317 judoczek i judoków z 16 klubów sportowych z Polski, Litwy i Łotwy wzięło udział w XV Międzynarodowym Turnieju Judo im. Leszka Piekarskiego w Politechnice Białostockiej. W klasyfikacji medalowej i punktowej zwyciężyła ekipa z Klubu Judo Politechniki Białostockiej.

Walki w XV Międzynarodowym Turnieju Judo im. Leszka Piekarskiego, który odbył się 16 marca 202 roku, toczyły się na matach Akademickiego Centrum Sportu.

Walki odbywały się na pięciu matach z pełną obsługą elektroniczną, co oznacza, że można było na bieżąco śledzić przebieg walk zarówno na telewizorach znajdujących się w hali  Akademickiego Centrum Sportu  Politechniki Białostockiej, jak również w internecie. W klasyfikacji medalowej i punktowej zwyciężyła ekipa z Klubu Judo Politechniki Białostockiej.

– W tej chwili właściwie takie dziecko, które zaczyna z naszym klubie od piątego roku życia, po kilku latach ma naprawdę wysoką sprawność, a oprócz oczywiście ogólnej sprawności, czyli wysokiego poziomu koordynacji ruchowej, siły, szybkości, wytrzymałości, to również tutaj te cechy psychiczne bardzo fajnie nam wzrastają, czyli mówimy o takim silnym charakterze, o takiej osobowości, która będzie sobie radziła w życiu – mówi dr Piotr Klimowicz, Kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej.

W uroczystej ceremonii otwarcia zawodów uczestniczyła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. Imprezę otworzyła małżonka Leszka Piekarskiego – Zinaida Piekarska. List okolicznościowy od Marszałka Województwa Podlaskiego dr. Artura Kosickiego odczytał radny Miasta Białegostoku dr. Inż. Paweł Myszkowski. W imprezie wzięli udział również wychowankowie trenera Leszka Piekarskiego, a wśród nich najwybitniejszy białostocki judoka Antoni Zajkowski, wicemistrz olimpijski (Monachium 1972) i trzykrotny mistrz Polski.

W zawodach rywalizowało 317 judoczek i judoków z 16 klubów sportowych z Polski, Litwy i Łotwy. Walki rozegrane zostały na pięciu matach w kategoriach dzieci młodszych, dzieci, młodzików, juniorów młodszych, juniorów, oraz studentów.

(jd)