// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

12 pomysłów związanych z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną weszło do finału ogólnopolskiego konkursu El-Robo-Mech o indeksy na Wydział Mechaniczny lub Elektryczny Politechniki Białostockiej.

Dwuwałowy silnik spalinowy, jako alternatywa dla konwencjonalnego silnika z offsetem, łaziki marsjańskie, robot ratunkowy, ale też odstraszacz ptaków z zamontowanym laserem by niwelować szkody wyrządzane przez ptaki na np. świeżo zasianych polach, lub w sadach, czy urządzenie zapobiegające pozostawieniu dziecka w samochodzie to niektóre tylko z 12 pomysłów, jakie zaproponowało łącznie 29 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski komisji ogólnopolskiego konkursu El-Robo-Mech o indeksy na Wydział Mechaniczny lub Elektryczny Politechniki Białostockiej.

Warunkiem wejścia do finału było przesłanie ciekawego, nowatorskiego projektu lub pomysłu technicznego związanego z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną.

– Wszystkie pomysły, które przeszły do finału mają w sobie mniejszą lub większą innowację – mówi dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB z Komisji Konkursu El-Robo-Mech. – Widać w nich, że nasi przyszli studenci wykazali się pomysłem i praktycznymi zdolnościami wykonania swoich projektów. Konkurs przygotowuje ich choćby do pracy w studenckich kołach naukowych, rozwija w nich pasję do tworzenia innowacji w technice, co w Polsce jest bardzo potrzebne. Część z tych pomysłów jest wdrażana w życie, kiedy zainteresowane firmy po dużych modyfikacjach, przystępują do produkcji konkretnych urządzeń.

Ewa Karp i Michał Łukaszuk, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, zaproponowali i wykonali model dwuwałowego silnika spalinowego  jako alternatywę dla konwencjonalnego silnika z offsetem.

– Nasz silnik jest po prostu alternatywą dla już istniejących, więc może być stosowany w takich samych miejscach jakich są stosowane obecne silniki spalinowe, a także jako napęd w napędach hybrydowych czy też jako generator prądu – wymienia Ewa Karp.  – I oczywiście w samochodzie.

– Pomysł na projekt pojawił się podczas analizy rozwiązania zastosowanego w silniku Hyundai gama, a mianowicie offset uczyli przesunięcia osi cylindra względem osi wału korbowego – opowiada Michał Łukaszuk. – Podczas analizy tego rozwiązania zauważyliśmy, że ma wadę jaką są siły skrętne występujące w komorze cylindra oraz bardzo trudne wyrównoważenie. Postanowiliśmy zastosować drugi wał korbowy symetrycznie ustawiony do tego pierwszego tylko w odwrotnej fazie, dzięki czemu drgania anihilują się nawzajem i praca naszej jednostki ma większą kulturę niż rozwiązanie mające tylko jeden wał. Ponadto zastosowaliśmy zespół zębatek stożkowych w celu zapewnienia lepszego wykorzystania mocy z obu wałów i sprawiania, że jest ono symetryczne przez co części powinny zużywać się równomiernie zapewniając dłuższą pracę jednostki.  

Adrian Gamracy, Mateusz Skupień i Bartosz Popek, uczniowie Technikum nr 2 w Jarosławiu do Politechniki Białostockiej przywieźli samochodowy fotelik z zapiętą w pasy lalką. Bo ich pomysłem jest samochodowa niania – urządzenie zapobiegające pozostawieniu dziecka w samochodzie.

– Słyszeliśmy o wielu wypadkach pozostawienia dzieci w autach, niektóre zakończyły się tragedią, dlatego postanowiliśmy zaprojektować elektroniczną nianię – mówi Adrian Gamracy. – Nasze urządzenie sprawdza, czy dziecko jest samo w aucie, zapięte i jeśli nie ma kierowcy, to po jakimś czasie wyśle sms-a na przykład na numer rodzica, czy na alarmowy. Po pierwszym pójdzie następny SMS, a za trzecim razem odpali alarm zamontowany w aucie.

