W październiku i listopadzie na zawodach robotycznych w Rzeszowie i Łodzi, Politechnikę Białostocką reprezentowali młodzi pasjonaci robotyki. Ich zaangażowanie w pracę w kołach naukowych oraz tworzenie nowych konstrukcji jest godne podziwu. Jesteśmy dumni z ich osiągnięć!

Zawody XChallenge, 13-14 października 2023 r. Rzeszów

Ponad 300 zawodników i 200 robotów brało udział w zmaganiach na poszczególnych arenach II edycji zawodów XChallenge w Rzeszowie. To zawody o randze międzynarodowej, na których zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności manualne oraz programistyczne. Zawody kierowane były do uczniów szkół średnich oraz studentów.

Politechnikę Białostocką na zawodach XChallenge reprezentowała drużyna z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej oraz zespół studentów z Koła Naukowego Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrycznym PB.

Uczniowie ALOPB: Jakub Kokoszkiewicz, Adam Piekutowski, William Zagórecki, Hubert Muszyński, Paweł Buczyński, Konrad Olifier, Ewa Karp i Michał Łukaszuk, przygotowali konstrukcje do udziału w kategoriach: minisumo, freestyle oraz Task Hunters.

Poradziła sobie świetnie! Ekipa ALOPB wygrała zawody minisumo, stanęła na trzecim miejscu na podium w kategorii freestyle oraz zajęła szóste miejsce w zmaganiach Task Hunters.

Wyniki ALOPB w międzynarodowym turnieju robotów xChallenge:

• minisumo – 1 miejsce
  • freestyle – 3 miejsce – projekt Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego
  • Task Hunters – 6 miejsce

W tych samych zawodach wystartowali studenci z Koła Naukowego Automatyki i Robotyki w składzie: Maciej Godlewski, Dawid Bielski, Miłosz Słowikowski, Sebastian Snarski, Daniel Aleksiejczuk, Adam Kołodko, Katarzyna Rogalska, Mikołaj Sujeta oraz Mateusz Perzan.

Zespół zbudował i zaprogramował w sumie 8 robotów do startu w kategoriach: Freestyle, miniSumo, LegoSumo, LineFollower Turbo oraz Lego Line Follower.

Największy sukces odniósł robot „Żółty”, który zajął 4. miejsce w kategorii Freestyle.

Zawody Sumo Challenge 2023, 18 listopada 2023 r. Łódź

Nasi studenci rywalizowali też w Międzynarodowych Zawodach Sumo Challenge 2023, które odbywały się w Arenie Spotu Politechniki Łódzkiej. Ten prestiżowy turniej zgromadził liczne grono konstruktorów z różnych ośrodków akademickich z kraju i z zagranicy.

Podczas zawodów w Łodzi Koło Naukowe Automatyki i Robotyki z Wydziału Elektrycznego reprezentowali: Maciej Godlewski, Adam Kołodko, Katarzyna Rogalska, Mikołaj Sujeta oraz Mateusz Perzan. Swoje konstrukcje studenci wystawili w kategoriach: Mini Sumo, Micromouse oraz Line Follower Turbo.

Po wyczerpujących potyczkach, robot „Niuchacz” uplasował się na 4. miejscu w kategorii Micromouse; robot „Adam Mickiewicz Pana Tadeusza” zakwalifikował się do fazy ćwierćfinałów w kategorii Mini Sumo.

Opiekunem Koła Automatyki i Robotyki jest dr inż. Rafał Kociszewski.

Serdecznie gratulujemy!

Źródła: