcia daleko wykraczają poza standardowy program nauczania.
– Ten rok był dla mnie niesamowity – wspomina Leonard Piotrowski z klasy 1 o profilu matematyczno-informatycznym. – Wygrałem konkurs „El-Robo-Mech” na Politechnice Białostockiej oraz ogólnopolski konkurs „Kosmiczny Rejs” Fundacji „Nauka. To Lubię”. W pierwszym wygrałem indeks na studia na Wydziale Elektrycznym lub Mechanicznym, a w drugim wyjechałem na tygodniowy rejs na pokładzie żaglowca STS „Generał Zaruski” po Bałtyku. Najcenniejsze było jednak to, że poznałem rówieśników o podobnych zainteresowaniach z całego kraju. Dzięki uprzejmości firmy SpaceForest, nasza 18-osobowa grupa uczestników rejsu przygotowuje własny eksperyment badawczy, który zostanie wystrzelony w kosmos polską rakietą PERUN! W szkole spotkałem się z ogromnym wsparciem i zrozumieniem dla moich wyjazdów, za co bardzo dziękuję. A na co dzień działam w szkolnym kole robotycznym pod okiem pana Grzegorza Nowika, gdzie budujemy zaawansowanego łazika.
Równie spektakularnymi, choć humanistycznymi osiągnięciami może pochwalić się Zuzanna Mironkiewicz, która udowadnia, że w szkole sprofilowanej technicznie jest miejsce na wszechstronne talenty.
– W tym roku zostałam laureatką XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej. Do finałowej rywalizacji stanęło około 30 najlepszych uczniów z całego kraju, więc tym bardziej cieszę się z sukcesu – mówi Zuzanna, absolwentka klasy pierwszej o profilu architektura i budownictwo. – Wybór ALO PB był dla mnie strzałem w dziesiątkę. Ta szkoła w spełniła moje oczekiwania, nie zmieniłabym jej na żadną inną. Marzę o studiowaniu architektury, a tutejszy dodatkowy przedmiot – rysunek odręczny – prowadzony przez wykładowcę z Politechniki, będzie niesamowitym ułatwieniem przyszłej rekrutacji na studia.
Dla wielu uczniów ALO PB, poza doskonałymi wynikami naukowymi, najważniejsza okazuje się codzienna atmosfera oraz innowacyjny sposób prowadzenia zajęć.
– Jestem zachwycony atmosferą, jaka panuje w szkole – mówi Patryk Popławski z klasy 1 B (profil przemysł przyszłości). – Nauczyciele bardzo przykładają się do organizacji zajęć. To zupełnie inny wymiar edukacji. Nasze lekcje prowadzone są w tak ciekawy i interaktywny sposób, że wiedza sama wchodzi do głowy i zostaje w pamięci na bardzo długo.
Międzynarodowe projekty i wielkie serca wolontariuszy
ALO PB to nie tylko nauka, ale też otwartość na świat i empatia. Szkoła jest ogólnokrajowym liderem w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy młodzieży w ramach projektu MINT (koordynatorem jest nauczyciel Artur Kuźmicz). Współpracuje z czterema placówkami w Niemczech:
- Elisabeth-Gymnasium Halle w Halle,
- Realschule Plus Kirn w Kirn,
- Klara-Oppenheimer-Schule w Würzburgu,
- Robert Bosh Berufskolleg w Duisburgu.
Uczniowie realizują również projekty unijne Erasmus+ (w tym roku odwiedzili Chorwację i Turcję, a za rok lecą do Portugalii). W 2025 roku ALO PB uruchomiło autorski program Young PoloniaTech Academy, który promuje potencjał naukowy Politechniki Białostockiej wśród młodzieży polonijnej na całym świecie. W pierwszej edycji wzięło udział 36 uczniów z Drohobycza i Gródka w Ukrainie oraz litewskiego Wilna.
W szkole prężnie działa też Szkolne Koło Wolontariatu pod kierunkiem pedagog Heleny Sajewicz. – W tym roku nasi wolontariusze – od pierwszoklasistów po maturzystów – wykazali się ogromną empatią – opowiada Helena Sajewicz. – Włączyliśmy się m.in. w zbiórkę zużytych baterii na rzecz Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży oraz po raz ósmy wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei” organizowanej przez Fundację „Pomóż Im”, która prowadzi Białostockie Domowe Hospicjum dla Dzieci. Prowadziliśmy też kwestę na wsparcie leczenia dwuletniej Kalinki, która urodziła się bez rączki i potrzebuje kosztownej protezy. Nasza młodzież ma naprawdę ogromne serca.
A po wakacjach…
Już 8 lipca 2026 roku Akademickie Liceum Ogólnokształcące PB ogłosi oficjalne wyniki rekrutacji na nowy rok szkolny. Szkoła planuje przyjąć 78 uczniów do formowanych trzech klas pierwszych o profilach:
- architektura i budownictwo / programowanie
- informatyka / przemysł przyszłości
- ekotechnologia / ekoinżynieria
Wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom ALO PB życzymy bezpiecznych, słonecznych i pełnych inspirujących przygód wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!
Monika Rokicka