// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
 

27 września 2022 r. podczas spotkania w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku staraliśmy się podpowiedzieć młodym ludziom, jak odpowiednio pokierować swoją ścieżką kształcenia.

  • Czym są kompetencje przyszłości?
  • Jaka wiedza i umiejętności zdecydują o powodzeniu na rynku pracy?
  • Jakie specjalności i kierunki studiów będą szczególnie poszukiwane przez pracodawców?

Na te pytania starała się odpowiedzieć w swoim wystąpieniu dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Słuchaczami byli uczniowie liceów i techników oraz szkół wyższych z Ełku.

Politechnika Białostocka – jako partner merytoryczny wydarzenia – uczestniczyła w „Warsztatach kompetencyjnych”, zorganizowanych przez Park Naukowo-Technologiczny w Ełku. Spotkanie skierowane było do młodych ludzi, którzy stoją przed decyzją o wyborze studiów bądź wkrótce wkroczą na współczesny rynek pracy, do sektora usług i przemysłu 4.0. Wydarzenie było elementem dwudniowego przedsięwzięcia technologicznego pn. „Ełcki festiwal Promocji Gospodarczej”.

Obok przedstawicielki Politechniki Białostockiej z prezentacjami nt. zawodów przyszłości wystąpili reprezentanci Inkubatora Technologicznego w Iławie oraz Fundacji Cadmus i PJK Consulting. Podczas spotkania PNT w Ełku ogłosiło start konkursu „Twój Startup Twoja Przyszłość”.

Dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz podkreślała, że studia na Politechnice Białostockiej, a w szczególności program kierunków inżynierskich, stawia na interdyscyplinarność. Naszych studentów uczymy przede wszystkim tego, by świadomie czerpać z bogactwa oferowanego przez świat technologii i cyfryzacji. Inżynier to zawód interdyscyplinarny, zobowiązany do ciągłego rozwoju i podążania za nowinkami technologicznymi. Dzięki współpracy z przedsiębiorstwami studia na Politechnice Białostockiej dają studentom niezbędną wiedzę oraz umiejętności, które odpowiadają rzeczywistym zadaniom wykonywanym przez kadry inżynierski. Atutem studiów na naszej uczelni jest także możliwość realizacji pasji przez studentów. Zaangażowani w pracę kół naukowych studenci PB są twórcami innowacyjnych projektów, takich jak: bolidy wyścigowe, roboty mobilne, nowe składy mieszanek betonowych, pojazdy pneumatyczne, urządzenia rehabilitacyjne. Niektóre z pomysłów studenckich stały się podstawą do założenia i funkcjonowania strat-upów. To m.in. Photon – firma produkująca robota, który uczy najmłodszych podstaw programowania oraz Bobot – projekt robota mobilnego, który może wspierać lekarzy i pielęgniarki w wykonywaniu prostych pomiarów medycznych oraz umilać czas pacjentom szpitalnych oddziałów dziecięcych.

Politechnika Białostocka była partnerem merytorycznym warsztatów kompetencyjnych w ramach dwudniowego przedsięwzięcia „Automatyzacja i robotyzacja w produkcji i usługach – praktyczne aspekty transformacji cyfrowej firmy”. Więcej informacji na stronie Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku

(mr)