Marek Jaszczuk, Piotr Kulaszewski, Karol Liżewski, uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku zbudowali Robota Xerxes robotem typu łazik marsjański. Porusza się na 4 kołach zapewniających mu doskonałą przyczepność. Konstrukcja robota jest zbudowana z metalu i plastiku (PETG dla wysokiej wytrzymałości). Posiada dwa mocne reflektory z przodu i podświetlenie od dołu. Dzięki kamerze zamontowanej na kadłubie robota operator ma podgląd w czasie rzeczywistym na jego działania.

– Łazik ma wymienną końcówkę łapy – to może być chwytak albo elektromagnes – mówi Karol Liżewski.– Sterujemy nim poprzez aplikację wykorzystującą technologię bluetooth. – Biorąc udział w konkursie można się naprawdę wiele nauczyć – dodaje Marek Jaszczuk. – Praca nad budową robota stała się naszą pasją!

Mikołaj Bytys, Ksawery Ryciuk i Aleksander Misiewicz z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku zbudowali Łazik Robokop3000 z… odpadów z innych robotów.

– Cała obudowa robota jest wykonana z naszej galerii na płocie, czyli projektu zorganizowanego przez naszą dyrektorkę aby pokazać prace naszych absolwentów – opowiadają licealiści. – One rok powisiały sobie i zostały zdjęte i wyrzucone na śmietnik. Postanowiliśmy, że damy im drugie życie, bo nic nie powinno marnować i przekształciliśmy te obrazy w obudowy naszego robota. Podwozie wykonaliśmy z niedziałającej drukarki 3D. Naszym najcięższym zadaniem było zaplanowanie, jak to wszystko ma działać i zrobienie czegoś z niczego, ponieważ mieliśmy ograniczone i materiały i budżet.

Łazik jest przystosowany do poruszania się po trudnym terenie, niedostępnym najczęściej dla ludzi. Posiada on kamerę i chwytak. Przeznaczeniem konstrukcji jest pobieranie próbek – stąd umieszczone z tyłu pudełko, do którego mógłby odłożyć pobrane próbki.

O zakwalifikowaniu do II etapu konkursu El-Robo-Mech zdecydowała Komisja w składzie:

dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB, dr inż. Jarosław Czaban, dr inż. Wojciech Winogrodzki, dr inż. Sławomir Kwiećkowski, dr hab. inż. Adam Sołbut, prof. PB, mgr inż. Anna Niczyporuk oraz mgr Krzysztof Domas.

Laureaci konkursu uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych z pominięciem konkursu świadectw na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej oraz atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez Dziekanów i sponsorów.

Zgodnie z regulaminem, wyniki konkursu mają być ogłoszone do 22 kwietnia.

Miasto Białystok wspiera konkurs El-Robo-Mech.

 

 

Nazwa projektu

Opis

Imię i nazwisko uczestników

 

 

Szkoła

Dwuwałowy silnik spalinowy,

jako alternatywa dla konwencjonalnego silnika z offsetem

projekt polega na stworzeniu modelu czterosuwowego silnika spalinowego z dwoma symetrycznymi wałami korbowymi oraz późniejszym przekierowaniu ich mocy na jeden wał przy wykorzystaniu stożkowych kół zębatych.

Ewa Karp, Michał Łukaszuk

 

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

Łazik Robokop3000

Jest to 6-kołowy łazik marsjański służący do zbierania oraz badania próbek w trudnych warunkach pogodowych. Terenowe koła świetnie spisują się na nierównym terenie. Robot posiada ramię z chwytakiem by z łatwością podnosić przedmioty z ziemi.

Mikołaj Bytys, Ksawery Ryciuk, Aleksander Misiewicz

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku

Robot Xerxes

Xerxes jest robotem typu łazik marsjański. Porusza się na 4 kołach zapewniających mu doskonałą przyczepność. Konstrukcja robota jest zbudowana z metalu i plastiku(PETG dla wysokiej wytrzymałości). Posiada 2 mocne reflektory z przodu i podświetlenie od dołu. Dzięki kamerze zamontowanej na kadłubie robota operator ma podgląd w czasie rzeczywistym na jego działania.

Marek Jaszczuk, Piotr Kulaszewski, Karol Liżewski

III LO w Białymstoku

Łazik ExCam

ExCam to łazik, który został zaprojektowany do przeprowadzania badań terenu. Jego głównym zadaniem jest zbieranie danych wizyjnych i obrazowych, które mogą być wykorzystane do analiz i badań różnych aspektów terenu. Wyposażony w kamerę robot jest w stanie rejestrować obrazy terenu z różnych perspektyw, a następnie z zebranych w celu identyfikacji danych analizuje charakterystyczne cechy terenu.

Patrycja Bućko

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

RYNNa

RYNNa służy do praktycznego, półautomatycznego zbierania niezanieczyszczonej wody deszczowej. Jest on prosty w obsłudze, tani w wykonaniu, nie zajmuje dużo miejsca i wspaniale wpisuje się w dzisiejsze potrzeby.

Zofia Budnicka, Jan Stepaniuk, Mikołaj Panas

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

Robot ratunkowy Wally

robot ratunkowy do działań w skażonych terenach po katastrofach jądrowych, stanowi innowacyjną odpowiedź na potrzebę skutecznego i bezpiecznego działania w środowiskach wysoko skażonych, szczególnie po wybuchach elektrowni jądrowych. Głównym celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa i efektywności działań ratowniczych poprzez wykorzystanie robotów przeprowadzających misje w trudno dostępnych i niebezpiecznych obszarach.

Michalina Muszyńska,  William Zagórecki, Paweł Michałowski

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej, I Liceum w Chmurze w Warszawie

Robot Edison

praca skupiła się na zaprojektowaniu i skonstruowaniu robota magazynowego mającego na celu poprawę efektywności i optymalizację procesów w magazynach towarowych.

Martyna Strapczuk, Adam Piekutowski, Hubert Muszyński

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

Platforma do kolorowego druku 3D i rozpowszechnienie technologii przemysły 4.0 „M1”

Platforma, która pomoże przejść rynkowi na model przemysłu 4.0. Celem wprowadzenie do przemysłu druku 3D zastępując tradycyjne metody formowania wtryskowego.

Przemysław Dobiecki

Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku

Robot Rubikomat

Po pomieszaniu kostki Rubika możemy za pomocą kamerki zeskanować kolejno każdą ze ścian. Następnie program wylicza odpowiedni zestaw ruchów, jakie trzeba wykonać. Odpowiednio umieszczamy kostkę w robocie i pozwalamy, by za pomocą silników krokowych wykonał potrzebne do jej ułożenia ruchy.

Kacper Pawlak

ZSP nr 1 w Jarocinie

Satellite tracker

Zamysłem projektu jest stworzenie bazy do tworzenia różnorodnych projektów opierających się na śledzeniu, celowaniu i pozycjonowaniu. Przykładowymi zastosowaniami mogą być: śledzenie satelitów i odbieranie z nich obrazów, pokazywanie na niebie planet i gwiazd, czy też odstraszacz ptaków z zamontowanym laserem by niwelować szkody wyrządzane przez ptaki na np. świeżo zasianych polach, lub w sadach.

Kacper Komor, Samuel Yadwisiak, Tomasz Kozioł

ZSEiT w Olsztynie

Samochodowa niania – urządzenie zapobiegające pozostawieniu dziecka w samochodzie

Ideą projektu jest stworzenie układu elektronicznego zapobiegającego pozostawienie dziecka w aucie. System posiadający 3 poziomy alarmu komunikując co się dzieje z dzieckiem.

Adrian Gamracy, Mateusz Skupień, Bartosz Popek

Technikum nr 2 w Jarosławiu

Układ pomiaru czasu dla toru gokartowego

Celem projektu było zautomatyzowanie i usprawnienie organizacji i przebiegu zawodów kartingowych odbywających się cyklicznie na terenie naszej szkoły.

Oskar Peciak; Stanisław Marmon, Sławomir Rapacz

ZSTiO w Limanowej