22 lutego 2024 r. przedstawiciele Politechniki Białostockiej odwiedzili Zespół Szkół w Sokółce. W gronie wystawców XX Prezentacji Edukacyjno-Doradczych „Uczelnie w Powiecie” promowaliśmy ofertę edukacyjną na rok akademicki 2024/2025 oraz zasady rekrutacji na studia.

Zalety bezpośredniego kontaktu uczniów z przedstawicielami uczelni wyższych podkreślała Anetta Zubrzycka, dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce.

– To impreza istotnie ważna. Mamy teraz gorący okres – nasi uczniowie przygotowują się do egzaminów maturalnych, a jednocześnie myślą intensywnie o studiach i wyborze uczelni. Dlatego przyjazd przedstawicieli szkół wyższych do naszej szkoły to sposób na zaoszczędzenie czasu młodzieży, która nie musi podróżować na wybrane uczelnie, a także cenna okazja do zapoznania się z szeroką ofertą edukacyjną. Na miejscu, w Sokółce, uczniowie mogą porozmawiać z przedstawicielami uczelni wyższych – między innymi Politechniki Białostockiej – i zasięgnąć wszystkich informacji, które są im niezbędne do podjęcia decyzji – mówiła Anetta Zubrzycka.

W hali sportowej Zespołu Szkół przy ul. Adama Mickiewicza młodzież szkół ponadpodstawowych całego powiatu sokólskiego mogła odwiedzić stoiska informacyjne m.in. Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku.

Politechnikę Białostocką reprezentowali studenci i wykładowcy:

• Wydziału Architektury
  • Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku
  • Wydziału Elektrycznego
  • Wydziału Inżynierii Zarządzania
  • Wydziału Mechanicznego.

Przeprowadzili oni mnóstwo rozmów z młodymi ludźmi, którzy poszukiwali kierunku studiów odpowiadającego ich zainteresowaniom. Wyjaśniali jak przebiega proces rekrutacji kandydatów na studia w Politechnice Białostockiej: od zapisów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów, po złożenie dokumentów tuż po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu na studia.

Zaprosiliśmy też do odwiedzenia Politechniki Białostockiej na Dniu Otwartym. Wydarzenie ma już swój serwis internetowy: dni.pb.edu.pl, na której na poszczególne atrakcje przygotowane przez wydziały, mogą zapisywać się grupy zorganizowane i osoby indywidualne. Dzień otwarty Politechniki Białostockiej odbędzie się 13 marca 2024 r.

– Śmiało zaciągajcie wszystkich informacji, które będą wam potrzebne do tego, żeby podjąć naukę na wymarzonych studiach – zachęcała młodych uczestników wydarzenia Anetta Zubrzycka, dyrektor ZS w Sokółce.

„Uczelnie w powiecie” to akcja cykliczna. Jak podkreślają jej pomysłodawcy, ideą imprezy jest dostarczenie uczniom szkół ponadpodstawowych, głównie maturzystom, wyczerpującej informacji o warunkach i możliwościach kontynuowania nauki po ukończeniu szkoły średniej. Młodzież ucząca się w małych miastach nie zawsze korzysta z Dni Otwartych organizowanych na uczelniach. Stąd też pomysł, aby to pracownicy szkół wyższych przyjeżdżali do nich.

Organizatorem XX prezentacji „Uczelnie w Powiecie” są: redakcja „Wieści Podlaskich”, Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim, Starostwo Powiatowe w Ełku, Starostwo Powiatowe w Grajewie, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach, Starostwo Powiatowe w Sokółce, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Starostwo Powiatowe w Zambrowie, Burmistrz Bielska Podlaskiego, Prezydent Ełku, Burmistrz Grajewa, Burmistrz Hajnówki, Burmistrz Siemiatycz, Burmistrz Sokółki, Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego.

Stoisko informacyjne oraz pracowników i studentów Politechniki Białostockiej będzie jeszcze można spotkać:

Data: Miejsce prezentacji:
27.02.2024 Prezentacje Edukacyjno-Doradcze „Uczelnie w Powiecie” w Zespole Szkół nr 6 w Ełku
28.02.2024 Prezentacje Edukacyjno-Doradcze „Uczelnie w Powiecie” w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem
29.02.2024 Prezentacje Edukacyjno-Doradcze „Uczelnie w Powiecie” w Zespole Szkół nr 1 w Zambrowie
1.03.2024 Prezentacje Edukacyjno-Doradcze „Uczelnie w Powiecie” w Zespole Szkół nr 1 w Grajewie
13.03.2024 Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej
15-16.03.2024 Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2024 (Centrum Wystawiennicze EXPO XXI w Warszawie)
20.03.2024 XIII Młodzieżowe Targi Edukacji i Pracy w Ostrołęce
21.03.2024 XXIII Giełda pomysłów na życie w III LO w Łomży

Zapraszamy maturzystów, nauczycieli i doradców zawodowych!

mr